Granulinis katilas: automatinis ar rankinis?

2022-02-03, Pranešimas spaudai

            Šiomis dienomis vis didesnės paklausos susilaukiantys granuliniai katilai šildymo sistemų specialistų yra laikomi vienais iš inovatyviausių, ekonomiškiausių bei, žinoma, ekologiškiausių sprendimų. Būtent dėl šios priežasties dabar šildymą medienos granulėmis renkasi kur kas didesnė dalis žmonių. Vis dėlto dažnai granuliniai šildymo katilai daugeliui vis dar išlieka paslaptimi, apie kurią iki šiol nėra tekę girdėti. Nors šių šildymo katilų veikimo principas ir yra gana paprastas, tačiau ne visuomet galvojantys apie šildymą medienos granulėmis žino, jog būtent šie katilai gali tarpusavyje skirtis savo funkcionalumu. Taigi, kokie pagrindiniai skirtumai slypi skirtinguose medienos granulių šildymo katiluose?

            Medienos granulės - biokuras, kuris yra gaminamas iš antrinių medienos atliekų, tokių kaip medžio pjuvenos bei dulkės. Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, jog medienos granulių kūrenimas niekuo nesiskiria nuo paprastų medžio malkų, tačiau tai tikrai nėra tiesa. Medienos granulės yra kur kas didesnį efektyvumą užtikrinantis biokuro tipas iš tokią jų savybę lemia net kelios skirtingos savybės. Visų pirma, medienos granulės yra daug sausesnės, todėl ir jų kūrenimo metu išsiskirianti šiluma yra ženkliai intensyvesnė. Kitas svarbus aspektas - pašalinių oro tarpų nebuvimas pačiose granulėse. Priešingai nei standartinės malkos, medienos granulės savyje neturi jokių oro tarpų, kurios gali daryti neigiamą įtaką ne tik jų degimo procesui, tačiau ir išsiskiriančios šilumos kiekiui.

            Kaip jau buvo minėta anksčiau, medienos granulių kūrenimui pritaikyti katilai tarpusavyje gali skirtis funkcionalumu. Trumpiau tariant, šie katilai dažniausiai yra skirstomi į rankinius bei automatinius. Nors abiejų rūšių katilai ir pasižymi vienodu šildymo efektyvumu, tačiau automatinis katilas leidžia suteikti papildomą komfortą medienos granulėmis namus besišildantiems asmenims. Pastarasis granulinių katilų tipas įprastai būna suprojektuotas taip, jog dalis rankinio darbo būtų sėkmingai automatizuota. Puikus šildymo proceso automatizavimo pavyzdys - automatinis medienos granulių perkėlimas į pačio degimo procesui skirtą krosnį. Patogu, tiesa?

            Norint dar aiškiau suprasti pagrindinius skirtingų rūšių katilų skirtumus, reikėtų kiek labiau įsigilinti ir į patį granulinių katilų veikimo principą. Kiekvienas granulinis katilas turi įmontuotą specialią talpyklą, kuri yra užpildoma medienos granulėmis. Ne paslaptis, jog krosnyje degančios granulės laikui bėgant sudega, todėl pačią krosnį tenka nuolat užpildyti kuru. Krosnies užpildymo granulėmis dažnis tiesiogiai priklauso nuo to, kiek šilumos yra norima išgauti. Tai reiškia, jog intensyvesnis ir dažnesnis krosnies užpildymas granulėmis lemia ir didesnį išsiskiriančios šilumos kiekį. Priešingai nei rankinis, automatinis granulinis katilas visą šį kuro užpildymo procesą atlieka automatiškai. Akivaizdu, jog tai ne tik sutaupo daug laiko, tačiau taip pat ir užtikrina papildomą komfortą. Tuo tarpu rankinių katilų deginimo krosnys granulėmis turi būti užpildytos rankiniu būdu. Įprastai automatiniai katilai yra kiek brangesnį, tačiau jie vis tiek dažniausiai tai laikomi dėmesio verta investicija dėl savo suteikiamo papildomo patogumo. Taigi, ar rinktis automatinį, ar rankinį granulinį katilą - kiekvieno žmogaus pasirinkimas, priklausantis nuo asmeninių poreikių.

            Šildymo sistemų specialistai taip pat primena, jog nors granuliniai katilai ir yra ilgaamžiai, tačiau atlikti profilaktinės tiek automatinių, tiek ir rankinių katilų priežiūros pamiršti tikrai nereikėtų. Laiku neatliktas profilaktinis katilo valymas ar jo būklės įvertinimas ateityje gali tapti pagrindine kokio nors jo gedimo priežastimi ne tik automatiniams, tačiau ir rankiniu būdu pildomiems katilams. Pataisyti sugedusius granulinius katilus gali būti ypač brangu, todėl tinkama jų priežiūra yra ne tik iš piršto laužta rekomendacija, tačiau taip pat ir būtinybė.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?