Kaip pensijos didės ateityje: ką svarbu žinoti apie jų indeksavimą

2022-11-15, socmin.lrv.lt

Didžiausią „Sodros“ išlaidų dalį kitąmet sudarys išlaidos socialinio draudimo pensijoms, nes jos bus ženkliai indeksuojamos. Pensijų mokėjimui numatyta skirti beveik 5 mlrd. eurų.
 
„Išlaikome tvarų ir nuoseklų pensijų didinimą, o teigiamą einamųjų metų Sodros biudžeto perteklių nukreipiame spartesniam individualios dalies didinimui. Jau nuo šiemet individualioji pensijos dalis indeksuojama papildomai. Taip siekiame palaikyti žmones, kurie, būdami darbo rinkoje, sumoka didesnes socialinio draudimo įmokų sumas. Kitaip tariant, tiems, kurie mokėjo didesnes įmokas ar jas mokėjo ilgiau, ir pensijos augs sparčiau“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė. 
 
Skaičiuojama, kad vidutinė senatvės pensija, turint būtinąjį stažą, kitąmet didės iki 575 eurų nuo 510 eurų 2022 m., t. y. 65 eurais arba 12,7 proc. Bendroji pensijos dalis didės apie 9 proc., o individualioji – beveik 15 proc.
 
Kaip ir šiemet, taip ir 2023 m., pensijas planuojama indeksuoti didinant bazinę pensiją (9,02 proc.) ir apskaitos vieneto vertę, kuri lemia individualios pensijos dalies dydį (9,02 proc. + papildomai 5,8 proc.). 
 
Šiemet iš viso nuo sausio mėnesio individualioji pensijos dalis didėjo 12,71 proc., bendroji dalis – 8,47 proc., o nuo birželio mėnesio socialinio draudimo pensijos (abi dalys) didėjo dar 5 proc. 
 
„Nuosekliai einame prie tikslo stiprinti įmokų ir išmokų ryšį, pamažu pereinant nuo dabartinio santykio 60/40 iki 50/50, ką planuojama pasiekti iki 2030 m. Tikimasi, kad 2023 metais šis santykis sudarys 56/44. Taigi, žmogus, kuris turi įgijęs didesnį nei būtinąjį stažą, gaus proporcingai didesnę bendrąją pensijos dalį, o tas, kuris moka didesnes įmokas, – gaus didesnę pensijos individualiąją dalį“, – sako ministrė M. Navickienė. 
 
Bendroji pensijos dalis yra universali ir užtikrina bazines pajamas visiems gavėjams, o individualioji dalis, atspindinti asmens sumokėtas įmokas, įgyja didesnę reikšmę, stiprinamas įmokų ir išmokų ryšys.
 
Socialinio draudimo pensijas gauna 610 tūkst. senatvės pensijos amžių sukakusių asmenų ir 151 tūkst. žmonių su negalia.


Straipsnio komentarai

Nenusivertiname2022-11-16
Dirbame dar ilgai,kad oriai "isgyventume".Vairuotojai, statybininkai zvejai...jei dirbti valdiskoj,galiu dirbti iki mirsiu.Pensija nuo 72, o tai jau sviecia.Senam dviraciui keisk dalis kiek nori,naujas nebus Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Šilutiškė2022-11-16
Kada ir kam didėja pensijos?.Nemaitinkite pažadais,kai pajusime padidėjimą pasidžiaugsime visi.Už pažadus duonos neduoda.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Tau2022-11-16
Sakai 65 metų nebepavyks pavaikščioti? Pensijas pradėjo tolygiai kelti ir kartais net daugiau, negu suplanuota - vis tiek negerai. Nenuvertinkit senjorų ir pats nenusivertinkit. Šiais laikais žmonės gali ir nori dirbti, ir dirba dar ilgai po to, kai sulaukia oficialaus pensinio amžiaus. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
čia kam tiek pakėlė patiem savivaldybės klerkams 2022-11-16
tik kam ir kada tiek pakėlė seimūnams , sodrai , teisininkams , juk daugiau Lietuvoj žmonių nebėra Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Man2022-11-15
Labiausiai rupi,ar as sulauksiu pensijos? Ar anukai atveze prie imones,pasakys,seneli uz tu vartu, tavo darboviete. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?