Socialinėse paslaugose socialinės nelygybės dvelksmas

2022-04-12, Sergėjus Gvildys

Šilutės politikai užsimojo pagerinti sąlygas daliai socialinės globos namų gyventojų. Tiesa, pagerinimas palies tik tuos, kurie papildomai susimokės. O štai kurie neišgalės primokėti, turės priverstinai pasibloginti turimas sąlygas. Tokį reguliavimą numato naujai patvirtintas Šilutės rajono savivaldybės tarybos priimtas sprendimas „Dėl mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašo“ pakeitimo.

Priimto sprendimo esmė

Šilutės socialinės globos namuose yra šeši vienviečiai kambariai. Tai yra papildomos komforto sąlygos globos įstaigoje turint savo privačią erdvę ir buitinius patogumus (gali būti televizorius, šaldytuvas, virdulys). Šilutės socialinės globos namuose 13 kambarių yra dviviečiai savarankiškesniems globos namų gyventojams ir 16 triviečių kambarių, kuriuose gyvena mažiau savarankiški ar visiškai nesavarankiški globos namų gyventojai.

Papildomas mokėjimas už vienvietį kambarį – 5 proc. nuo patvirtintos socialinės paslaugos kainos. Šilutės rajono savivaldybės tarybos 2021 m. gruodžio 16 d. sprendimu Nr. T1-853 „Dėl 2022 metų socialinių paslaugų kainų patvirtinimo“ 1.1.1–1.1.4 punktais Šilutės socialinės globos namuose patvirtintos ilgalaikės ar trumpalaikės socialinės globos kaina senyvo amžiaus asmeniui bei suaugusiam asmeniui su negalia – 1 090,00 Eur, ilgalaikės ar trumpalaikės socialinės globos kaina senyvo amžiaus asmeniui bei suaugusiam asmeniui, turinčiam sunkią negalią, – 1 123,00 Eur. Papildomas 5 proc. mokėjimo dydis per mėnesį būtų: 54,60 Eur, kai ilgalaikės ar trumpalaikės socialinės globos kaina yra 1 092,00 Eur, ir 56,15 Eur, kai ilgalaikės ar trumpalaikės socialinės globos kaina yra 1 123,00 Eur. Kadangi papildomas mokėjimas susietas su paslaugos kaina, tai jo dydis keistųsi priklausomai nuo to, kiek didėja ar mažėja paslaugos kaina.

Vienvietis kambarys skiriamas ir papildomas mokestis mokamas globos įstaigos ir asmens (globėjo, rūpintojo) tarpusavio susitarimu pagal Šilutės socialinės globos namų nustatytą tvarką. Gautos lėšos apskaitomos ir naudojamos vadovaujantis galiojančiais įstatymais. Tikimasi sulaukti pozityvių rezultatų, tokių kaip globos įstaiga kas mėnesį gautų papildomų lėšų, kurios sudarytų apie 332,00 Eur kiekvieną mėnesį. Taip pat yra negatyvaus rezultato rizika.  Tai galimas kai kurių globos namų gyventojų nepasitenkinimas dėl to, kad neturės finansinių galimybių susimokėti už papildomą paslaugą ir turės iš vienviečio kambario pereiti gyventi į dvivietį.

Baiminamasi segregacijos

Šis dokumentas sulaukė politikų diskusijų ir buvo vertinamas nevienareikšmiai. Konservatoriai pažėrė kritikos sprendimo projektui dėl galimos žmonių segregacijos rizikos. Pasak jų teikiamų paslaugų siekiai yra ne užsidirbti, o pagelbėti žmonėms. Juk į valstybės išlaikomų senelių namus ateina dėl to, kad negali susimokėti privačiuose.

„Skamba neskaniai – uždirbti pinigų iš vargšų iš paskutiniųjų“, – stebėjosi Sandra Tamašauskienė komiteto posėdžio metu.

Tokius nuogąstavimus paneigė administracijos direktorius Virgilijus Pozingis. Pasak jo, keičiamas tvarkos aprašo punktas yra susijęs su tuo, kad atsiradus laisvoms patalpoms ne Šilutės savivaldybės gyventojams, norintiems naudotis tokia paslauga, bus galima ją suteikti už papildomą mokestį.

