V. Pozingis: ta gatvė bus ne transportui!

2022-04-01, Sergėjus Gvildys
Šilutės savivaldybės administracijos planuose - nutiesti kelią tarp ugdymų įstaigų ir taip pagerinti išlaipinimo iš transporto priemonių saugumą.
Šilutės savivaldybės administracijos planuose - nutiesti kelią tarp ugdymų įstaigų ir taip pagerinti išlaipinimo iš transporto priemonių saugumą.
Artimiausiu dvejų metų laikotarpiu Šilutės rajono savivaldybė planuoja gauti per aštuonis milijonų eurų vietinės reikšmės kelių ir gatvių rekonstrukcijai bei remontui. Vadovaujantis patvirtintu trejų metu planu, tikimasi iš anksto pasiruošti, gauti ir panaudoti Kelių priežiūros ir plėtros programos lėšas. Sprendimo projekte, kuris bus tvirtinamas kovo 31 dienos Tarybos posėdyje, yra numatytas ir naujos gatvės atsiradimas. Dėmesį atkreipia tai, kad gatvė numatyta tiesti aktualioje, dar neseniai kėlusiai aistras dėl naujo prekybos centro statybos vietoje.

Problemos sprendimas kitu rakursu?

Tačiau pradėkime nuo ankstesnės istorijos. Dar prieš metus fiasko patyrė Savivaldybės administracijos direktoriaus mėginimas suformuoti valstybinės žemės sklypą ir įrengti automobilių stovėjimo aikštelę Žalgirio gatvėje.

Tokį prašymą tuomet pateikė UAB „Šilutės turtas“ direktorius Darius Baliukevičius. Jis prašė rajono valdžios kartu bendradarbiauti įrengiant naują automobilių stovėjimo aikštelę. Taip pat buvo prašoma įpareigoti Šilutės rajono savivaldybės administraciją suformuoti kitos paskirties, susisiekimo ir inžinerinių komunikacijų aptarnavimo objektų teritorijos naudojimo būdo, valstybinės žemės sklypus teritorijoje, esančioje prie Žalgirio gatvės, Šilutėje. Tada privatus investuotojas, ketinantis statyti prekybos centrą, prie Žalgirio ir Birutės gatvių sankryžos, buvo pasirengęs savo lėšomis įrengti automobilių stovėjimo aikštelę Pamario mokyklos bendruomenei ir Žalgirio gatvės gyventojams. Tačiau tam nepritarė Taryba, atsižvelgdama į bendruomenės atstovų prieštaravimą.

Panašu, kad vėl grįžtama prie to paties klausimo, tik jau valstybės lėšomis. Čia toks mokestis jau gaunasi už nepavykusį sprendimą. Kam - neaišku, tačiau aiškus mokėtojas.

Numatyta nauja gatvė

Tačiau, o tai galime suprasti iš teikiamo sprendimo projekto, šis klausimas nebuvo padėtas giliai į stalčių. Nors dokumente nėra tiesioginių sąsajų su numatomu prekybos centru, tačiau kas gali paneigti, kad ne taip. Žinoma, tik administracijos direktorius Virgilijus Pozingis. Dar praėjusių metų sausio 28 dienos Tarybos posėdyje būtent tokią žinią jis ir pasiuntė Šilutės bendruomenei: „Šiandien bus Tarybos, ar nebus, vis tiek to sklypo formavimas judės. Galėsime mes tuos sklypus palei kelią palikti, kad niekam nekiltų abejonės, į kitą atidėti laiko tarpą ir viskas“.

Štai ir atėjo tas kitas laiko tarpas. Na, o Teritorijų ir kaimo reikalų komiteto posėdyje administracijos direktorius patvirtino, jog planuojama nauja gatvė, sujungsianti Žalgirio ir Kęstučio gatves tarp vaikų darželio ir Pamario pagrindinės mokyklos. Beje, reikia pastebėti, kad šis klausimas nebuvo svarstomas Ekonomikos komiteto posėdyje dėl... kvorumo trūkumo. Štai ką jis atsakė Tarybos narei Lijanai Jagintavičienei, kuri domėjosi šios gatvės atsiradimu.

