Mero rinkimų kovoje V.Laurinaitis „nokautavo“ A. Jaką

2015-03-18, Kęstutis GABŠYS

Dėl įtarimų balsų klastojimu rinkimai gali būti skelbiami iš naujo!

Sekmadienį, kovo 15-ąją, Šilutėje ir kitose 39 Lietuvos savivaldybėse vyko tiesioginių merų rinkimų antrasis turas. Šilutėje šie rinkimai jokių staigmenų nepateikė – rinkimus gana solidžia persvara laimėjo dabartinis Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis. Pasikeitus rinkimų įstatymams, mero nebebus galima lengvai „nuversti“, todėl jei Vyriausioji rinkimų komisija patvirtins rinkimų rezultatus, prie mero veido net sugebėsime priprasti.

Laimėjo užtikrintai

Šilutės rajone savivaldybių rinkimų antrame ture susirungė dabartinis meras, partijos „Tvarka ir teisingumas” narys Vytautas Laurinaitis bei Lietuvos laisvės sąjungos (liberalai) iškeltas Arvydas Jakas. Į Vyriausiąją rinkimų komisiją pradėjus plaukti Šilutės rajono apylinkių duomenims, V. Laurinaitis pradėjo pirmauti ir iniciatyvos nepaleido iki pat balsų skaičiavimo pabaigos. Jis merų rinkimų antrame ture surinko 7 093 balsus ir daugiau nei tūkstančio balsų skirtumu aplenkė Arvydą Jaką.

Jei V. Laurinaitis galėtų save vadinti Šilutės rajono savivaldybės meru, tai Arvydas Jakas galėtų save tituluoti Šilutės miesto meru. V. Laurinaitis laimėjo visose kaimiškose rinkimų apylinkėse, o jo oponentas A. Jakas pergales skynė išimtinai Šilutės mieste. Nedidelė išimtis – Šilutės gimnazijos rinkimų apylinkė Nr.1, kurioje V. Laurinaitis keliais balsais aplenkė Arvydą Jaką, tik patvirtino bendrą taisyklę: A. Jaką rinkosi Šilutės miestas, V. Laurinaitį – kaimiškosios rinkimų apylinkės.

Kiek prasčiau V. Laurinaitis pasirodė Žemaičių Naumiesčio apylinkėse – pačiame Žemaičių Naumiestyje jis laimėjo tik 18 balsų persvara, Degučiuose – 6 balsų, Žemaičių Naumiesčio kaimiškojoje apylinkėje skirtumas buvo kiek solidesnis – siekė maždaug 40 balsų.

Norėdamas turėti bent kiek realesnes galimybes laimėti šiuos rinkimus A. Jakas turėjo geriau pasirodyti ekonomiškai stipresnėse arba „turistinėse“ seniūnijose. Deja, jam to padaryti nepavyko. V. Laurinaitis nugalėjo Rusnėje, Kintuose, Vilkyčiuose ir Saugose. Po tokių rezultatų galutinės pergalės A. Jakui tikėtis buvo labai sunku.

Pirmieji darbai

Perrinktas meras V. Laurinaitis „Šilokarčemai“ sakė manąs, kad jo pergalę rinkimuose lėmė nuoseklus šešis mėnesius trukęs valdančiosios koalicijos darbas. „Žmonės buvo pavargę nuo merų kaitos, kai per ketverius metus Šilutės rajone pasikeitė keturi merai“,- kalbėjo V. Laurinaitis.

Meras tikisi, kad valdančiosios koalicijos formavimas ilgai netruks. Koalicijos branduolį Taryboje turėtų sudaryti partijos „Tvarka ir teisingumas“, socialdemokratų ir valstiečių atstovai. Tiesa, V. Laurinaitis neatmetė galimybės, kad formuojama valdančioji koalicija gali būti platesnė, prie jos galėtų prisijungti kitų partijų atstovai. „Valdančiosios koalicijos formavimą greičiausiai atidėsime po paskutinio rajono tarybos posėdžio, kuris įvyks kovo 26-ąją. Pabaigsime senosios Tarybos veiklą, atsisveikinsime su senosios Tarybos nariais. Tada susėsime prie stalo, pakalbėsime apie pozicijas, apie personalijas“,- savo planus dėstė V. Laurinaitis.

Kaip savo pasirodymą rinkimuose, politinę padėtį rajone ir veiklos planus vertina A. Jakas mums sužinoti nepavyko. Politikas į skambučius telefonu neatsakė...

