Laimėti medalius padėjo taktinis sumanumas

2022-06-25

Lietuvos stalo teniso veteranų 48-ajame čempionate Kelmėje Šilutės rajono mažosios raketės mėgėjai, stalo teniso klubo „Varmas“ (vadovas Jonas Piekautas) nariai iškovojo net septynis originalius apdovanojimus. Pamariškiai pademonstravo ne tik technišką stalo tenisą, bet ir geležinę valią siekdami pergalių.

48-asis stalo teniso veteranų čempionatas Kelmės sporto centre vyko birželio 11-12 dienomis. Dalyvių – 262 (vyrų – 213, moterų – 49). Amžiaus grupių – 11. Jauniausių dalyvių amžius: 30-39 metai, vyriausių – 85-erių bei vyresni. Mūsų rajonui atstovavo šilutiškiai J. Piekautas (75-79 m.), R. D. Mažutis (80-84 m.), A. M. Šaulys ir V. Šaulys (70-74 m.).

Varžybų vykdymo sistema buvo mišri, priklausė nuo dalyvių skaičiaus amžiaus grupėse. Mažesnių grupių vyresnio amžiaus žaidėjai buvo išskirstyti pagal turimus reitingus į skirtingas grupes. Grupių nugalėtojai ir antras vietas užėmę žaidėjai kovas tęsė finale vieno minuso sistema, išaiškinant visas vietas. Jaunesnio amžiaus stalo teniso mėgėjų vyrų buvo gerokai daugiau (po 19, 21, 27, 30,32,35 grupėse), todėl jie kovojo vieno minuso sistema, išaiškinant visas vietas. Starto mokestis – 15 eurų.

Kiekvienos amžiaus grupės šeši geriausiai pasirodę žaidėjai pelnė kelialapius į Pasaulio lietuvių žaidynes, kurios vyks liepos 14-15 dienomis Druskininkuose.

Jonas Piekautas finale pralaužė betoninę varžovo gynybą 

Kovota prie 24 stalų. Pamariškiai varžėsi praėjusį sekmadienį. Suvažiavo, subuvo nemažai žaidėjų, kurie nepabūgsta dalyvauti net Europos senjorų čempionatuose. Tai kauniečiai Genadijus Degteriovas, Antonijus Kondrotas, šiaulietis Vydūnas Armoška, Druskininkų atstovas Stasys Rimeikis, šilutiškis Jonas Piekautas (amžiaus grupė 75-79 m.). Bastūnai ir pretendavo į 48-ojo čempionato čempionų titulus. Kovota nuožmiai. Būta ir protesto. A. Kondrotas (penktas reitingas tarp grupės dalyvių) pasitraukė iš varžybų sužinojęs, jog jam iškart teks sukryžiuoti raketes su pirmo reitingo (231) žaidėju S. Rimeikiu. Antonijus, tapęs žiūrovu, kai kam padėjo tikėtis aukštesnės vietos nei galėjo prieš tai planuoti.

Lemiamą partiją dėl pirmos vietos žaidė gynėjas S. Rimeikis ir puolėjas J. Piekautas. Abu tituluoti, žinomi savo amžiaus grupės lyderiai, nebijantys sukryžiuoti raketes turnyruose su kur kas jaunesniais stalo tenisininkais. Pirmus du setus Jonas žaidė idealiai, vaikė Stasį graibstyti kamuoliuką iš stalo kampų. Varžovas kantriai gynėsi, buvo tikslus, bet kartas nuo karto buvo priverčiamas atmušti kamuoliuką aukštesne trajektorija. Tuomet J. Piekautas ir trenkdavo mirtiną kirtį. Pirmaudamas setais 2:0 Jonas gal kiek ėmė skubėti ir klysti. S. Rimeikis po didelių vargų išlygino rezultatą – 2:2. Vis tik lemiamo penkto seto pabaigą laimėjo J. Piekautas. Jonas įgyvendino sumanytą žaidimo taktiką ir pelnytai nugalėjo -3:2. S. Rimeikis žada revanšą Druskininkuose.

Dar vieną pirmos vietos originalų medalį, drožtą iš ąžuolo, J. Piekautas pelnė kartu Algiu Mykolu Šauliu (Bikavėnai), žaisdami dvejetų varžybas.

