Norintys saulės elektrinę įrengti ant daugiabučių ar mažas pajamas gaunantys gyventojai galės kreiptis paramos

2023-02-08, „Šilokarčemos“ informacija
M. Kaulius sakė, kad saulės elektrinės tikrai reikalauja investicijų, tačiau jos atsiperka.
M. Kaulius sakė, kad saulės elektrinės tikrai reikalauja investicijų, tačiau jos atsiperka.
Šiandieninė rinka nerimsta – elektros energijos kainos auga tarsi ant mielių, o valdžia gyventojams jau teikia kompensacijas. Gyventi be elektros negalime, o nepriklausomų tiekėjų pasirinkimo sistema, pasirodo, nėra tokia jau tobula nei kainų, nei patogumo atžvilgiu. Įvertinę visa tai, vartotojai vis dažniau atsigręžia į saulės elektrines, kurios yra puiki alternatyva ir būdas sutaupyti. Šiuo metu prašymai paramai gauti priimami norintiems saulės elektrinę įsirengti ant daugiabučių ir nepasiturinčių fizinių asmenų elektros energijos reikmėms. Pastariesiems dengiama beveik visa suma. Apie tai išsamiau „Šilokarčema“ kalbėjosi su MB „Solimodas“ vadovu Mariumi Kauliu.

Saulės energija – tvarus atsinaujinantis šaltinis

Pasak pašnekovo, saulės elektrinė – saugi investicija į žaliąją energiją, jos padeda tausoti aplinką –  naudoja saulės energiją ir pagamina elektros energiją,

„Saulės energija yra tvarus atsinaujinantis šaltinis, todėl jo naudojimas neturi žalingo poveikio aplinkai. Saulės elektrinės įrengimas leis nepriklausyti nuo elektros kainų svyravimų. Tapti energetiškai nepriklausomu ir elektros energiją pasigaminti iš atsinaujinančių energijos šaltinių gali kiekvienas. Nesvarbu, ar tai verslas, ar privatus asmuo“, - dėstė verslininkas.

Atsinaujinantieji energijos ištekliai (vėjas, saulė, biomasė, biokuras ir t. t.) yra alternatyva iškastiniam kurui ir padeda mažinti išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį, įvairinti energijos tiekimą ir mažinti priklausomybę nuo nepatikimos ir nestabilios iškastinio kuro rinkos (ypač naftos ir dujų). Be to, šiltnamio efektas sukelia daugybę nemalonių ar net katastrofiškų padarinių: nuo sausrų ir gaisrų iki padažnėjusių potvynių ir kitokių kataklizmų. Taigi, žmonija vis labiau stengiasi pakeisti energijos išgavimo procesus į tokius, kurie kuo mažiau išmestų anglies dioksido. Per pastaruosius 15 metų priimta daug ES teisės aktų, kuriais įvairiai skatinama naudoti atsinaujinančiuosius energijos išteklius. 2021 m. liepos mėn. teisės aktų leidėjams buvo pasiūlyta iki 2030 m. pasiekti 40 proc., atsižvelgiant į naujus ES klimato srities užmojus. Po Rusijos invazijos į Ukrainą ir dėl to kilusios energetikos krizės ES susitarė iki 2030 m. greitai sumažinti savo priklausomybę nuo iškastinio kuro iš Rusijos spartinant perėjimą prie švarios energijos. 

Ne visi žino, kaip tiksliai veikia saulės elektrinės

„Apie saulės energijos panaudojimą elektros energijos gamybai nemažai kalbama viešoje erdvėje, tačiau ne visi žino, kaip tiksliai veikia saulės elektrinės. Svarbu paminėti tai, kad moduliai, kurie gali būti statomi ant žemės ar tvirtinami ant stogo, tarsi „surenka“ saulės energiją ir gamina nuolatinę elektros srovę. Kad būtų galima ją naudoti buityje, būtina konvertavimas į kintamąją srovę – šį darbą atlieka inverteris. Iš atsinaujinančių šaltinių elektros energija gaminama netolygiai“, - teigė MB „Solimodas“ vadovas.

Daugiausia jos saulės elektrinė pagamina šviesiu paros metu, nors buityje dažniausiai suvartojimas išauga vakarais. Dėl šios priežasties perteklinė energija yra kaupiama ir panaudojama, kai atsiranda poreikis.

Anot pašnekovo, tai nėra problema, nes tokį perteklių galima perduoti pasaugoti per išorinius elektros tinklus. Vėliau energija yra grąžinama ir ją galima vartoti tada, kada reikia. Atrodo sudėtinga, tačiau iš tikrųjų visas procesas vyksta automatiškai. Prijungę savo elektrinę prie elektros skirstomojo tinklo tampate gaminančiu vartotoju t. y. galite tiekti perteklinę energiją į bendrą tinklą „pasaugojimui“ ir susigrąžinti prireikus.

Reikia mokėti ne tik pagaminti elektrą

„Taigi, norint išnaudoti visą saulės energijos potencialą, reikia mokėti ne tik pagaminti elektrą, bet ir ją sukaupti akumuliatoriuose. Būtent tai yra pagrindinė saulės energetikos vystymo problema, tačiau ir ją pastaraisiais metais vis sėkmingiau pavyksta išspręsti – galingos baterijos leidžia kiekviename name sukaupti pakankamai energijos, kad visą naktį jos nepritrūktų. Kol kas saulės jėgainės teikia mažiau nei 3 proc. pasaulio elektros. Tiesa, šis skaičius gana sparčiai auga – nuo tada, kai prieš tris dešimtmečius atsirado komercinės saulės jėgainės, jų bendra galia auga eksponentiškai: kasmet padidėja kone ketvirtadaliu. Prognozuojama, kad iki šio amžiaus vidurio saulės energija gali tapti pagrindiniu elektros energijos šaltiniu pasaulyje“, - kalbėjo verslininkas.

Jis sakė, kad saulės elektrinės tikrai reikalauja investicijų, tačiau jos atsiperka. Nors tikslūs skaičiai priklauso nuo individualios situacijos, skaičiuojama, jog dabartinėmis elektros kainomis saulės elektrinės atsiperkamumo laikotarpis siekia vos apie 3-4 metus. Atsiperkamumo laikas pakilus kainoms sutrumpėjo beveik perpus.

Kiek kainuos saulės elektrinės įrengimas, priklauso nuo įvairių veiksnių: įrengimo vietos, pasirinktų modulių tipo, reikalingos įrangos ir kt. Vis dėlto skaičiuojama, kad vidutiniškai 1 kW  kaina yra apie 900-1 000 Eur, tačiau dar galima pasinaudoti ir teikiama APVA parama, kuri sudaro 323 Eur už 1 kW ir ne daugiau kaip 10 kW galingumui.

M. Kaulius priminė, kad šių metų pirmojo ketvirčio pabaigoje arba antrojo ketvirčio pradžioje numatomas dar vienas šaukimas paramai gauti. Šiuo metu prašymai priimami iš norinčių saulės elektrinę įsirengti ant daugiabučių ( paramos dydis iki 440,33 Eur/kW ) ir nepasiturinčių fizinių asmenų elektros energijos reikmėms. Pastariesiems dengiama beveik visa suma.

Norintys pasikonsultuoti saulės elektrinių įrengimo, įsigijimo ir paramos gavimo klausimais gali kreiptis į MB „Solimodas“ vadovą M. Kaulių tel. +370 655 52 244.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?