Narkotikų mėgėjo pokeris – pralaimėtos lenktynės policininkams

2022-06-02, Romualdas Danielius Mažutis
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.

29-erių vyriškis L. J., vėžinamas draugo, su kuriuo sutarė žaisti pokerį, sustojus automobiliui pastebėjęs, jog iš paskos privažiavusios mašinos išlipo du vyrai, kaip spėjo, pareigūnai, skubiai išpuolė iš keleivio sėdynės ir spruko nešdamasis rankoje plastikinį maišelį su narkotine medžiaga - kokainu. Bėgdamas parvirto ir buvo surakintas antrankiais. Besipriešindamas policininkui, tyčia ar netyčia, praplėšė po savimi spaudžiamą maišelį iš kurio pabiro balti milteliai. Tai nepadėjo išvengti kaltinimo dėl neteisėto disponavimo narkotikais be tikslo juos platinti (BK 259 str. 2 d.)

Policijos operacija

Tauragės apskrities VPK kriminalinės policijos Organizuotų nusikaltimų tyrimo skyrius turėjo žvalgybinės informacijos apie tai, jog policijai žinomas vietos gyventojas A. S. palaiko ryšius su nusikalstamų grupuočių nariais ir galimai platina narkotinę medžiagą – kokainą. Už 1 gramą ima iki 100 eurų. Pernai, balandžio 9 dieną, apie 18 val. 8 min., kriminalistai iš kolegos, stebinčio daugiabučio namo tris laiptines, gavo radijo ryšio pranešimą, kad iš vienos laiptinės išėjęs G. R. galėjo iš A. S. įsigyti kokaino, kurį gabena automobiliu „BMW“. 

Pareigūnai nusprendė sulaikyti minėtu automobiliu važiuojančius asmenis. Kriminalistų mašina sekė iš paskos automobilį „BMW“, kuris sustojo automobilių stovėjimo aikštelėje prie parduotuvės „Maxima“. Prie pat prisiparkavo ir seklių mašina. Iš automobilio „BMW“ išlipęs keleivis, kaip vėliau paaiškėjo, kad tai L. J., kuris, pažinęs pareigūną M. T., šoko bėgti. Bėglį nusivijo du kriminalistai, o trečias seklys priėjo patikrinti „BMW“ vairuotoją G. R. Pastarasis buvo sulaikytas. Asmens kratos metu nieko nerasta ir nepaimta, išskyrus mobilųjį telefoną. Nieko įtartino neaptikta ir apžiūrėjus automobilį.

O bėglys L. J. nepaspruko, įkliuvo su įkalčiu: nešėsi plastikinį maišelį su kokainu. Sulaikant dalį miltelių išbėrė ant žemės. Nustatyta, kad L. J. neteisėtai laikė 0,009 gramo kokaino. Nedelsiant atlikta krata ir bute, kuriame gyveno pagrindinis įtariamasis A. S. Iš spintoje kabojusios jo striukės kišenės išimtas plastikinis maišelis. Jame rastos popieriaus suktinės ir baltos spalvos milteliai, kurie supakuoti į paketą. Juos ištyrus nustatyta, kad A. S. laikė namuose 0,035 g kokaino. Paimta ir daugiau  daiktų, taip pat iš piniginės 80 eurų, įtariant, kad pinigai gauti už parduotas narkotines medžiagas.

Parodymų raizgalynė

Į kaltinamųjų suolą 38 metų A. S., 29 -erių L. J. ir 30-ies G. R. sėdo šiemet, gegužės 10 dieną. Juos teisė Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmų teisėjas Robertas Povilaitis, dalyvaujant prokurorui Mariui Mauriui. Teisiamuosius gynė trys gynėjai advokatai bei advokato padėjėjas. A. S. kaltintas dėl narkotinių medžiagų platinimo (BK 260 str.1 d.) ir dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti (BK 259 str. 2 d.), L. J. ir G. R. grėsė bausmė dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti.

Už narkotinių ar psichotropinių medžiagų platinimą baudžiama laisvės atėmimu nuo dvejų iki aštuonerių metų, už šių medžiagų įgijimą, laikymą, gabenimą ar siuntimą baudžiama viešaisiais darbais arba laisvės apribojimu, arba bauda, arba areštu. Pastaroji nusikalstama veika – baudžiamasis nusižengimas. Asmuo gali būti atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės, jei laikytas narkotines ar psichotropines medžiagas be tikslo jas platinti, savo noru atiduoda valdžios institucijoms. Tai gera išeitis išvengti gresiančio atpildo.

Kaltinamasis A. S. tiek ikiteisminio tyrimo metu, tiek teisme nuosekliai neigė jam inkriminuotus veiksmus, numatytus BK 260 str. 1 dalyje, tai yra dėl narkotikų pardavimo. Sulaikymo dieną pas A. S. atvažiavo pusbrolis G. R. Dėl vizito susitarė iš anksto žinutėmis. G. R. prašė paskolinti veržlinį raktą ir 100 eurų. A. S. raktą davė, o pinigų neskolino, nes pusbrolis dar nebuvo gražinęs ankstesnės skolos. G. R. narkotinių medžiagų neprašė, A. S. jam jų neperdavė ir nepardavė. A. S. teigė nežinąs, ar pusbrolis vartoja narkotikus. G. R. užsiminė, kad važiuos žaisti pokerį. Pareigūnai per kratą koridoriuje kabojusios striukės kišenėje rado užmirštą plastikinį maišelį su kokainu, įsigytu sau iš nepažįstamo asmens. Už 1 gramą mokėjęs 100 eurų. Pirkęs prieš dvi savaites gal Vilniuje, gal kitame mieste – A. S. to tiksliai neprisiminė. Dalį kokaino jau buvo suvartojęs. Iš jo paimti 80 eurų gauti ne nusikalstamu būdu. Kaltinamasis A. S. nuoširdžiai gailėjosi neteisėtai įgijęs ir laikęs narkotinę medžiagą sau.

