Aštuntą kartą kompiuterį ,,kalbinome“ lietuviškai...

2015-03-18, Piktupėnų pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos mokytoja Audronė Norkaitytė

Minint Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 25 metų jubiliejų, Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija, Valstybinė lietuvių kalbos komisija ir kalbines technologijas plėtojanti bendrovė ,,Tilde IT“  moksleivius pakvietė pasitikrinti lietuvių kalbos žinias prie kompiuterių. Jau aštuntą kartą 5 – 10 klasių mokiniai rungėsi konkurse ,,Švari kalba – švari galva“.

Šiame konkurse kasmet dalyvauja ir Piktupėnų pagrindinės mokyklos moksleiviai. Ketverius metus iš eilės po vieną ar du mokinius sėkmingai įveikdavo pirmąjį konkurso etapą ir patekdavo į antrąjį etapą, kuris vyksta Vilniuje. Į sostinę kviečiami po dvidešimt geriausiai pirmajame etape pasirodžiusių penktų – dešimtų klasių moksleivių. Mokiniai prie kompiuterio demonstruoja gimtosios kalbos žinias ir gebėjimą jas pritaikyti kasdienybėje. Iš kiekvienos grupės išrenkami ir apdovanojami trys geriausiai lietuviškai kompiuterį ,,kalbinę“ moksleiviai.

Šiais metais į antrąjį konkurso ,,Švari kalba – švari galva“  etapą pateko septintokė Emilija Vismantaitė ir dešimtokas Julius Petrulevičius. Moksleiviui antrasis konkurso etapas jau trečias. Ir šiemet labai sėkmingas – Julius Petrulevičius tapo 3 –ios vietos dešimtos klasės moksleivių tarpe nugalėtoju nacionaliniame moksleivių konkurse ,,Švari kalba – švari galva“.

Šiemet konkurse dalyvavo daugiau kaip dešimt tūkstančių moksleivių. Simboliška, kad antrasis etapas vyko kovo 16 d., Knygnešio dieną. Baigiamasis renginys vyko LR prezidentūroje, nes Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė  globoja šį konkursą. Preėzidentė pasveikino moksleivių konkurso „Švari kalba – švari galva“ nugalėtojus ir jų mokytojus bei įteikė padėkas. ,,Švari kalba – žmogiškos brandos požymis ir pilietinio sąmoningumo simbolis. Todėl šiandien, Knygnešio dieną, iš naujo suvokime gimtosios kalbos reikšmę ir saugokime tai, kas sujungia mus visus į taikią, vieningą ir nepalaužiamą tautą“, – savo sveikinimo kalboje sakė Prezidentė.

Pasak šalies vadovės, kalba yra kiekvienos tautos savitumo ženklas, kurioje slypi istorija, pasipriešinimo kovos ir laisvės pergalės. Prezidentės teigimu, Nepriklausomybės kartos rūpestis mūsų kalba – tai visos Lietuvos viltis, kad išliksime, stiprėsime ir niekada nepamiršime savo šalies ir kalbos.

Moksleivius taip pat sveikino bei atminimo dovanas įteikė  konkurso „Švari kalba – švari galva“ sumanytoja kalbinių technologijų įmonės „Tilde IT“ direktorė Renata Špukienė.  Ji sakė , jog jau aštuntus metus iš eilės griauname mitą, kad elektroninė erdvė ir lietuvybė – du nesuderinami dalykai. Mokiniai imlūs naujovėms. Todėl siekiame, kad patrauklios lietuvių kalbos technologijos kaip įmanoma labiau gelbėtų ugdymo procese, motyvuotų naudoti lietuvišką programinę įrangą, skatintų dirbti kompiuteriu lietuvių kalba.

Šis konkursas atlieka reikšmingą ugdymo funkciją, nes į jį įtraukiamos įvairaus amžiaus mokinių grupės, kurių kalbos vartojimo įgūdžiai dar tik formuojasi. Todėl mokiniams reikia parodyti, kad naudojantis informacinėmis technologijomis lietuvių kalbą išmokti ir vartoti yra paprasta.

 


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar gerai, kad pasuose bus galima rašyti asmenvardžius su q, x, w raidėmis?