Lietuvos himnas skambėjo Stambule

2022-06-05, Romualdas Danielius MAŽUTIS

Pasaulio bokso moterų čempionate Stambule (Turkija) gegužės 20 dieną lietuvaitė Gabrielė Stonkutė  (svorio kategorija iki 81 kg) finale nugalėjo lenkę Oliwia Toborek ir pirmą kartą Lietuvos bokso istorijoje iškovojo aukščiausią titulą – tapo pasaulio čempione. Pergalės garbei nuskambėjo Lietuvos himnas.

Gabrielei Stonkutei – 21-eri. Kilusi iš provincijos, treniruojasi Kaune. Treneris Vidas Bružas. Stambule jos sekundantu buvo ir Šilutės sporto mokyklos treneris Vincas Murauskas, atlydėjęs savo auklėtinę Austėją Aučiūtė (sv. kt. iki 66 kg). Austėjai nepasisekė, pralaimėjo pirmą kovą taškais Airijos atstovei. O G. Stonkutė, ketvirtfinalyje įveikusi kazachę, o pusfinalyje turkę, iškopė į finalą.

Lemiamoje dvikovoje lietuvė surėmė baltas pirštines su lenke Oliwia Toborek. Varžovės raudonus marškinėlius ir tokios pat spalvos sijonėlį puošia baltas aras. G. Stonkutė vilkėjo mėlyna apranga. Taip norėjosi matyti ant jos aprangos baltą Vytį raudoname lauke. Istorinis simbolis ne vienam sportininkui yra pridėjęs jėgų sunkiomis akimirkomis. Gabrielė irgi jų turėjo, ypač pirmame raunde, kai Oliwia vis veržėsi atakon. Antrame raunde G. Stonkutė jau nesitraukė, pasitikdavo lenkę stipriais smūgiais, kurie net po šalmu jaučiami. Kliuvo varžovei ir smūgių iš apačios. Trečiame raunde O. Toborek patyrė nokdauną, tačiau atsigavusi bandė atsigrėbti, lindo priekin. Gabrielė sutiko ją priešpriešiniais smūgiais, iniciatyvos neužleido ir laimėjo kovą rezultatu 5:0 (30:27, 30:27, 29:28, 29:28, 29:28). Ringo teisėja pakėlė į viršų G. Stonkutės ranką.

Per iškilmingą apdovanojimo ceremoniją rytietiškai vilkinčios merginos nugalėtojai įteikė gėlių puokštę, aukso medalį ir 100 000 JAV dolerių čekį. Antras vietas užėmusios boksininkės pelnė po 50 000 JAV dolerių, trečiąsias – po 25 000 JAV dolerių. Čempione tapusi lengvo svorio turkė net krimstelėjo aukso medalį, kad dar labiau sujaudintų plojančią publiką. Pasaulio bokso moterų čempionato prizinis fondas Stambule prilygo praėjusio pasaulio bokso vyrų čempionato fondui – 2,4 mln. JAV dolerių. Apdovanojimus pelnė 26 šalių sportininkės iš 73 dalyvavusių. Daugiausiai medalių Turkijai: 7 (5 aukso, 2 bronzos), Airija – 2 aukso medaliai, Kanada – 1 aukso, 1 sidabro, Indija – 1 aukso, 2 bronzos. Po 1 aukso medalį iškovojo Lietuvos, JAV ir Taivano atstovės.