Ir žaidžiant šaškėmis neišvengiama jaudulio

2022-08-12

Lietuvos veteranų paprastųjų šaškių čempionate Gelgaudiškyje (Šakių r.) 33 dalyviai atkakliai kovojo dėl titulų bei aukštesnių vietų ir vieno kelialapio į pasaulio senjorų šaškių čempionatą Bulgarijoje. Tarp Šilutės šaškių-šachmatų klubo (vadovas Romualdas Šimanauskas) atstovų sėkmingiausiai pasirodė Algirdas Dulinskas, tapęs 70-mečių ir vyresnių čempionu, o bendroje įskaitoje užėmęs šeštą vietą.

Lietuvos šaškių federacija (prezidentas Romutis Paškauskas) veteranų čempionatui parinko buvusį Gelgaudiškių dvarą. Varžybos surengtos liepos 30-31 dienomis. Kartu žaidė vyrai (29) ir moterys (4). Šaškių sporte vyrai veteranais tampa nuo 50-ies, moterys – nuo 45-erių. Vyrų amžiaus grupių – dvi: 50-69 metai, 70-mečiai ir vyresni. Gelgaudiškyje vesta bendra įskaita, o vietos nustatytos pagal surinktus taškus. Atskirai apdovanotos moterys ir 70-mečiai. Žaista šveicariška sistema – 9 ratai. Pergalė – 2 taškai, lygiosios – 1 taškas, pralaimėjimas – 0 taškų. Laiko reglamentas partijai dalyviui – 30 minučių ir 10 sekundžių priedas už ėjimą. Tos pridėtos sekundės labai reikalingos partijų pabaigoje pakliuvus į ceitnotą. Čempionate dalyvavo 3 meistrai ir visa eilė kandidatų į sporto meistrus. Pamariškių delegacija: daugkartinis rajono čempionas Benediktas Bagočius, A. Dulinskas, Vincas Nefas, Voitechas Deniušas ir čempionato debiutantas Robertas Dirgėla. Pirmieji keturi – kandidatai į sporto meistrus.

Vienas pralaimėjimas – ne kapo duobė...

Pralaimėjus pirmo rato partiją – pataisomas praradimas. Prieš akis dar 8 ratai. Įmanoma užsiropšti ir ant prizininkų pakylos. Po pirmojo rato laimėtojas žaidžia su laimėtoju, pelnęs lygiąsias sėda dvikovon su tokiu pačiu, nors gali kliūti ir kitoks varžovas, o pralaimėję kalasi su pralaimėjusiais. Tarp pamariškių pirmojo rato partiją pralaimėjo tik V. Nefas, kurį įveikė Valerijus Klimas (Marijampolė), galutinėje įskaitoje užėmęs 16-ą vietą. B. Bagočius ir A. Dulinskas savo varžovus nugalėjo, rusniškis V. Deniušas ir šilutiškis R. Dirgėla sužaidė lygiosiomis ir pelnė po 1 tašką. Antrojo rato partijas pralaimi V. Nefas ir R. Dirgėla, B. Bagočius laimi, V. Deniušas ir A. Dulinskas prisiduria po tašką. Lygiosiomis ypač patenkintas A. Dulinskas, žaidęs su pajėgiu A. Urbonu (Mažeikiai). Pastarasis, surinkęs 12 taškų, galutinėje įskaitoje užėmė aukštą 5-ą vietą. Trečiame rate B. Bagočius pasidalino po tašką su pajėgiu M. Klimu (Klaipėdos r.), V. Deniušas baigė partiją lygiosiomis, R. Dirgėla pralaimi alytiškiui P. Vitkauskui (8 vieta galutinėje įskaitoje). Labai įdomiai klostėsi A. Dulinsko partija su Mažeikių ŠK „Venta“ atstovu P. Rakščiu, „Pamario“ turnyro nugalėtoju.

Anot A. Dulinsko, sėdo žaisti partiją virpindamas kinkas, suprakaitavęs nepradėjus stumdyti šaškes. Partijos pradžia Algirdui pavyko. Jis, nenorėdamas rizikuoti, pasiūlė žemaičiui lygiąsias. P. Rakštys atsakė: „Dar pažaiskim“. Ir nusižaidė, gavo atiduoti šaškę bei pasveikinti šilutiškį su pergale.