„Taip, atsiranda nauja gatvė su didele parkavimo aikštele prie Pamario mokyklos. Tiek Pamario mokyklai, tiek daugiabučių namams kitoje Žalgirio gatvės pusėje, kurie neturi kur parkuotis. Pagrindas yra parkavimo aikštelės. Ta gatvė bus ne transportui. Ta gatvė bus pagrindinis parkavimas tiek prie vieno darželio, tiek prie kito, vaikų išleidimui, kur nėra saugu, kur mes sprendžiame prie visų darželių, tą dalyką, jeigu žiūrime darželius, tiek kad Pamario mokyklai aikštelę, kur neturi, vėl problema yra viena iš didžiausių mokyklų. Ir kaip kartojuosi dar kartą, gyventojai, Žalgirio pusėje gyvena daugiabučiai, kur neturi kur statyti, stato į pievas, taip pat yra gyventojų prašymas. Nes patys gyventojai nusprendė, savivaldybės administracija į tuos dalykus mažiausiai kišasi“, – taip V. Pozingis pagrindė naujos gatvės atsiradimo būtinumą (kalba netaisyta, - red. pastaba).

Ar eismas gatvėse pagerės?

Ir kaip po tokio „išsamaus ir pagrįsto“ atsakymo apsieiti be ironijos? Net ir prie geriausio noro to neįmanoma padaryti. Kaip ir prieš metus laiko, taip ir dabar esminis argumentas yra numestas jaukas Žalgirio daugiabučių namų gyventojams, kurie turėdami problemų dėl automobilių parkavimo kiemuose, jį prarys. Šis jaukas skirtas gauti dalies bendruomenės pritarimui, o ne esminiam problemos sprendimui. Kitas jaukas – tai tėvai, vežantys savo atžalas į darželius ir mokyklas, esant spūstims, tiek Žalgirio, tiek Kęstučio gatvėse susidaro eilės.

Bet jei žiūrėtume į elementarią logiką, net ir mažai išmanančiam apie miesto gatvių tinklo plėtrą tampa akivaizdu, kad tokiam procesui iš esmės daro įtaką automobilių transporto eismo reguliavimas, o ne parkavimo vietų didinimas. Vargu, ar atsiradusi parkavimo aikštelė prie mokyklos pagerins transporto priemonių pralaidumą. Kodėl atsižvelgiama į Žalgirio gatvėje esančių daugiabučių namų gyventojų poreikius, tačiau neklausiama Kęstučio gatvės gyventojų nuomonės? Juk juos taip pat tiesiogiai palies šios gatvės atsiradimas. Tačiau apie šiuos dalykus kol kas nutylima ir apeliuojama į tuos pačius argumentus, kurie jau buvo naudojami dėl prekybos centro statybos.

Ir nublanksta absoliutus neigimas, kad nėra paisoma numatyto prekybos centro interesų. Argumentavimas – bus suformuoti privačių namų statybos sklypai. Tik ar nebus jie įsigyti tokiu pat principu, kaip ir nupirkti sklypai tam pačiam prekybos centrui?

Administracija nesikiša

Tiesą pasakius, gatvių rekonstrukcijos ir remonto prioritetų argumentavimas, kurių pagrindu sudarytas dokumentas, atrodo keistokai. Jie taip pat kelia nepasitikėjimo skaidrumu abejones. Pasak administracijos direktoriaus, gatvių tvarkymo prioritetus sprendžia seniūnaičiai.

„Pagal mūsų tvarką, seniūnaičiai renkasi kiekvienoje seniūnijoje ir Šilutės mieste ir numato, kur reikalingos tos naujos gatvės ar parkavimo aikštelės“, – tikino V. Pozingis. Tačiau aktyvus Naujakurių bendruomenės narys ir seniūnaitis Stasys Juškevičius teigė, kad jam dalyvaujant nebuvo svarstomas toks klausimas, kaip dėl parkavimo aikštelės prie Pamario mokyklos  ir naujos gatvės tiesimo. Šis faktas kelia pagrįstų abejonių dėl skaidrumo aplinkybių. Jis negalėtų būti priimtas kaip rimtas argumentas dar ir dėl to, kad „administracija nesikiša į tuos dalykus“. Tai dar vienas perliukas iš valdžios varpinės apie bendruomenės dalyvavimą savivaldos procese. Jis atrodo gana „įtikinamai“ praėjusių procesų fone, kuomet supainiojusiam viešus ir privačius interesus  administracijos direktoriui buvo padidintas atlyginimas. Vargu, ar Šilutės bendruomenė būtų palaiminusi tokį dalyką.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!