Stimpanko festivalis Katyčiuose

2022-08-29
Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro etnografė–vadybininkė Nijolė Stanelienė
Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro etnografė–vadybininkė Nijolė Stanelienė
Rugpjūčio 13 dieną Katyčių miestelyje vyko Stimpanko festivalis. Pasirodžius reklamai, ne vienam kilo klausimas dėl žodžio stimpank reikšmės. Vieni jos ieškojo internete, kiti  klausinėjo, ką tai galėtų reikšti. Štai ką rašo Vikipedija - universali, daugiakalbė interneto enciklopedija - „Stimpankas (angl. steampunk) – vienas iš fantastikos žanrų, kurio veiksmas vyksta anachronistinėje Viktorijos epochoje arba alternatyvioje jos versijoje. Stimpanke visi dabartiniai mokslo atradimai buvo padaryti ankstyvesnėje istorijoje su turimomis priemonėmis. Tipiškiausias pavyzdys yra garo varikliais varomi lėktuvai.“

Festivalio organizatoriaus Eugenijaus Šuldiakovo, gyvenančio Švėkšnos seniūnijoje, užmojis buvo supažindinti visus smalsuolius su stimpanko judėjimu, leisti išgirsti šio žanro muzikos, paganyti akis po stimpankišką aprangos stilių, menines stimpanko interpretacijas.

„Stimpankas – tai nebeveiksnaus daikto prikėlimas antram gyvenimui. Tai nebūtinai daikto sutaisymas, tiesiog jo pritaikymas kaip papuošalo, neįprastos interjero, dekoro detalės. Viskas, ką sugalvoji. Tik nebijoti daryti, klijuoti, lipdyti. Kuo kvailiau, tuo įdomiau“, – kalbėjo stimpanko festivalio organizatorius. Šio stiliaus drabužiams ir daiktams būdingi įvairūs metaliniai elementai, žalvaris, geležis, oda.

Modernaus meno stiliaus steampunk pavadinimas yra iš angliškų žodžių steam - garai/garinis (technologija) ir punk - blogas, chuliganiškas, iššaukiantis. Be to, steampunk yra žinomiausias populiariosios mokslinės fantastikos žanro tipas - kibernetinis pankas, taip pat literatūrinis žanras, kultūros judėjimas ir net išskirtinė subkultūra. Daugelis steampunk gerbėjų gyvena aktyviai ir visais įmanomais būdais prisideda prie tolesnio savo pomėgio populiarinimo. Jie rengia įdomius teminius festivalius, performancus ir parodas. Tad rugpjūčio 13 dieną katytiškiai, o ir iš kitur atvykę, galėjo pamatyti ir praktiškai pabandyti prisiliesti prie šios meno srities.

Jau iš paties ryto miestelio Turgaus aikštė ir seniūnijos kiemas pasipuošė dekoruotais dviračiais, aukšta skulptūra, pagaminta iš metalinių ratų ir prie jos prisegtu steamerių festivalio užrašu. Skverelio pavėsyje, po liepomis, vyko edukacijos. Lankytojai galėjo dekoruoti žibintus, pagamintus iš pagaliukų, skirtų ledams. Šio meno subtilybių mokė edukatorė Rita Barakauskienė iš Žemaičių Naumiesčio. Rima Vasiliauskienė iš Laukuvos mokė skrybėlių puošybos. Gražiai dekoruotos skrybėlės papuošė bendruomenės pirmininko Viktoro Vaitiekovo ir jos narių Dariaus bei Rimo galvas. Edita Butkuvienė iš Kauno mokė pinti makrame būdu apyrankes ir jas dekoruoti smulkiomis senų laikrodžių ar kitų prietaisų detalėmis. Metalinį žiedą pasigaminti buvo galima kartu su edukatore Inga Umbrasiene iš Vilniaus. Tomas Kolaitis iš Klaipėdos renginio metu Katyčių bendruomenei pagamino iš metalinių senų detalių dovaną - katiną. Lankytojai žavėjosi jo sukurtais meno kūriniais - automatais. Ernoldas Pocius iš Gargždų pardavimui buvo atvežęs papuošalų moterims. Buvo galima nusipirkti auskarų, sagių, pakabukų. Gera nuotaika ir šmaikštumu visus žavėjo tipiškas žemaitis Virginijus Kubilius iš Nevarėnų.

