Kokia investicija į daugiabučio renovaciją – protinga?

2015-03-06, Būsto energijos taupymo agentūra, 15min.lt
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr. / Eurai
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr. / Eurai
Investicijų į daugiabučio renovaciją kaina – vienas iš tų klausimų, kurie kelia nemažai diskusijų visuomenėje. Ką daryti, kad investicijų suma būtų adekvati, o renovacijos kainos suskaičiuotos tiksliai? Ekspertai nurodo, kad būtent todėl vienas pirmųjų daugiabučio renovacijos žingsnių yra kruopštus investicijų plano parengimas, kuris ir atsako į visus minėtus klausimus.

Vienas svarbiausių dokumentų

Investicijų plano pagrindas – gyventojų poreikiai ir renovuojamo namo techninė bei energinė būklė. Prieš pradedant renovaciją, šį dokumentą turi patvirtinti visi daugiabučio gyventojai. Kartais šis procesas užtrunka, nes gyventojai nori įsitikinti, ar tikrai pasirinkti geriausi renovacijos sprendimai, tinkamai suskaičiuotos kainos ir neįsivėlė klaidų ar netikslumų. Investicijų planas sulaukia ypatingo dėmesio ir dėl gandų, jog rengiant galutinį jo variantą gyventojai gali būti apgauti dėl žinių apie statybas trūkumo.

Apie tai, kam skyrė daugiausiai dėmesio prieš tvirtinant investicijų planą, sutiko papasakoti Daiva Aleksandravičienė – Rietave neseniai sėkmingai renovuoto daugiabučio namo pirmininkė.

Didžiausias iššūkis – dokumentacija

Pasakodama apie tai, kaip kilo mintis renovuoti daugiabutį, D. Aleksandravičienė atkleidžia, kad ši idėja buvo brandinta ilgą laiką. Vienas iš didžiausių iššūkių, pradėjus pasiruošimą renovacijai, buvo įvairios dokumentacijos, reikalingos investicijų planui, rengimas.

„Veikiausiai būtent tai buvo didžiausias iššūkis, nes trūko patirties. Juk iki tol tokių darbų dirbti neteko“, – pasakoja moteris bei priduria, kad, nepaisant visų kliūčių, užduotį pavyko sėkmingai įveikti.

Kadangi investicijų planas rengiamas pagal gyventojų poreikius, kitas svarbus iššūkis buvo skirtingų gyventojų interesų derinimas: „Stengėmės, kad visi priimami sprendimai maksimaliai atitiktų visų gyventojų poreikius ir atsispindėtų plane”, – pasakoja pirmininkė.

Svarbi ir psichologija

Investicijų planas taip pat padeda objektyviai įvertinti renovacijos kainą, naudą bei rizikas, kurios gali atsirasti atnaujinimo procese. Jame išnagrinėjami ir visi atnaujinimo aspektai bei pateikiamas projekto finansinis pagrindimas. Gyventojams patvirtinus planą, vadovaujantis juo skiriama paskola renovacijai bei ruošiamos užduotys rangovams – techninis renovacijos projekto planas.

D. Aleksandravičienė pasakoja, kad skyrė ypatingą dėmesį tiek investicinio plano, tiek techninio projekto vertinimui:

„Mano patarimas tiems, kurie ruošiasi renovuoti savo būstą – prieš patvirtindami labai gerai išstudijuokite investicinį ir techninį projektus. To reikia, kad vykdant darbus iškiltų kuo mažiau nesusipratimų. Jei tarp namo gyventojų nėra žmonių, kurie tai galėtų atlikti, patarčiau konsultuotis su profesionalais“, – sako D. Aleksandravičienė.

Pašnekovė taip pat priduria, kad rengiantis renovacijai svarbus ir psichologinis nusiteikimas: „Patarčiau dar prieš pradedant renovaciją susitaikyti su mintim, kad bus daug klausimų, daug derinimo, daug bendravimo tarp įvairių žmonių bei kompromisų ieškojimų.“ Anot jos, tinkamai tam nusiteikus, viskas vyks sklandžiau.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?