Parubežio miestelyje įgyvendinamos idėjos, tęsiamos tradicijos ir visada padėkojama

2022-07-23

Katyčiai – parubežio miestelis, kurio praeitis itin marga. Jo istorija toliau marginama gražiais darbais krašto gyventojų labui, tęsiamomis ir naujai kurtomis tradicijomis. Todėl šiemet ir vėl visi buvo kviečiami į Katyčių tradicinį renginį „Sugrįžimai“. Kaip ir visada čia šventė, kurioje pagerbiami nusipelnę kraštiečiai, ištariama daug padėkos žodžių ir pildoma „Garbės knyga“.

Papildyta „Garbės knyga“

Išvakarėse rinktasi evangelikų liuteronų bažnyčioje, kurioje pirmiausia melstasi už krašto gyventojus. Po jų į Garbės knygą įrašytas buvęs Katyčių seniūnas Jonas Lukošaitis, kuris šiemet iškeliavo anapilin. Daugelis seniūnijos gyventojų jį prisimina kaip aktyvų, geros širdies, bendruomenišką ir idėjų nestokojusį žmogų.

„Čia rašo amžiną atilsį Jono Lukošaičio sūnus Stasiukas. Norėčiau nuoširdžiai padėkoti už iniciatyvą įtraukiant tėtį Joną Lukošaitį į Katyčių seniūnijos garbės sąrašą.

Tėčio širdis ir mintys, pirštai bei darbai visada buvo orientuoti į savo bendruomenę. Jei reikėdavo įrankio, technikos, lentos ar balkio, jis atnešdavo iš savo namų.

Ar pavargęs ir liūdnas, ar linksmas ir šmaikštus, jis visad judėjo į priekį, su savo vizija ir disciplina padėti vietiniams ir savo bendruomenei. Tikiu, kad tėčio vizija išliks ir dar labiau plėsis su naujais darbais, naujomis idėjomis mūsų bendruomenėje“, - savo laiške bendruomenei rašė velionio sūnus Stasys.

Renginio metu sveikinimus priėmė a.a. Jono žmona Marytė. Ne vienas liūdėjo, kad nespėta J. Lukošaičio pagerbti, kol buvo gyvas. Bet jį pažinojusieji prisimins kaip išskirtinę asmenybę, kuri spinduliavo šviesą ir tiesą.

Po sveikinimų vyko koncertas, kuris virpino susirinkusiųjų širdis. Šios J. Lukošaičio pagerbimo iškilmės buvo įžanga į vykusią Katyčių miestelio šventę. Kita diena prasidėjo sportinėmis varžybomis, kurios vyko net lietui lyjant. 

Atidengtas paminklas

Po sportuojančiųjų varžytuvių vietos gyventojai rinkosi prie naujo miestelio akcento – paminklo, kuris įamžino Katyčių legendą. Čia pirmoji visus pasveikinusi renginio vedėja Nijolė Stanelienė priminė, kad vietos gyventojai jau turi keletą ženklų – varpinę ir vežimaitį, ir pakvietė svečius atidengti po baltu audeklu paminklą, kuris byloja apie tai, kaip atsirado Katyčių vardas.

Istorijos metraščiuose Katyčiai minimi nuo XV amžiaus. Legenda byloja, kad Katyčių apylinkėse siautėjęs maras nebepaliko gyvųjų. Naujai atsikėlę žmonės rado kaimą, kuriame nebuvę nė gyvos dvasios. Klaidžiodami ir apžiūrinėdami namus rado katę su šešiais katyčiais, iš čia ir kilęs Katyčių pavadinimas. Nuo to laiko ši vieta vadinama Katyčiais.

Naujuose Katyčių bendruomenės namuose įrengtas ir Katinų muziejus. Jis atidarytas 2014 metų rugpjūčio 16-ąją, bendruomenės namų atidarymo šventės metu. Ši idėja kilo laikinai einančiam seniūno pareigas Viktorui Vaitiekovui, kuris pats pirmasis ir padovanojo Katinų muziejui medinį katiną. Jis tikina, kad šis muziejus ilgainiui taps traukos objektu atvykstantiems į šį kraštą svečiams, nes eksponatų vis daugėja ir jau šiuo metu yra daugiau nei 60 katinų. Šį kartą dabar jau bendruomenės pirmininkui V. Vaitiekovui kilo mintis miestelį papuošti paminklu – didžiuliu akmeniu, ant kurio gražuolės katės. Akmuo rastas Stubriuose, o katinus nukaldino vilkytiškis Darius Vilius.

Pasak V. Vaitiekovo, katinėliui patempus ausis galima išsakyti savo norus ir jie išsipildys, mat vienas katinėlis yra stebuklingas.

Jau ne vienerius metus Katyčiuose puoselėjama tradicija - kiekvienas norintysis atveža akmenį su linkėjimais ir juo papildo Gerumo kalną. 

Netrūko padėkų

Po paminklo atidengimo, svečių ir vietos gyventojų eisena nusidriekė į seniūnijos skverelį, kur vyko linksmoji šventės dalis.

Visus sveikino miestelio šeimininkė Gražina Kungienė. Džiaugėsi, kad ryte iš dangaus kritusį lietų pakeitė saulė. Seniūnė linkėjo visiems gerai pašvęsti, apkabinti kaimyną, kol veiduose nėra ašarų ir nelaidojame artimųjų.

Sveikinimų puokštes įteikė ir būrys politikų. Lietuvos Respublikos Seimo narys įteikė padėką bendruomenės pirmininkui V. Vaitiekovui už aktyvią veiklą, kuriamas idėjas.

Pagarba atiduota ir vietos bibliotekininkei, kultūros šviesuolei Marinai Lodusovai. Už nuolat įamžinamas renginių akimirkas, už meilę savo skaitytojams, už kultūros daigelių sėjimą jai trispalvę įteikė Šilutės rajono savivaldybės tarybos narė Lijana Jagintavičienė.

Po sveikinimų kalbų apdovanotos šeimos, kurias nuo praėjusios miestelio šventės aplankė gandrai. Pakviesti tėveliai ir mažyliai: Marta Maselskytė,  Maja Jatkevič, Matas Šilkus, Deimilė Stonkutė, Žygis Dulkys, Mykolas Kurlinkus, Elija Naujokaitė, Kristupas Tolkmitt bei sesės dvynės Urtė ir Viltė Ašmonaitės.

Šeimoms įteiktos dovanėlės.

Seniūnės padėkos skriejo ir mezgėjai Danutei, piešiančiam jaunuoliui Mantui, renginio vedėjai N. Stanelienei.

Padėkas keitė koncertinė programa. Dainas dovanojo Rugilė Vaičiulytė, Kęstutis Bytautas. Visus džiugino ir kapela „Mingė“ bei ansamblis „Nerija“. O grupė „Bernužėliai“ privertė visus įsisukti į šokio sūkurį – ir mažus, ir didelius.


Foto galerija

Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?