Užkliuvo mokamos pramogos šeimų skvere

2022-06-22, Sergėjus Gvildys
Šilutiškiai susirūpino brangia batutų paslauga šeimų skvere ir jos teisėtumu.
Šilutiškiai susirūpino brangia batutų paslauga šeimų skvere ir jos teisėtumu.
Prieš porą metų atnaujintas Šilutės šeimų skveras išgyvena savąjį renesansą. Čia mamas su vaikais traukia įrengta žaidimų aikštelė, per šventes gyventojus ir svečius sukviečia koncertai nuo lauko scenos. Ypatingomis progomis čia yra įrengiamos papildomos dekoracijos su tam tikrais akcentais. Nenuostabu, kad šioje įveiklintoje erdvėje verslūs žmonės randa galimybių užsidirbti. Bet šią iniciatyvą temdo kylantis nepasitenkinimas. Ir kaip surasti tą aukso viduriuką, kad vilkai būtų sotūs ir avelės sveikos? 

Piktinasi brangia paslauga

Praūžus miesto gimtadienio šventei, vykusiai paskutinį gegužės mėnesio savaitgalį, šeimos skvere dar ir dabar matome batutų atrakcionus. Tai mažųjų miesto gyventojų traukos objektas, kur galima smagiai padūkti. Tačiau tai džiugina ne visus jų tėvelius. Štai viešoje socialinio tinklo erdvėje dalis mamų jau piktinasi organizuotais atrakcionais:

„15 min. 7eurai! Vau, Palangoje kaina 3eurai paplaukioti ant vandens su tokiu transportu, bet Palanga tai kurortas, o čia Šilutė, mažytė provincija, kurioje pasipinigauti galima iš vaikų. Aišku, galima sakyti, nenori - nesivažinėk, bet noriu atkreipti dėmesį, kad jūs savo pramogas pasistatėte vaikų žaidimo aikšelėje! Vaikai - didžiausias tėvų turtas ir dėl jų dažniausiai nieko negaila, bet iš kitos pusės tai parodo, kaip lengva per vaikus užsidirbti.

15 min. - 7 eurai!? Paskaičiuokime, kiek mama ar tėtis uždirba per vieną valandą dirbdamas sunkų darbą.

Batutai pradžioje kainavo 8 eurai 1 val.  Kiek teko tuo metu būti aikštelėje, tai tėvai pasipiktinę buvo, kad ateini su vaiku į aikšelę pažaisti, bet ten reikia krapštyti eurus nes VAIKAI NORI PAŠOKINĖTI, KIEKVIENĄ DIENĄ, IR TAIP VISĄ VASARĄ (kaip suprantu, planas stovėti visą vasarą).

Nežinau, kas davė palaiminimą tokiai avantiūrai, bet man pikta, kad pasirinkote tokią vietą ir taip lengvai užsidirbinėjat per vaikus“, – pratrūko viena iš mamų Aušra Gavėnytė Užkuraitienė. Jai antrino ir kitos mamos, sakydamos, kad atsiradus atrakcionams, tenka vengti šios vietos dėl tos pačios priežasties.

Draudžia ar nedraudžia?

Susisiekęsu Šilutės seniūnu Raimondu Steponkumi, sužinojome, kad atrakcionai stovi privačioje žemėje. Ar leidimai atrakcionų veiklai išduoti, seniūnas neprisiminė. Savivaldybės administracijaus direktoriaus pavaduotoja Daiva Žebelienė suabejojo, ar tokiai veiklai reikalingas seniūnijos leidimas. O ką apie tai sako Šilutės politikų patvirtintos taisyklės?

Štai Šilutės rajono savivaldybės tarybos patvirtintų „Šilutės rajono tvarkymo ir švaros taisyklių“ 13.5 punktas draudžia „be seniūnijos leidimo prekiauti ar teikti paslaugas viešosiose vietose“.  Taigi, batutų atrakcionų veikla vykdoma privačioje teritorijoje, todėl šis punktas jiems galioti neturėtų.