Kol skverelyje vyko edukacijos Katyčių bendruomenės moterys gamino maistą. Pietų metą visi renginio dalyviai ir lankytojai buvo vaišinami gardžiu plovu. Po pietų buvo toliau tęsiamos festivalio veiklos. Organizatorius E. Šuldiakovas seniūnijos salėje pristatė parodą „Stimpankas, garo menas ir jo paslaptis“. Parodoje buvo eksponuojami šviestuvai. Eugenijus sakė, kad tai ne tik meno kūriniai, surinkti ir suklijuoti iš atskirų detalių, bet ir daiktai, puikiai atliekantys šviestuvo funkcijas.

Viena iš festivalio numatytų veiklų buvo naujų steamerių priėmimo ceremonija. Tai buvo puikiai sumanytas teatralizuotas momentas. Jo metu gimė ant drobės bendras dalyvių kūrinys. Visi 12 festivalio dalyvių organizatorius E. Šuldiakovo iškilmingai buvo įšventinti į steamerius.

Vakare, įveikę dienos karštį ir nuprausę nuovargį, 19 valandą steameriai ir Katyčių bei Stubrių bendruomenių žmonės vėl rinkosi į poezijos ir muzikos vakarą. Laužo liepsnoms šokant ugnies šokį, į lauko sceną skverelyje lipo žmonės, rašantys poeziją. Tai buvo katytiškė Diana Mickienė, Birutė Markevičienė iš Šilutės ir pats organizatorius E. Šuldiakovas. Diana, įkvėpta nepakartojamų įspūdžių, parašė ir perskaitė eilėraštį, specialiai skirtą Stimpanko festivaliui. Gražų ir jaukų poezijai bei muzikai skirtą vakarą romantiškomis spalvomis gitaros akordais ir muzikiniais kūriniais spalvino bardas Adas Nausėda ir Viktoras Volkovas. Muzikos pakerėti žmonės pradėjo kilti šokiui. Vėliau didžėjaus Eugenijaus  80-ųjų diskoteka šokių aikštelėje užkūrė tikrą pirtį. Vakaro tvankuma ir šokio ritmas visus prausė it pirtyje. Buvo be galo smagu, jauku ir gera. Naujos pažintys, patirtys, neįprastos meno srities pažinimas suartino  dalyvius ir lankytojus.

Vakaro pabaigoje festivalio organizatorius Eugenijus dėkojo renginio rėmėjams: Šilutės rajono savivaldybei, Seimo nariui Remigijui Žemaitaičiui, visuomeninės organizacijos „Už žmonių valdžią“ nariams Daivai Žebelienei, Edvardui Jurjonui, Vladui Kainovaičiui, Katyčių bendruomenei ir seniūnei Gražinai Kungienei. Prieš išsiskirstant, kada visos festivalio veiklos buvo įgyvendintos, bendruomenės pirmininkas V. Vaitiekovas pasidžiaugė įspūdingu renginiu, dėkojo dalyviams VšĮ „Kibirkščių meistrai“ už puikias edukacijas, organizatoriui E. Šuldiakovui už nuoširdų darbą ir šmaikštaudamas jam įteikė Garo mašinai detalę – automobilio duslintuvą ir palinkėjo daug idėjų neįprastoje kūryboje,  gražių susibūrimų ir festivalių.


Straipsnio komentarai

šilutiškė2022-08-29
Kad ir nežmoniškai bele kitoniškai,sakydavo mūsų Tėvai ir seneliai.Ar nebėra lietuviško išsireiškimo,kad jau ir kaimuose "angliejame".Kur pagarba savo šaknų kalbai. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?