Pažeidimų nebuvo

Nepaisant įtampos, Šilutėje tvyrojusios išankstinių balsavimų metu, rinkimų diena Šilutėje praėjo sklandžiai ir pažeidimų neužfiksuota. Kalbintas Šilutės rinkimų apygardos pirmininkas Arvydas Gorodeckas sakė, kad vienintelis smulkus pažeidimas, fiksuotas Šilutės rajone, kad rinkimų stebėtojų pažymėjimai buvo išduoti buvusiems kandidatams į savivaldybės tarybą. Pagal įstatymą, kandidatų įgaliojimai baigiasi naujai išrinktai Tarybai susirinkus į pirmąjį posėdį, o kandidatai į Tarybos narius būti rinkimų stebėtojais negali.

Nemalonus kvapas

Nors rinkimų antrasis turas praėjo pakankamai sklandžiai, beveik tris mėnesius trukusios rinkimų batalijos Šilutės rajone buvo pakankamai „purvinos“ ir naujai išrinktam merui teks labai sunkiai padirbėti, kad atstatytų piliečių pasitikėjimą rajono politika, politikų priimamais sprendimais. Tai padaryti gali būti labai sunku, nes daugelis rinkimų skandalų sukosi apie mero asmenį arba artimiausią jo aplinką.

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija vis dar nagrinėja klausimą, ar meras V. Laurinaitis nesupainiojo viešųjų ir privačiųjų interesų prieš Kalėdas, pasinaudodamas „neįvardintais panorėjusių likti rėmėjų“ lėšomis visame rajone išplatinęs savo sveikinimo atvirukus, kurie labai primena paslėptą rinkimų agitaciją.

Vis dar nerimsta skandalas, susijęs su Šilutės rinkimų apygardoje dingusiomis beveik 450 išankstinio balsavimo vokų holograminėmis apsaugos priemonėmis. Holograminiai ženklai-lipdukai yra skirti apsaugoti išankstinio balsavimo vokams, kad apygardos komisijos nariai negalėtų lengvai atidaryti vokų ir taip pakeisti balsavimo rezultato. Skandalas, prasidėjęs kaip dokumentų apskaitos trūkumas, įgauna balsų klastojimo požymius, labai panašius į Trakų atvejį. Praėjusią savaitę apygardos komisijoje buvo atliktas pirminis patikrinimas. Palyginus įrašus rinkimų apygardos dokumentuose su į apylinkes nukeliavusių vokų duomenimis, paaiškėjo, kad beveik 200 vokų apsaugos priemonių numerių neatitinka rinkimų apygardos dokumentuose nurodytų holograminių ženklų numerių. Patikrinimas kol kas buvo atliktas tik 7 (iš 37) rinkimų apylinkių dokumentuose. Kol Vyriausios rinkimų komisijos sudaryta darbo grupė nepateiks galutinių išvadų ir nepatikrins likusių apylinkių dokumentų, tol lieka pagrįstų abejonių dėl 450 Šilutėje išankstinio balsavimo metu atiduotų balsų tikrumo.

Policijos pareigūnai šiuo metu yra gavę keturis pranešimus dėl rinkimų pažeidimų Šilutės rajone. Tauragės vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos grupės atstovė Rūta Janavičiūtė telefonu korespondentui teigė, kad „ikiteisminis tyrimas pradėtas dėl vieno atvejo, įtariant, kad išankstinio balsavimo metu, kovo 11 dieną, galimai buvo perkami rinkėjų balsai“. Kurio kandidato naudai buvo atliekamas šis veiksmas policijos atstovė nedetalizavo.

Kaimynystėje kova buvo atkaklesnė

Šilutės rajono kaimynystėje esančiose savivaldybėse merų rinkimų antrasis turas vyko Klaipėdos ir Šilalės rajonuose. Pagėgių savivaldybėje meras buvo išrinktas jau pirmo turo metu. Gargžduose ir Šilalėje vyko atkakli kova, šiose savivaldybėse laimėtojas nebuvo aiškus iki pat galo, kol savo rinkimų rezultatus atsiuntė paskutiniosios apylinkės.

Klaipėdos rajone antrame rinkimų ture susirungė mero pareigas einantis Vaclovas Dačkauskas, atstovaujantis Lietuvos socialdemokratų partijai, bei Liberalų sąjūdžio kelta kandidatė Audronė Balnionienė. V. Dačkauskas rinkimus laimėjo 113 balsų persvara.

Šilalės rajone ietis sukryžiavo meras Jonas Gudauskas, atstovaujantis TS-LKD, bei partijos „Tvarka ir teisingumas“ keliamas kandidatas Vytautas Jucius. Kol Šilalės rinkimų apylinkės siuntė savo duomenis, kova vyko taškas į tašką. Priešpaskutinė savo rezultatus atsiuntusi Kvėdarnos rinkimų apylinkė (joje gyvena V.Jucius, - aut. pastaba) padidino „tvarkiečio“ atotrūkį. Vis dėlto paskutinioji atsiuntusi savo duomenis Šilalės rinkimų apylinkė svarstyklių lėkštes nusvėrė J. Gudausko naudai. Pastarasis savo konkurentą aplenkė 122 balsais.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!