Toliau tų pačių taisyklių 13.26 punktas nurodo, kad negalima „įrengti <...> kitus laikinus statinius be vietos parinkimo schemų, įrenginių projektų, suderintų savivaldybės nustatyta tvarka, ir leidimų arba įrengti juos ne pagal suderintą vietos parinkimo schemą ar įrenginių projektą“, ir  „Šilutės miesto teritorijoje, išskyrus tam skirtas vietas, draudžiama: 20.8. statyti laikinus statinius ir įrenginius be leidimo“, – skelbiama rajono švaros taisyklėse. Dėl šitų punktų traktavimo minimu atveju paprašėme paaiškinti administracijos direktoriaus Virgilijaus Pozingio.

Pasak direktoriaus, reikia atsižvelgti į naudojamus batutus ar kitus atrakcionus. Pagal jų specifikaciją, turėtų būti sprendžiamas klausimas. „Nemačius, sunku pasakyti“, – teigė V. Pozingis. Tačiau, anot direktoriaus, jei batutai yra pripučiami, tai greičiausiai tokių statymui leidimas nėra reikalingas.

Verslo skatinimo ypatumai

Pastaruoju metu prie šeimos skvero Šilutėje batutų atrakcionų vaikams veiklą vykdo dvi įmonės. Abiejų įmonių atstovai telefonu patikino, kad visus reikiamus leidimus šiai veiklai vykdyti turi. Tačiau tarp jų nėra seniūnijos leidimo, nes, pasak jų, privačioje teritorijoje tokio nereikia. Įmonės atstovė Vilma papasakojo, kad prieš tai norėjo kitoje vietoje gauti leidimą batutų atrakcionams ant valstybinės žemės mieste. Tačiau tokio leidimo negavo, nes seniūnijoje buvo pasakyta, kad tokius leidimus gali išduoti tik organizuojamų švenčių metu.

Šią situaciją ir panašias galimybes teikti paslaugas viešoje vietoje pakomentavo administracijos direktorius V. Pozingis. Pasak savivaldybės vadovo, esant gyventojų prašymams dėl leidimų verstis vienokia ar kitokia veikla mieste tam yra formuojami laisvos valstybinės žemės sklypai.  Juos viešo pirkimo būdu bus galima išsinuomuoti. Tam reikia teikti prašymus raštu. Tie, kuriems buvo atsakyta, prašymus gali teikti pakartotinai. Jei verslininkų norai su savivaldybės vizija sutaps, tai kliūčių kaip ir neturėtų atsirasti.

Nežiūrint į gerus valdžios norus, praktika rodo, kad šiandien paslaugų teikimo situacija viešose miesto ervėse stumia į privačius verslininkų sandorius. Vieni išnuomoja neįveiklintus žemės plotus, kiti teikia paslaugas ir nereikia jokių leidimų, kurie neštų pinigus į savivaldybės biudžetą. Nors realiai veiklos procesas nukreiptas į žmonių pamėgtą ir lankomą viešą erdvę, esančią valstybinėje žemėje. Taip ir gaunasi toks vietinio verslo skatinimo procesas.

Norėtų nemokamų batutų

Kitas klausimas, kurį iškėlė socialinio tinklo naudotoja, yra dėl vaikų lankymo ribojimo. Greičiausi jis suras daugiau nepritariančių. Uždrausti vien dėl to, kad kažkur kažkam yra per brangi paslauga viešoje vietoje, išties būtų neteisinga ir neišmintinga. Juk toks reikalavimas būtų perteklinis. Mes galime piktintis kainų aukštumu, kurios pastarųjų pasaulio įvykių fone kyla kaip ant mielių. Tačiau jų dydžiui įtaką daro visai kiti procesai. Ir verslas savo paslaugas įvertina ne tik pagal pirkėjų kišenę, bet ir atsižvelgia į veiklos sąnaudas, kurių vartotojas dažniausia nemato, o kitais atvejais ir net nenutuokia. Todėl diskusijoje atsiranda ir tokių pasiūlymų:

„Nieko nesuprantu, kaip atvesti vaiką kazdiena į žaidimu aikštelę. Kiek kainos per VASARA. Keista kad šeimos skveras, tapo kukulio pramogu parku. Tai jei musu valdžia tokia dosni verslui. Tai tegu isperka musu vaikams batutus, vasarai. Ir verslas klestes, vaikai laimingi, teveliai sutaupe“, – siūlė Daiva Uselienė (kalba netaisyta, - red. pastaba).

