Rožės ir marmuras – vėlių ilgesys...

2022-10-31, R. D. MAŽUTIS

Vėlinės. Diena, kai einame į paslaptingą kryžių miestą susitikti su iškeliavusiais Anapus. Vėl juos matome, girdime, apkabiname ir tikime, kad jų užmerktos akys iš po žemių irgi regi mus ir priima mūsų šnabždamą maldą, kaip savo duoną. Išeiname iš kapinių dvasiškai praturtėję: kilnesni, geresni, jautresni. Atidavę visada gauname daugiau to, kas nedega, neskęsta ir nesensta.

Kapas užklotas juodu kaip naktis marmuru. Ant jo – trys baltos rožės. Juoda ir balta spalvos. Koks kontrastas. Kaip gyvenimas ir mirtis, kaip šviesa ir tamsa, kaip būtis ir nebūtis. Mirusieji nieko nebeturi: nei lūkesčių, nei džiaugsmų, nei rūpesčių. Nebėra žydro dangaus, debesų, žvaigždžių, žolės, straksinčio žvirblelio, dūzgiančios bitutės, skruzdės, nešančios šapą.

Bet nebėra ir pasaulio grimasų – pavydo, godumo, neapykantos. Iškeliavę Anapus šiapus palieka gėrį ir blogį. Jiems nebe motais, kas paims viršų. Tai – gyvųjų reikalas, gal net kova. Pomirtinis pasaulis – pavargusiųjų pasaulis su apibrėžta geografine vieta už kapinių tvoros. O gal yra dar kažkas, kaip manė pagonys, kaip mano krikščionys? Dausos, rojus, pekla...

Gerų žmonių sielos – skraiduolės tarp žvaigždžių, anksčiau ar vėliau sulauksiančios artimųjų, o besieliai blogiukai nugrims į šaltus požemių vandenis, kad niekada nebeiškiltų. Dorųjų vėlėms – angelų chorai, nedorųjų – geležinių pragaro vartų girgždėjimas. Gal ir teisingas būtų toks atpildas, bet šiandienos materialistą panašios spėlionės nebebaugina.

Gyvenimas trumpesnis nei mirtis. Kiekviena valanda, kiekvienas saulės šypsnys, perkūno grumėjimas, lietus į langą, dargana, pūga – brangintina kasdienybės virtinė, kaip ir darbas, poilsis, mylima šeima, draugai, pažįstami. Gerbti ir būti gerbiamam, nieko neišduoti, nepasiduoti blaškančioms gyvenimo vėtroms, kad atgultum į kapą mylėjęs ir mylimas, ilgai prisimenamas. Vėlinių nakties žvakių ugnelių mirksėjimas - tarsi nusileidęs žvaigždėto dangaus spindėjimas. Neprilygstamas paveikslas, kai susilieja aukštumos ir žemumos, dangus ir žemė.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar dalį sumokėto gyventojų pajamų mokesčio skiriate paramai?