Virė vyrai alkoholinę košę...

2022-11-05, Vidas KALINAUSKIS

Šių metų sausio 14-ąją, apie 14.30 val., vasarnamyje, Švėkšnos seniūnijos Kalnalio kaime, policijos pareigūnai rado aparatą, skirtą namų gamybos stipriems alkoholiniams gėrimams gaminti. Ir, aišku, buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal LR BK 201 str. 1 d.

Teismuose – nebe naujokai

Užbaigus tyrimą du vyriškiai sėdo į teisiamųjų suolą. Tai R. B., teistas pagal BK 253 straipsnio 1 dalį (Neteisėtas disponavimas šaunamaisiais ginklais, šaudmenimis, sprogmenimis ar sprogstamosiomis medžiagomis), š. m. pavasarį pasiųstas atlikti 40 parų arešto bausmę, ir D. F., Lietuvoje teistas 5 kartus, paskutinį kartą – 2022 m. balandžio 26 d. pagal BK 281(1) straipsnio 1 dalį (Transporto priemonių vairavimas, kai vairuoja neblaivus asmuo) 60 parų arešto bausme.

Teismas nustatė, kad R. B. ir D. F. neteisėtai pasigamino ir laikė aparatus, skirtus naminiams stipriems alkoholiniams gėrimams gaminti. Jiedu 2021 m. spalio-lapkričio mėnesį R. B. nuomojamose V. M. priklausančiose patalpose – ūkiniame pastate – veikdami bendrininkų grupe, neteisėtai pasigamino ir laikė aparatus naminiams stipriems alkoholiniams gėrimams gaminti iki kol 2022 m. sausio 14 d., 14.30 val., juos surado ir paėmė policijos pareigūnai.

R. B. ir D. F. neteisėtai, turėdami tikslą realizuoti, pasikėsino pagaminti daugiau kaip penkiasdešimt litrų samanės. Laikotarpiu nuo sausio 6 d. iki sausio 14-osios R. B. nuomojamose V. M. patalpose, ūkiniame pastate, iš 1 295 litrų brogos, kurios tūrinė etilo alkoholio koncentracija nuo 9,8 proc. iki 11,4 proc., neteisėtai pasikėsino pagaminti 136,358 litro samanės, tačiau šios nusikalstamos veikos nebaigė dėl nuo jo valios nepriklausančių aplinkybių. Brogą surado ir paėmė policijos pareigūnai.

Beliko prisipažinti ir gailėtis

Teisiamojo posėdžio metu kaltinamasis R. B. dėl jam pareikštų kaltinimų kaltu prisipažino visiškai ir paaiškino, kad jo draugas D. F. susiekė su juo pasisiūlydamas į pagalbą naminei degtinei gaminti. Jis sutiko, todėl D. F. į jo nuomojamas patalpas atsivežė aparatą naminiams alkoholiniams gėrimams gaminti, t. y. atsivežė jo dalis, ir jie kartu šį aparatą sujungė – užmovė vamzdžius, pastatė statines, virino tam tikras detales. Samanės gamybai jiems taip pat reikėjo cukraus, mielių, todėl, praėjus kelioms dienoms po aparato pajungimo, jis kartu su D. F. jam priklausančiu automobiliu vyko į parduotuvę ir nusipirko minėtas prekes. Tada jie grįžo atgal ir kitą dieną pradėjo darbą - užraugė raugalą ir apie 10 dienų laukė, kol bus galima tęsti gamybą. Jis neprisiminė, naminės degtinės jiedu pagamino pirmąjį kartą. 

2022 m. sausio pradžioje, maždaug savaitę laiko iki tol, kol sausio 14 d. atvyko policijos pareigūnai, jis kartu su D. F. antrąjį kartą užraugė raugalą samanei gaminti. Sausio 14-ąją atvykus policijos pareigūnams, buvo užraugtas raugalas, tačiau naminės degtinės gamybos jie dar nebuvo pradėję. Pagamintus naminius stiprius gėrimus R. B. ketino naudoti savo reikmėms, anksčiau šių gėrimų buvo davęs mamai, kad ši pasidarytų užpiltinių. Dėl savo veiksmų gailėjosi.