Po trijų ratų B. Bagočius ir A. Dulinskas įsiveržė į lyderių gretas. Silpnų varžovų nebeliko. Ketvirtame rate A. Dulinskas sužaidė lygiosiomis su R. Diniumi (Šiauliai), o B. Bagočius sėdo žaisti su būsimuoju čempionu, sporto meistru Donatu Baranausku (Alytus). Pergalę šventė D. Baranauskas. Kluptelėjo V. Deniušas ir R. Dirgėla, gi V. Nefas iškovojo pergalę. Toliau į priekį po žingsnelį žengia lygiųjų karaliumi vadinamas A. Dulinskas, sudaręs taikos sutartis su Mykolu  Želniu (Akmenė) ir Modestu Klimu. Modestas galutinėje įskaitoje užėmė trečią vietą. B. Bagočius sužaidė lygiosiomis su būsima moterų čempione Melanija Juškiene (Ukmergė) ir įveikė R. Dinių (ŠK „Vitražas“). V. Nefas ir V. Deniušas žaidžia banguojančiai: abu laimi penktas partijas, bet abu pralaimi šeštas. Prie turnyrinės lentelės dugno remiamas ir R. Dirgėla. Septinto rato partiją A. Dulinskas „prapylė“ į čempionus besiveržiančiam D. Baranauskui, panaudojusiam retą ėjimą. Šis varymas ir paklaidino Algirdą. Paslydo ir B. Bagočius, žaidęs su būsimu antros vietos laimėtoju šiauliečiu Arūnu Bučinsku. V. Nefas išspaudė lygiąsias žaisdamas su knygų apie šaškes autoriumi Boris Družinin (Mažeikiai), kuris galutinėje įskaitoje liko septintas (11 taškų). V. Deniušas laimi prieš S. Čerkauską (ŠK „Ceitnotas“), R. Dirgėla švyti įveikęs R. Stankūną (Marijampolė).

Finišo pakylėjimai ir duobės

Aštuntas ir devintas ratas – finišas. Dar galima pataisyti savo padėtį arba sugadinti. A. Dulinskas prisiduria pergalę žaisdamas su R. Čipliu (Kalvarija, 17 vieta, 9 taškai) ir taikiai baigia partiją su P. Vitkausku (Alytus, 8 vieta, 11 tšk.). A. Dulinsko kraitis – 11 tšk., 6 vieta bendroje įskaitoje ir pirma vieta tarp 70-mečių. Algirdas apdovanotas diplomu, taure, medaliu ir piniginiu prizu. B. Bagočius pralaimi P. Vitkauskui ir sužaidžia lygiosiomis su R. Čipliu. Pristabdytas finiše B. Bagočius su 9 taškais užima 15 vietą. V. Deniušas aštunto rato partiją pralaimi, devinto rato partiją laimi – 9 taškai, 21 vieta. V. Nefas aštunto rato partiją laimi, devinttą partiją pralaimi – 9 taškai, 23 vieta. R. Dirgėla abi partijas pralaimi – 5 taškai, 32 vieta. Net 9 žaidėjai surinko po 9 taškus – aštri konkurencija. Čempiono titulą iškovojo Donatas Baranauskas – 14 tšk. Antrą vietą užėmė Arūnas Bučinskas – 14 tšk., trečias prizininkas – Modestas Klimas – 12 tšk. Moterų čempionė – Melanija Juškienė, pelniusi 10 tšk. Bendroje įskaitoje ji užėmė 13 vietą. 2-3 vietas užėmė Genovaitė Bukauskienė (ŠK „Ceitnotas“, 9 tšk.) ir Marytė Bajerčienė (ŠK „Alitas“, 8 tšk.). Kelialapį į pasaulio čempionatą Bulgarijoje iškovojo D. Baranauskas. Ten ketina skristi už savas lėšas ir B. Družinin, planuojantis išleisti apie 700 eurų.

Rugpjūčio 13-14 dienomis Šilutėje (Gluosnių 13 B) vyks Lietuvos paprastųjų šaškių vyrų asmeninių pirmenybių pusfinalio varžybos. Į finalą pateks žaidėjai, užėmę 1-2 vietas. Gali dalyvauti visi norintieji. Kiti pusfinaliai bus surengti vėliau kitur. Šilutėje atsakingas už varžybų organizaciją A. Dulinskas, vyr. teisėjo pareigas eis A. Daščiora (Klaipėdos r.).


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?