Reikia pasakyti, kad nemaža dalis, dalyvavusi šioje diskusijoje, panašiai galvoja. Kodėl gi ne, vilioja nemokama paslauga.  Kita vertus, gal tos mamos, kurios negali vesti vaikų į skverą dėl aplink veikiančių atrakcionų, turėtų susimąstyti ir kitu aspektu? Tokiu, pavyzdžiui, kaip vaikų auklėjimo procesas, ugdantis augančiai kartai tokius jausmus kaip riba ir saikas. Iš tiesų tas vaikų auklėjimo klausimas yra amžinas ir neišsenkantis, kaip ir tėvų meilė vaikams.


Straipsnio komentarai

manau,2022-06-25
tėvai teisūs, vienareikšmiškai - kraustyt lauk batutininkus iš šeimos skvero pašonės. Tegu pasistato kitoje vietoje, o ne prie Šeimos skvero ir pažiūrėsim koks tada bus biznis iš šito "verslo" Komentaras patinka Komentaras nepatinka
silutiske2022-06-25
Manau, kad batutai turetu, ne prie nemokamu zaidimu aiksteliu stoveti, tada butu pasirinkimas teveliams, jei nori uz pinigelius eiti papramogauti eina i mokama, jei ne tai eina i nemokama. Be to, toje aiksteleje man asmeniskai uzkliuvo batutas ileistas i zeme, manau tokio tipo batutu is vis neturetu buti vaiku zaidimo aikstelese gi veliau vienareiksmiskai bus daug problemyciu su nugara anksciau ar veliau, neskaitant galimu traumu, bet cia jau sekmes reikalas Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Robertas Barateonas2022-06-23
Blogiausia jog čia nėra to vadinamo aukso viduriuko. Nes aš pilnai suprantu verslininkus ir jų investicijas. Juk už dyką vaikams neleis naudotis, ypač kai esi pelno siekianti įmonė. Jų interesas - pinigai. Visgi kai vaikai eina į parduotuvę, jie neima VISKO ko tik nori. Turi mokėti ir susilaikyti.
Bet iš kitos pusės, šiek tiek širdį suspaudžia kai vaikai, kurių tėvai negali sau leisti tokių pramogų, didelėmis akimis žiūri į šia pramoga besimėgaujančius vaikus.
Liūdniausia jog abi pusės teisios...
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
šilutiškė2022-06-23
Šeimų skveras ne pasipinigiavimo vieta ir kukulis gali susirasti vietą kitur ,nes čia skirta vieta ne tik turtingųjų vaikams ,bet visiems ,o apmokami batutai ,daro šeimos skverą išskirtinia vieta ,tik tiems ,kas turi laisvų pinigų.Vaikas yra vaikas ,kai mato kitus bežaidžiančius ant batuto , ir jis nori ,nesvarbu ,kad vakar jis žaidė .Būtų labai gerai ,kad pasisakytų psichologas ,kokia žala daroma vaikui ,kai matant ,kad tie patys vaikai kasdien žaidžia ant batuto ,o jam leidžiama vieną kartą per mėnesį.Kokia vaiko reakcija į Mamą ar Tėtį,nes jis (3-6metų vaikas) nesupranta dar ,kad ne visi turi valdiškus darbus ir gauna didelius atlyginimus ,o jo Mama ar Tėtis dirba tik už minimumą ir negali jam leisti žaisti kasdien . Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Eva2022-06-22
Romai,manau vaikams nelabai laiko skiri,jei apie mamas rašai negražius žodžius.Visi vaikai lieka vaikais ir tai ne blogo auklėjimo priežastis,jei vaikas tiesiog isteriškai nori batuto.
Tegul būna batutai,bet tik kt. vietoje,o čia šeimos skvere tegul ramiai mamos pabūna su vaikiukais.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Romas2022-06-22
Čia turbūt tos yra nepatenkintos, kurios sėdi ant suoliuko, spjaudo semkes ir nepatenkintais snukiais žiūri aplinkui..... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?