Kieno ausys kyšo Savivaldybės viešuosiuose pirkimuose?

2022-11-23, Sergėjus Gvildys
V. Pozingis teigia, kad jiems rūpi atliekamų darbų kokybė.
V. Pozingis teigia, kad jiems rūpi atliekamų darbų kokybė.
Antradienį vykusiame Kontrolės komiteto posėdyje vyko diskusija apie Šilutės rajono savivaldybėje vykdomus viešuosius pirkimus. Komiteto nariai vis tik išsireikalavo mažos vertės pirkimų apklausų dokumentus, kuriuos gavo tik posėdžio išvakarėse. Tačiau tai nesutrukdė susipažinti su jais bei atlikti tam tikras analizes, kurių dėka būtų galima vertinti šį sudėtingą procesą. Kokios tendencijos vyrauja viešųjų pirkimų procese, ar jie skaidrūs ir su kokiomis problemomis susiduria administracijos darbuotojai, apie tai vyko diskusija dalyvaujant savivaldybės administracijos direktoriui.

Ieško sąsajų su politikais

Savo įžvalgas komiteto nariams pristatė pirmininkas Zigmantas Merliūnas. Politikas atkreipė dėmesį į polderių sistemos tvarkybos darbų pirkimuose vyraujančią riboto dalyvių skaičiaus tendenciją. Žinoma, ši tendencija neapsiriboja vienu paslaugų pirkimo sektoriumi.

Pastebėta, kad ir kituose mažos vertės paslaugų pirkimuose dažniausiai laimi tos pačios įmonės arba jų kaita yra nedidelė. Taip pat atkreiptas dėmesys į keletą įmonių, kurios yra susijusios su politikais. Rūpestį kelia, ar nėra korupcijos požymių, kuomet politikai ar atskiri tarnautojai turi galimybę proteguoti įmones, pasiklydusias priklausomybių politinėms partijoms labirintuose.

Z. Merliūnas iš tokių įmonių pažymėjo UAB „Kestartis“, kuri laimėjo du konkursus po 12 000 eur., atliko darbus Vainuto mokykloje ir yra siejama su mero Vytauto Laurinaičio partija.

Konservatorius pirštu dūrė ir į administracijos  direktoriaus pavaduotojos Daivos Žebelienės sąsajas su MB „Polistata“, kuri turi du darbuotojus, UAB „Toluta“. Pastaroji įmonė apklausos būdu laimėjo konkursą dėl Švėkšnos sinagogos remonto darbų užbaigimo. UAB „Toluta“ vadovas yra politikės sutuoktinis.  

Tačiau konkrečių faktų konservatorius nepateikė, tai tik jo spėjimai dėl galimų protegavimų. Vis tik, norėdami daugiau aiškumo, telefonu paprašėme UAB „Kestartis“ direktoriaus Jono Gavėnios pakomentuoti tokius politikų spėjimus.

Jo manymu, kad priklausomybė politinei organizacijai neužkerta kelią vykdyti verslą ir atlikti savivaldybės administracijos užsakytus darbus. Paminėtą faktą jis nesieja su partine priklausomybe: „Ten buvo mažiausios kainos kriterijus ir mūsų įmonei pavyko pasiūlyti mažiausią kainą“. 

Dėmesys darbų kokybei

„Peržvelgus įmonių sąrašą matosi, kad kyšo politikų ausys“, - sakė tarybos narė Lijana Jagintavičienė ir klausė ar politikai nedaro įtakos, kad būtų pasirenkamos atitinkamos įmonės, kurios dalyvauja mažos vertės pirkimuose, ar nėra tiesiog susitarimų ir tarp pačių verslininkų?

Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktorius Virgilijus Pozingis kategoriškai paneigė bet kokius verslininkų protegavimus ar korupcines galimybes. Pasak jo, konkursus laimi mažiausios kainos siūlytojas, tai yra pagrindinė sąlyga. Į klausimą apie tendencijas, kuomet nuolatiniai keli dalyviai paeiliui laimi skelbiamus konkursus, administracijos direktorius patvirtino, kad laimi mažiausios kainos siūlytojas.