G. R. teisiamajame posėdyje davė priešingus parodymus nei apklausiamas įtariamuoju. Ikiteisminio tyrimo metu G. R. melavo, jog automobilyje „BMW“ prie pavarų svirties laikė maišelį su kokainu. Taip liudydamas norėjo padėti kartu važiavusiam L. J., nes šis anksčiau jau yra turėjęs rimtų keblumų dėl narkotikų vartojimo. G. R. mėgino prisiimti jo kaltę. Iš to nieko neišėjo. Per akistatą su L. J. suprato, kad šis jau prisipažino visiškai kaltu. L. J. neslėpė pradėjęs vartoti narkotines medžiagas prieš šešerius metus, bet nėra nuo jų priklausomas. Pernai, balandžio 9 dieną, apie 14 valandą, susitiko su G. R., važinėjosi pastarojo automobiliu „BMW“. Sugalvojo važiuoti žaisti pokerį. Prieš tai G. R. važiavo pas pusbrolį A. S. pasiskolinti pinigų. L. J. liko sėdėti automobilyje. G. R. sugrįžus nuvažiavo prie parduotuvės „Maxima“. Sustojęs automobilio šoniniame veidrodėlyje pamatė, kaip iš prie jų privažiavusios ir sustojusios lengvosios mašinos išlipa du vyrai. Tuomet L. J., išsitraukęs iš vidinės kišenės maišelį su kokainu, kurį prieš 2-3 savaites pirko Klaipėdoje iš nepažįstamo asmens už 100 eurų, atidaręs dureles šoko bėgti. Spruko rankoje nešdamasis nelemtąjį maišelį. Bėgdamas apvirto, užgriuvo ant savo rankos su maišeliu, kuris įplyšo. Specialiai maišelio neplėšęs. Jei neplėšė, nenumetė maišelio, tai kuriam velniui traukė aną iš kišenės? L. J. tvirtino, jog maišelio su kokainu negavo nei iš G. R., nei iš A. S.

Nuosprendis negali būti grindžiamas prielaidomis

Vadovaujantis nekaltumo prezumpcijos principu, pareiga įrodyti padarytą nusikaltimą tenka baudžiamąjį persekiojimą vykdančioms institucijoms. Kaltinamasis savo nekaltumo įrodinėti neprivalo. Apkaltinamasis nuosprendis negali būti grindžiamas prielaidomis. Žodis „galimai“ padarė nusikalstamą veiką kelia abejonę. Visos abejonės vertinamos kaltinamojo naudai. Byloje surinktų įkalčių, kad teisiamasis A. S. platino narkotines medžiagas, deja, teisėjo akimis, nepakako. Dėl to jis išteisintas, bet pelnė bausmę dėl disponavimo kokainu neturint tikslo narkotinę medžiagą platinti. A. S. anksčiau baustas už nusižengimus, susijusius su Kelių eismo taisyklių pažeidimais (administracinis nusižengimas). Jis įsidarbino, charakteristika teigiama, augina mažametį sūnų. Neišsisukinėjo pirkęs kokainą sau. Pelnyta bausmė – laisvės apribojimas vieneriems metams. Tokia pat bausmė skirta ir L. J. Kaltinamasis G. R. išteisintas, nepadarius nusikalstamos veikos pagal BK 259 str. 2 dalį. Valstybės garantuojamos teisės pagalbos tarnybos Klaipėdos skyriaus prašymas priteisti valstybei iš kaltinamųjų G. R. 268 eurus ir iš L. J. 506,56 euro valstybės garantuojamos teisinės pagalbos išlaidų, susidariusių dėl būtino gynėjų dalyvavimo, atmestas.

Baigiamasis žodis

Kriminalinės policijos surengta operacija iš dalies pavyko. Bet liko ir klaustukų. Pavyzdžiui, kas tie nepažįstami narkotikų pardavėjai, pardavę kokainą kaltinamiesiems A. S. ir L. J.? Sunku patikėti, kad jie, nuvažiavę į svetimą miestą, savo laimei ar nelaimei sutinka taip jiems reikalingą narkotinių medžiagų pardavėją. Negi vadovaujasi atsitiktinumu? Jei nežino prekiautojo pavardės, vardo, tai gal žino slapyvardį, vietą, kur susitiks, žino, kaip anas atrodo. Deja, sekliai retokai išaiškina panašius tipus. Dažniausiai įkliūva, teisiami tik narkotinių ar psichotropinių medžiagų vartotojai. Narkotikai ilgainiui griauna žmogaus sveikatą, psichiką, gyvenimą. Svaigindamasis asmuo virsta narkotikų belaisviu. Narkomanas gali atiduoti viską, ką turi, kad vėl patirtų malonumą. O jeigu kišenė tuščia, gali ryžtis apgavystei, vagystei, plėšimui, kad tik turėtų kuo užsimokėti už narkotikus. Narkotikai – tikriausi spąstai, laikinas pabėgimas nuo realybės ir klaikus pabudimas vėl reikalaujantis nerti į tamsos bedugnę.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar namuose jau pasipuošėtė Kalėdų eglutę?