Teisiamojo posėdžio metu kaltinamasis D. F. kaltu taip pat prisipažino. Jis prisiminė, kaip buvo sniego, kai traktoriumi naktį, kad niekas nepamatytų, pas R. B. atsivežė aparatus samanei gaminti. Jie tuos aparatus maždaug per savaitę laiko sujungė. Antrąjį kartą gamindami naminius stiprius alkoholinius gėrimus jie panaudojo penkias statines, keturios iš jų buvo 200 litrų talpos, vieną – vieną 1 tonos talpos. Tačiau jos nebuvo pilnos – užpildytos maždaug iki pusės. Pagamintą samanę jis ketino naudoti savo reikmėms, pavaišinti draugus. Deja, tokie sumanymai liko tik svajonėmis...

Rado ir daugiau kaltės įrodymų

Pareigūnai surinko ir daugiau jų kaltės įrodymų. Štai sausio 14-ąją, nuo 16.44 iki 17.46 val., R. B. gyvenamosiose patalpose atlikta krata. Jos metu virtuvėje esančioje spintelėje rastas ir paimtas cigarečių pakelis „Minsk Capital MS“, virtuvėje ant žemės šalia krėslo rastas ir paimtas 0,5 litro talpos plastikinis butelis „Sirup“ su 100 g rudos spalvos skysčiu, turinčiu specifinį naminei degtinei būdingą kvapą. Kambaryje po sofa–lova rastas ir paimtas 5 litrų talpos plastikinis butelis su 4,5 litrų rudos spalvos skysčiu, turinčiu tą patį samanei būdingą kvapą, kambaryje tarp lentynų rastas ir paimtas 5 litrų talpos plastikinis butelis su 4 litrų rudos spalvos skysčiu, turinčiu tą patį kvapą, o koridoriuje rastas dar vienas cigarečių pakelis „Minsk Capital MS“.

Pasak Tauragės AVPK Šilutės rajono PK Veiklos skyriaus tyrėjos I. K. 2022 m. gegužės 2 d. tarnybinio pranešimo, siekiant ikiteisminio tyrimo metu apklausti sodybos savininkę V. M., buvo ieškota pastarosios kontaktinių duomenų policijos duomenų bazėse. Telefonu susisiekus su V. M. sūnumi G. M., pastarasis paaiškino, kad jo mama yra po insulto, sunkiai orientuojasi aplinkoje, todėl mobiliojo ryšio telefono neturi, telefonu su ja pabendrauti galimybės nėra, atlikti apklausą namuose taip pat nėra galimybės. Paprašius papasakoti, kada jis ar mama paskutinį kartą buvo sodyboje, G. M. paaiškino, kad sodyboje jis buvo prieš metus laiko, apžiūrėjo sodybą, viskas buvo tvarkinga, aparatų naminiams stipriesiems alkoholiniams gėrimams gaminti nebuvo, sodybos nuomininkai R. B. ir L. B., kurie sodyboje gyvena 7 metus, neplanavo jų įsigyti. Su nuomininkais nuomos sutarties nesudarė, kadangi gyventi sodyboje leido mainais už jos priežiūrą. R. B. ir L. B. ūkinius pastatus užsirakino savo nuožiūra, raktų sodybos savininkei nedavė. Apie tai, kad sodyboje buvo gaminami alkoholiniai gėrimai, jis nežinojo.

Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmų teisėja Rita Renkytė skyrė R. B. ir D. F. vienodas 8 (aštuonių) mėnesių laisvės atėmimo bausmes. Nuteistiesiems šių bausmių vykdymas atidėtas.

Jiedu įpareigoti  būti savo gyvenamojoje vietoje nuo 23 val. iki 6 val., jei tai nesusiję su darbu, gydymusi ar mokymusi, pradėti dirbti arba užsiregistruoti Užimtumo tarnyboje, nevartoti psichiką veikiančių medžiagų, neišvykti už gyvenamosios vietos miesto (rajono) ribų be nuteistojo priežiūrą vykdančios institucijos leidimo

Nuosprendis jau įsiteisėjo.


Straipsnio komentarai

Grubus2022-11-06
žmogaus teisių pažeidimas... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar namuose jau pasipuošėtė Kalėdų eglutę?