Bedarbio rasta svetima banko mokėjimo kortelė – vienadienė girta laimė ir byla...

2022-01-31, Romualdas Danielius MAŽUTIS
Nuteistasis suprato, kad banko klientas užmiršo kortelę pasiimti. Asociatyvi nuotr.
Nuteistasis suprato, kad banko klientas užmiršo kortelę pasiimti. Asociatyvi nuotr.

Iš pašalpos išsilaikančiam šilutiškiui, 47-erių A. N. vieną dieną ir pasisekė, ir nepasisekė: apsirūpino parduotuvėje alumi ir degtine pasinaudojęs bankomate rasta svetima bekontakte mokėjimo kortele, tačiau vaizdo įrašas, užfiksavęs vyrą juodais rūbais, padėjo policijos pareigūnams atskleisti du apysunkius nusikaltimus.

Pernai, lapkričio 11 dieną, apie 12 val. 45 min., A. N. nudrožė į prekybos centrą „Maxima“, esantį Lietuvininkų g. 60. Užimtumo tarnyboje registruotas A. N. atkulniavo sužinoti, ar yra pervesta pašalpa. Šiaulių banko bankomate pamatė kažkieno paliktą banko mokėjimo kortelę „MC GOLD“. A. N. suprato, kad banko klientas užmiršo ją pasiimti. Gal nepažįstamasis skubėjo, gal buvo užšnekintas..? Ko tik žmonėms kartais neatsitinka!

A. N. tą kortelę pasiėmė. Kitas veiksmas – patikrino, ar pašalpa jam pervesta. Pinigų pervesta nebuvo. Tuomet A. N. kilo mintis apsipirkti parduotuvėje pasinaudojus svetima banko mokėjimo kortele. Kad kortelė bekontaktė, suprato iš pastarosios išvaizdos. A. N. pirkinys už svetimus pinigus – ne pirmo būtinumo: plastikinis alaus butelis ir butelis degtinės. Įsigytų prekių kaina – 11,74 euro. Žinoma, negalvojo, kad neteisėtai disponuoja svetima elektronine mokėjimo priemone ir neteisėtai ja pasinaudojo. Vienu žygiu A. N. padarė du apysunkius nusikaltimus (BK 214 str. 1 d., 215 str. 1 d.), už kuriuos baudžiama bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki šešerių metų.

A. N. alų ir degtinę išmaukė vienas, nuėjęs prie Šyšos upės. Pasičiuptą svetimą banko kortelę pametė. Kaip ir kur pametė, nepastebėjo.  

Pinigus pasiėmė, o banko kortelę pamiršo...

Banko kortelę pamiršęs bankomate nukentėjusysis parodė, kad 2021 metų lapkričio 11 dieną, apie 12 val. 42 min., atvyko į parduotuvę „Maxima“ (Lietuvininkų g. 60, Šilutėje), kur iš Šiaulių banko bankomato išsiėmė 100 eurų. Pinigus paėmė, o banko kortelę pamiršo pasiimti. Tai pastebėjo po 15 minučių. Vėl nuvyko į parduotuvę tikėdamasis rasti kortelę. Deja, neberado. Kažkas buvo greitesnis.

Parduotuvės apsaugos darbuotojas pasakė, kad niekas jokios kortelės neatnešė. Nukentėjusysis nuvyko į Šiaulių banko padalinį. Banko darbuotoja peržiūrėjo banko išrašą ir pranešė, jog iš bankomato buvo išgryninta 100 eurų bei šia kortele pasinaudota prekybos centre „Maxima“: nuskaičiuota 12 eurų suma. Kortelę užblokavo, kad ja pasinaudojęs nežinomasis nepridarytų didesnių nuostolių. Kas jis? Parduotuvės „Maxima“ apsaugos darbuotojo parodytame vaizdo įraše užfiksuota, kaip prie bankomato prieina du vyrai. Į parduotuvę jie įžengia kartu. Vienas iš jų pusamžis, apie penkiasdešimties. Šis nesėkmingai mėgina įdėti į bankomatą savo kortelę, tačiau trukdo kažkieno palikta kita atsiskaitymo priemonė.

Nepažįstamasis ją pasiima ir įstato savąją mokėjimo kortelę. Vėliau vyras eina į parduotuvės salę ir neužilgo atsistoja prie kasos su pirkinių krepšiu. Atsiskaitęs už prekes išeina. Pirkėjas vilki juodais rūbais ir čia dažnai užsuka apsipirkti.

Vaizdo įrašas pasitarnavo tiriant dvi nusikalstamas veikas pagal BK 214 str.1 d. (Netikros elektroninės priemonės gaminimas, tikros elektroninės mokėjimo priemonės klastojimas ar neteisėtas disponavimas elektronine mokėjimo priemone arba jos duomenimis) ir pagal BK 215 str.1 d. (Neteisėtas elektroninės mokėjimo priemonės ar jos duomenų panaudojimas). Baudžiamąją bylą tyrė Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Šilutės rajono policijos komisariato pareigūnai.

Prisipažino visiškai kaltu

A. N. išsilavinimas – vidurinis. Anksčiau neteistas. Prisipažino neteisėtai įgijęs ir disponavęs svetima elektronine mokėjimo priemone ir neteisėtai atlikęs finansinę operaciją svetima elektronine mokėjimo priemone.

Kaltinamasis A. N. nuteistas baudžiamuoju įsakymu šiemet, sausio 17 dieną. Bylą išnagrinėjo Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmų teisėjas Robertas Povilaitis. A. N. padarė tyčinius du pavienius apysunkius nusikaltimus finansų sistemai. Jo atsakomybę sunkinančių aplinkybių nenustatyta, o lengvinančios aplinkybės – visiškas prisipažinimas ir nuoširdus gailestis dėl poelgio. Nukentėjusysis civilinio ieškinio nereiškė, neprašė griežtos bausmės. Į tai atsižvelgta. Pagal BK 214 str. 1 d. paskirtas areštas 15 parų, pagal BK 215 str. 1 d. paskirtas areštas 18 parų. Bausmes subendrinus iš dalies sudedant nustatyta subendrinta bausmė – areštas 24 paroms. Vadovaujantis BK 64 str. su ženkliuku 1 subendrinta bausmė sumažinta vienu trečdaliu. Galutinė bausmė – areštas 16 parų. Jos vykdymas atidėtas keturiems mėnesiams.

Nuteistajam paskirta vieno mėnesio laikotarpiui intensyvi priežiūra: buvimo vietos pagal nustatytą laiką kontrolė elektroninio stebėjimo priemonėmis, nustatant, kad A. N. privalo būti savo gyvenamojoje vietoje nuo 23 val. iki 6 val., jei tai nesusiję su darbu, gydymusi ar mokymusi. A. N. įpareigotas per bausmės atidėjimo laikotarpį neišvykti už gyvenamosios vietos miesto (rajono) ribų be nuteistojo priežiūrą vykdančios institucijos leidimo.


Straipsnio komentarai

Joo2022-02-01
Žmogus nepadarė jokio nusikaltimo palyginus su Lanzbyyrgių anūku. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar namuose jau pasipuošėtė Kalėdų eglutę?