„Mūsų rajono gyventojams tai nebus taikomas. Čia yra tiems, kurie nori paslaugą gauti be komisijos sprendimo. Jeigu yra laisvų vietų. Taip yra visame pasaulyje, rūšiuojame - nerūšiuojame, kur yra didžiausia demokratija, jeigu žmogus nori atskirai, jeigu yra galimybė suteikti už mokestį, suteikiama“, - aiškino V. Pozingis komiteto nariams.

Jam antrino Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis, teigdamas, kad prašoma tik politinio sprendimo. O toliau numatyta, kad įstaiga pasitvirtins tvarką ir su tais žmonėmis, kurie norėtų, būtų sudaryta atskira sutartis. Jokių prievartos ar segregacijos požymių jis neįžvelgiąs. Ir apibrėžė, kas pageidauja tokių papildomų komforto paslaugų.

Netaikoma saviems

„Iš tikrųjų, mes gauname tokių paklausimų iš Klaipėdos, iš medikų šeimų, iš kitų, kurie sutinka primokėti, bet nori, kad jų tėvas ar mama gyventų vienas kambary“, – paaiškino skyriaus vedėjas. Įdomus dar vienas A. Šimelionio paaiškinimas, kuris praskleidžia tam tikras galimas rizikos įžvalgas, jau įvardintas ir dar viešai neįvardintas.

Tai svarstant klausimą apie galimą naujų privačių senelių namų steigimą ir tokiu būdu galimybę mažinti eiles. Į tai A. Šimelionis atsakė, kad Šilutės senelių namuose eilių nėra, o ir numatyta dar vieno korpuso plėtra Saugose. Todėl teikiantiems prašymus dėl naujų senelių namų steigimo yra atsakoma rekomendacijoje. Išskyrus tuos, kurie norėtų teikti paslaugą žmonėms su proto ir psichine negalia. Pagal skyriaus vedėjo pasisakymus, galime suprasti, kad geresnių komforto sąlygų savo artimiesiems norėtų turtingesni Klaipėdos gyventojai, taip pat ir medikai. Tą patį patvirtino ir V. Pozingis, sakydamas, kad šis punktas nebus taikomas Šilutės savivaldybės gyventojams.

Korupcijos galimybių rizika

Įvertinant administracijos direktoriaus pasisakymus, tai mokesčio tvarkos pakeitimo siekis yra susijęs su įstaigos papildomu uždarbiu. Tačiau juokinga papildomo mokesčio suma apie penkiasdešimt eurų. Įsisukus infliacijos skersvėjui, tokia pinigų suma yra nereikšminga ir akivaizdu, kad ateityje jos perkamoji galia dar mažės. Tačiau atkreipkime dėmesį į projekto rengėjo numatytas rizikas dėl nepasitenkinimo.

Taigi projekto rengėjai numato tokią galimybę, kad senelių namų gyventojai ne savo valia gali būti perkelti į prastesnio komforto sąlygas. Tai būtų padaryta siekiant atlaisvinti vietą tiems, kurie susimokės daugiau. Tai yra medikų šeimos nariams ar tiesiog turtingesniems klaipėdiečiams. Ir kas gali paneigti, kad toks sprendimas sudarys sąlygas suklestėti ir galimos korupcijos dirvai. Žinia, visiems vienviečių kambarių neužteks, o kaina tokia, kad galimai atsiras didesnė paklausa nei galimybės. O čia jau nearti dirvonai galimybei pasipelnyti kambarių paskirstymo procese.

Žingsnis atgal?

Gal būt tai ir turėjo omenyje Tarybos narė Lijana Jagintavičienė, kuri Tarybos posėdžio metu išreiškė nuogąstavimus dėl šio mokesčio. Politikė teigė, kad konsultavosi su kaimyninių rajonų socialinių reikalų specialistais, kurie teigė, kad tokia praktika nėra taikoma. O štai socialinių paslaugų priežiūros departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos įstaigų priežiūros vyr. specialistė Silvija Baltakė tokį sprendimą įvardino kaip žingsnį atgal. Pasak šios specialistės, jos patikrinimo metu toks sprendimas pripažintas neteisingu, neatitinkančiu socialinės globos normų.

Tačiau jokie argumentai nepaveikė didesnės dalies Šilutės rajono savivaldybės tarybos narių. Sprendimas buvo priimtas penkiolikos balsų dauguma. Na, belieka palaukti ir praktikoje įsitikinti, ar tai buvo žingsnis atgal, ar pirmyn, geresnio komforto link.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?