Šaškės: iš Bačkonių – be medalių, bet laimingi likę Lietuvoje šešti

2022-12-09, Romualdas Danielius MAŽUTIS
Aleksandras Daščiora
Lietuvos šaškių klubų komandų čempionate Bačkonyse (Kaišiadorių r.) dalyvavo 13 pajėgiausių rinktinių, kurių garbę gynė 3 tarptautiniai didmeistriai, 3 tarptautiniai meistrai, 7 meistrai ir 18 kandidatų į sporto meistrus. Šilutės šaškių-šachmatų sporto klubo (vadovas Romualdas Šimanauskas) komanda šioje kompanijoje nesutriko ir pagal savo galimybes užėmė palyginti aukštą šeštą vietą. Čempionų vardus iškovojo Vilniaus ŠK „Riešutas“, 2-3 vietas užėmė sostinės ŠK „Verdenė“ ir Šiaulių SC „Dubysa“.

Šalies šaškių klubų čempionatas buvusiame Bačkonių dvare vyko lapkričio 18-20 dienomis. Kiekvieną komandą sudarė 4 dalyviai. Žaista šveicariška sistema - 7 ratai. Varžovai tarpusavyje žaidė po dvi partijas. Laikas partijai – 25 minutes, pridedant po 5 sekundes už ėjimą. Pagal žaidėjų reitingus stipriausią sudėtį turėjo Vilniaus ŠK „Verdenė“: tarptautinis didmeistris Arūnas Norvaišas (reitingas 2 433), tarptautiniai meistrai Anri Plaksij  (reitingas 22 480), Vilius Aleknavičius (reitingas 2 383) ir kandidatas į sporto meistrus Mantas Janavičius (reitingas 2 075). Tarptautinis didmeistris Aleksej Domčev (reitingas 2 439) žaidė už Vilniaus ŠK „Riešutas“, o tarptautinis didmeistris Domantas Norkus (reitingas 2 382) gynė Šiaulių ŠK „Fintas“ garbę.

Šilutės klubo komandoje prie pirmos lentos sėdo sporto meistras, klaipėdietis Saulius Gricius. Jo reitingas: 2 215. Kiti komandos nariai – kandidatai į sporto meistrus šilutiškis Algirdas Dulinskas (reitingas 2 078), Aleksandras Daščiora (2 106) ir Modestas Klimas (2 136). Abu pastarieji – Klaipėdos rajono gyventojai, bet atstovauja Šilutės ŠŠSK.

Daugkartinis Šilutės rajono šaškių čempionas Benediktas Bagočius šį kartą netalkino komandai. Sporto klubų praktikoje legionieriai – įprastas reikalas. Taip susiklosčius aplinkybėms, klaipėdiečiai kibo padėti šilutiškiams. Beje, uostamiesčio šaškių mėgėjai net neturi kur rinktis, o Šilutės ŠŠSK turi stogą VšĮ „Šilutės sportas“ (direktorius Dainius Gricevičius) patalpose, kur reguliariai renkasi, rengia turnyrus.

Tarptautinių didmeistrių nepergudravo

Sakoma, kaip muzikantus besusodintum, jų grojama melodija nepasikeis. Panašiai būna ir šaškių komandų varžybose. Jei varžovų komandos žaidėjai aukštesnio lygio, ką gudraudamas bepasodinsi prie pirmos ar ketvirtos lentos, nuo pralaimėjimo neišsisuksi. Silpnesnei komandai visuomet geriau turnyre prasilenkti su didžiūnais. Šilutės šaškininkams kažkiek pavyko pritaikyti pastarąją „formulę“ ir šalies klubų čempionate užimti šeštą vietą bei aplenkti septynias komandas.

Pirmajame rate mūsiškiai įveikė Kalvarijos ŠŠSK rinktinę – 5:3, antrame rate pralaimėjo būsimiesiems čempionams sostinės ŠK „Riešutas“ – 2:6. Lygiosiomis partijas su meistrais baigė S. Gricius ir A. Dulinskas. Po to pamariškiai neatsilaikė prieš Šiaulių SC „Dubysą“ – 3:5. Šiauliečių amžius – 14-19 metų. „Dubysa“ – perspektyvi komanda. Bačkonyse tą įrodė - iškovojo bronzos medalius. Ketvirtame rate Šilutės ŠŠSK komanda nugalėjo Kupiškio rinktinę – 6:2, bet penktame rate, nors ir spyrėsi prieš Šiaulių ŠK „Fintas“, tačiau teko nusileisti  - 3:5. Rezultatas garbingas. Garbingai sužaista su Panevėžio ŠK „Šviesa“ – 4:4. Šilutės ŠŠSK komandos kraitis čempionate – 7 taškai, šešta vieta. Aplenkta Vilniaus jaunimo šaškių klubo rinktinė, kurios spalvas gina šių metų Europos ir pasaulio jaunimo šimtalangių čempionė Rita Paškauskaitė, Europos jaunių šimtalangių šaškių čempionė Myja Plėštytė.

Žemiau liko, 8-13 vietas užėmė Kalvarijos, Marijampolės, Kupiškio, Panevėžio, Kauno, Ukmergės klubų komandos. O 1-6 vietas užėmė Vilniaus ŠK „Riešutas“ – 13 taškų, 1 vieta, Vilniaus ŠK „Verdenė“ – 12 tšk., 2 v., Šiaulių SC „Dubysa“ – 10 tšk., 3 v., Šiaulių FK „Fintas“ – 9 tšk., 4 v., LASF – 8 tšk., 5 v., Šilutės ŠŠSK – 7 tšk., 6 v. Šilutiškių lyderiu buvo sporto meistras S. Gricius, pelnęs 7 tšk., po 6 taškus pridūrė M. Klimas ir A. Daščiora, A. Dulinsko kraitis – 4 tšk.

Čempionato pabaigą vainikavo asmeninis „žaibo“ turnyras. Dalyvavo 45 žaidėjai. Nugalėjo tarptautinis didmeistris Arūnas Norvaišas (Vilnius), antrą vietą užėmė sporto meistras Audrius Domarkas (Marijampolė), trečias – tarptautinis didmeistris Domantas Norkus (Šiauliai). S. Gricius užėmė 17 vietą, M. Klimas – 35-ą. A. Dulinskas ir A. Daščiora turnyre nedalyvavo.