Šilutėje užfiksuotas pirmas paukščių gripo atvejis

2022-04-13, „Šilokarčemos“ informacija
Nugaišęs paukštis rastas prie vandens telkinio Šilutės mieste. S. Preikšaitienės nuotr.
Nugaišęs paukštis rastas prie vandens telkinio Šilutės mieste. S. Preikšaitienės nuotr.
Šalia Šilutės kultūros ir pramogų centro esančio vandens telkinio atsirado iškaba  informuojanti, kad čia nustatytas paukščių gripas. Apie tai išsamiau pakomentavo Valstybinės maisto ir veterinarinės tarnybos (VMVT)  Klaipėdos departamento Šilutės skyriaus vedėjas Vytautas Jasaitis.

Neprisistatęs asmuo paskambino į tarnybą ir informavo, kad pamatė nugaišusį paukštį. Tai buvo didžioji antis. Atlikus tyrimus balandžio 8 d. pasitvirtino – tai pirmasis paukščių gripo atvejis.

Balandžio 11 d. rinkosi Šilutės ekstremalių situacijų komisija. Pasak vedėjo, nutarta skelbti ekstremalų įvykį. Tai reiškia, kad vieną mėnesį vietovė, kur buvo rastas nugaišęs paukštis, bus stebima.

V. Jasaitis prašo gyventojų nelesinti laukinių paukščių, o tų, kurie juos augina – neišleisti į lauką. Dabar sparnuočių migracijos laikas. Todėl paukščių gripu gali būti lengvai užkrėsti ir naminiai paukščiai.

Rekomenduojama šilutiškiams nesiartinti prie vandens telkinio ir nemaitinti vandens paukščių.

Prašoma, radus paukščių gaišenas, skubiai pranešti VMVT Klaipėdos departamento Šilutės skyriui.

Primename, paukščių gripas žmonėms nėra pavojingas. Tai yra greitai plintanti ir pavojinga užkrečiamoji paukščių liga, kuria serga naminiai ir laukiniai paukščiai. Patys pavojingiausi yra labai patogeniški H5 ir H7 paukščių gripo viruso potipiai.

Paukščių gripo viruso nešiotojai ir platintojai gamtoje yra migruojantys laukiniai vandens paukščiai. Paukščių gripu sergantys paukščiai nustoja lesti, gerti, sunkiai kvėpuoja, pamėlsta paukščių skiauterės, barzdelės, patinsta galvos ir kaklo audiniai, atsiranda kraujosruvos odoje ir gleivinėse. Paukščiai gaišta. Nuo ligos gali nugaišti iki 100 proc. visų ūkyje laikomų paukščių.

Atsižvelgdama į ES reikalavimus, VMVT yra patvirtinusi neatidėliotinos veiklos planą, pagal kurį vykdomi reguliarūs teoriniai ir praktiniai pareigūnų mokymai, imituojant ligos protrūkį. Aktyvios paukščių migracijos sezonais dėl paukščių gripo grėsmės yra įvedamas sustiprintas budėjimo režimas ir atsakingi asmenys yra įpareigojami stebėti paskirtas teritorijas. Sukauptos būtinos įrangos ir dezinfekcinių medžiagų atsargos, apsaugos priemonės, kurių prireiktų pasireiškus paukščių gripo protrūkiui. Įvesta griežtesnė pasienio, paukščių laikymo ir pardavimo vietų veterinarinė kontrolė.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?