Švėkšnoje dirbantis vaistininkas pastebi: atminties silpnėjimu skundžiasi vis jaunesni žmonės

2022-05-05
Deimantas Auškalnis.
Deimantas Auškalnis.

Susilpnėti atmintis gali dėl spartaus gyvenimo tempo, streso, tam tikrų ligų, taip pat senstant, o pastaruoju metu dažnai šiuo liekamuoju reiškiniu skundžiasi persirgę COVID-19. Į ką atkreipti dėmesį ir kaip tinkamai pasirūpinti savo protine veikla, pataria Švėkšnoje, „Camelia“ vaistinėje, dirbantis Deimantas Auškalnis.

Vaistininkas sako, kad į vaistinę dėl susilpnėjusios atminties ateina vyresnio amžiaus žmonės, o pastaruoju metu – jaunesni pacientai, neseniai persirgę COVID-19 liga. „Prasidėjus egzaminų sesijai į vaistinę ateina studentai ir mokiniai, kurie taip pat prašo pagalbos protinei veiklai pagerinti“, – teigia vaistininkas D. Auškalnis.

Vaistininkas sako, kad paprastai atmintis po truputį silpsta senstant, tačiau kiekvienam žmogui labai skirtingai. Atminties kokybės prastėjimą lemia įvairūs veiksniai, pavyzdžiui, miego trūkumas, stresas, informacijos perteklius, nerimas, depresija, nesaikingas alkoholio vartojimas, rūkymas.

„Taip pat atmintis gali silpti dėl neurotoksinio COVID-19 poveikio, kuris atsiranda koronavirusui sukėlus uždegimą smegenų smulkiuosiuose kapiliaruose, – akcentuoja specialistas ir priduria, jog dėl šio liekamojo reiškinio persirgę COVID-19 pacientai kreipiasi neretai. 

„Pacientai įvardija šiuos negalavimus: telefono numerio ir asmens kodo pamiršimas, sunku susikoncentruoti, kai kurie netgi pamiršta, ko atėjo į vaistinę. Kartu lydi ir kiti negalavimai: miego sutrikimai, dirglumas, nerimas, silpnumas, dusulys, kosulys, skonio ir uoslės praradimas“, – sako vaistininkas D. Auškalnis.

Kaip pasirūpinti savo atmintimi?

Nuo seniausių amžių daugelis mokslininkų ieškojo įvairiausių būdų, kaip būtų galima stiprinti ir gerinti smegenų darbą, atmintį.

„Išsiaiškinta, kad aktyvinant smegenų veiklą gerėja atmintis. Todėl prevenciškai rekomenduočiau nepamiršti mankštinti smegenis – spręsti kryžiažodžius, mokytis įvairių užsienio kalbų bei žaisti atminties lavinimo žaidimus, tokius kaip šachmatai arba naudoti virtualius mobiliosios aplikacijos žaidimus, – pataria vaistininkas. – Taip pat rekomenduočiau pasirūpinti miego higiena, tinkamai ir subalansuotai maitintis, daugiau judėti ir būti gryname ore, atsisakyti arba mažinti suvartojamą alkoholio ir nikotino kiekį, rūpintis streso kontrole.“

Vaistinėje galima rasti įvairių preparatų, kurie padės spręsti kilusius atminties negalavimus, pagerins smulkiųjų kraujagyslių kraujotaką, padės palaikyti normalias atminties ir pažinimo funkcijas.

„Vienas pagrindinių preparatų, rekomenduojamas atminčiai gerinti, yra dviskiaučių ginkmedžių (Ginkgo biloba) lapų ekstraktas, kuris skiriamas vartoti kraujotakos sutrikimams, trumpalaikiams atmintiems sutrikimams, demencijos profilaktikai, Alzheimerio ligos profilaktikai, spengimui ausyse ir galvos svaigimui, – siūlo vaistininkas. – Normaliai smegenų funkcijai palaikyti gali padėti ir žuvų taukai, kurių sudėtyje yra omega-3 riebalų rūgščių EPR ir DHR. Taip pat pantoteno rūgštis padeda palaikyti protinę veiklą ir kai kurių neuromediatorių sintezę ir apykaitą.“

Vaistinėje yra ir sudėtinių preparatų su cinku, geležimi, jodu, kurie palaiko normalią pažinimo funkciją. Dėl visų šių preparatų vartojimo rekomenduojama pasitarti su gydytoju ar vaistininku, kurie individualiai patars ir suteiks visą reikiamą informaciją.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar namuose jau pasipuošėtė Kalėdų eglutę?