O ar yra galimi susitarimai tarp įmonių, jis tuo nesidomi. Taip pat V. Pozingis paminėjo, kad ypatingas dėmesys yra skiriamas atliekamų darbų kokybei. Jei išaiškėja, kad tiekėjas darbus atlieka nekokybiškai, jis tokių neįsileidžia. Tokie rangovai yra eliminuojami pirkimo sąlygų sugriežtinimu. Kaip pavyzdį jis paminėjo kelių remonto patirtį. Rangovas veždavo atvėsusį asfaltą, dėl ko nukentėjo kelio dangos kokybė. Tada konkursuose atsirado reikalavimas, kad būtų atvežamas šiltas, reikiamos temperatūros asfaltas.

Direktorius taip pat pažymėjo, kad nėra teisinga pasirinkti laimėtoją mažiausios kainos kriterijumi. Čia jis pažymi, kad jau atėjo laikas pirkti ne pigiausias prekes ir paslaugas, bet kokybiškas. Bet jei viešą pirkimą organizuoja savivaldybės administracija, kas jam trukdo sąlygose ir nurodyti, kad nugalėtojas bus pasirenkamas ne mažiausios kainos kriterijumi. Tik gal dar nesurastas mechanizmas, kaip atskirti pasiūlyme, kuris yra kokybiškesnis? Brangesnės kainos kriterijumi? Bet ne visada brangi prekė garantuoja kokybę. Tad galimai belieka konkretizuoti pageidaujamas naudoti medžiagas ir prekes, o tai daryti, kiek yra žinoma, nėra draudžiama ir šiuo metu.

Abejonių neišsklaidė

Dabar, kai pasaulyje vaikšto ekonominės krizės šmėkla, iškėlusi kainų pasiutpolkės vėliavą virš galvos, daugiausia statybinių organizacijų atsisako vykdyti pasirašytas sutartis brangstant medžiagoms ir darbų kainai. Tai daroma todėl, kad tokioje situacijoje atsidūrus susidaro mažesni nuostoliai sumokant netesybų baudas, nei vykdyti įsipareigojimus. Tai patvirtina ir Tarybos narys, UAB „Žibai“ direktorius Steponas Kazlauskas. Jo teigimu, versle visuomet būtina paskaičiuoti. Paklaustas dėl pastatyto baseino eksploatavimo, politikas paaiškino, kad dabar vyksta technologinių išbandymų procesas, kuris turi dalį ypatumų. Šie ypatumai ir nukelia pridavimo datą. Tačiau S. Kazlauskas tikisi, kad po poros mėnesių šilutiškiai galės jau juo naudotis.

Tarybos narė L. Jagintavičienė domėjosi, ar pavyko priduoti Vydūno gimnazijos ir jos sporto salę bei Šilutės kultūros ir pramogų centrą. Jai buvo atsakyta, kad Kultūros centras jau priduotas, o dėl sporto salės - pagaliau pavyko sutvarkyti techninę dokumentaciją abiejų pastatų ir pridavimo procesas žengia į finišo tiesiąją .

Valandos trukmės draugiškos diskusijos metu vis tiek nepavyko išsklaidyti abejonių jausmo dėl kai kurių, galimai ne visiškai skaidrių viešųjų pirkimų vykdymo. Jo neišsklaidė ir Tarybos narių galimybė susipažinti su proceso dokumentacija. O gal ne ten ieškoma ir apskirtai ar žinoma, ką norima surasti? O gal visa tai tik darbo imitacija, leidžianti visiems ramiai jaustis?  Juk viešieji pirkimai ne veltui yra atskirų įmonių finansiniai donorai, kurie galimai tampa tokiais pat politikų donorais.


Straipsnio komentarai

Shuleris2022-11-27
Silute yra draugiskas miestas. Zibai yra tarybos nario imone, kuri gauna daugiausia savivaldybes uzsakymu, o tarybos narys yra vienas didziausiu partijos remeju per rinkimus. Siluteje gyventi gera! Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Na2022-11-23
Matosi,kad miestas tvarkomas pagal pigiausia kaina Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?