Pamariškiai nužygiavo iki finalo. Preliminarinės partijos buvo žaidžiamos iki dviejų laimėtų setų, finale kovota iki trijų laimėtų setų. Lemiamą partiją mūsiškiai žaidė prieš pernykščio čempionato absoliutų čempioną panevėžietį Povilą Bagužį (reitingas 95) ir S. Rimeikį. Povilas – itin techniškas puolėjas, gudrus žaidimo taktikos vilkas, o Stasys – pasyvokas, bet patikimas gynėjas. Jie sunkiai įveikiami. Varžovams reikia atlaikyti Povilo topspinus, o patiems puolant neklysti, atsirinkti atakuojamus kamuolius.

Finalo partija buvo aukšto lygio, J. Piekautui pavyko blokuoti P. Bagužio atakas, o A. M. Šaulys apsunkino konkurentų gyvenimą sunkiai pjautais kamuoliais bei pavieniais taikliais šūviais. Daugelio stebimą įtemptą kovą laimėjo pamariškiai – 3:2. Užtriūsta staigmena.    

A. M. Šaulys – gynybos ir pavienių nelauktų smūgių šiupinys

Vienetų varžybose A. M. Šaulys (70-74 m.) prasibrovė į finalą. Pralenkti konkurentai uteniškis V. Lapinskas, kaunietis S. Ivanovas, jurbarkietis E. Balijonas. Šioje amžiaus grupėje varžėsi 21 žaidėjas. Finale A. M. Šaulio laukė sunki dvikova su P. Bagužiu. Fanai pergalę atidavė labiau tituluotam P. Bagužiui. Taip ir įvyko. P. Bagužis turi vaistų ir prieš jį puolančius varžovus, ir prieš kombinacinio stiliaus atstovus, tokius kaip A. M. Šaulys.

Pamariškis priešinosi, į krūmus nelindo, tačiau pergalė nuo pat partijos pradžios sviro panevėžiečio pusėn. Povilas tapo čempionu, Algis Mykolas liko antras. Bet kita akistata su Povilu, žaidžiant mišrius dvejetus, netikėtai baigėsi A. M. Šaulio ir Reginos Giedraitienės (Panevėžys) triumfu. Jie finale įveikė P. Bagužį ir jo porininkę – 2:1.

Taigi A. M. Šaulys iš dalies atsiteisė už vienetų varžybose patirtą pralaimėjimą. Mišrių dvejetų varžybose trečiais prizininkais tapo J. Piekautas ir Aldona Žvinienė. J. Piekautas Kelmėje iškovojo du pirmos vietos medalius ir vieną trečios vietos, A. M. Šaulio nuopelmas – du pirmos vietos medaliai dvejetų varžybose ir antros vietos medalis vienetų varžybose.

Tarp 80-84 metų dalyvių pirmą vietą užėmė R. D. Mažutis, pusfinalyje ir finale vienodu rezultatu 3:2 nugalėjęs kauniečius K. Kuprį ir J. Juozaitį. K. Kuprys antrame sete pirmavo prieš pamariškį rezultatu 10:4, tačiau per anksti pasijuto laimėtoju, buvo pasivytas ir pralenktas. Čempionato debiutantas iš Juknaičių Vytautas Šaulys (70-74 m.) po varžybų sakė gavęs pamokų, nors ir pats kai ką pamokė.

Daugelio varžybų dalyvių nuomone, per anksti 30-39 metų žaidėjus priskirti senjorams. Panašaus amžiaus žaidėjų yra įvairių šalių nacionalinėse rinktinėse, profesionalų klubuose. Pavyzdžiui, 41-erių vokietis T. Bolas (T. Boll) pasaulio žaidėjų reitinge figūruoja dešimtas. Stalo tenisas – greitas žaidimas, reikalaujantis žaibiškos reakcijos ir tokių pat sprendimų, atsakant į smūgius smūgiais, bet tai ne kontaktinė sporto šaka, o labiau nervinė.

Lietuvos stalo teniso veteranų 48-asis čempionatas turėjo dvi ceremonijas: atidarymo ir apdovanojimų. Prizininkams įteikti tautodailininko iš ąžuolo išdrožti medaliai bei atminimo suvenyrai, o čempionai pamaloninti specialiomis rankinėmis su Lietuvos stalo teniso veteranų asociacijos simboliais. Prieš čempionato startą visiems dalyviams buvo įteiktos gertuvės.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar gerai atidirbo Seimas šią pavasario sesiją?