„Prisižaidė!” Už rinkimų klastojimą – iki 3 metų nelaisvės

2015-03-22, Stasys BIELSKIS
Kovo 19 d.  TS-LKD Šilutės skyriaus pirmininkė S. Tamašauskienė, visuomeninio rinkimų komiteto „Už žmonių valdžią“ koordinatorė D. Žebelienė ir Lietuvos laisvės sąjungos (liberalai) Šilutės skyriaus pirmininkas A. Jakas iš Tauragės apylinkės prokuratūros gavo pranešimą, kad pagal pastarųjų politikų bendrą pareiškimą pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl Šilutėje vykusių rinkimų.
Kovo 19 d. TS-LKD Šilutės skyriaus pirmininkė S. Tamašauskienė, visuomeninio rinkimų komiteto „Už žmonių valdžią“ koordinatorė D. Žebelienė ir Lietuvos laisvės sąjungos (liberalai) Šilutės skyriaus pirmininkas A. Jakas iš Tauragės apylinkės prokuratūros gavo pranešimą, kad pagal pastarųjų politikų bendrą pareiškimą pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl Šilutėje vykusių rinkimų.

 

Vakar TS-LKD Šilutės skyriaus pirmininkė Sandra Tamašauskienė, visuomeninio rinkimų komiteto „Už žmonių valdžią“ koordinatorė Daiva Žebelienė ir Lietuvos laisvės sąjungos (liberalai) Šilutės skyriaus pirmininkas Arvydas Jakas iš Tauragės apylinkės prokuratūros gavo pranešimą, kad pagal pastarųjų politikų bendrą pareiškimą ir Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pateiktą papildomą informaciją apie rinkimų procedūrų pažeidimus kovo 19 dieną pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Tyrimą pavesta atlikti Šilutės rajono policijos komisariatui.

Minėtieji asmenys pareiškimą kovo 16-ąją parašė Lietuvos Respublikos Prezidentei, Vyriausiajai rinkimų komisijai, LR Generalinei prokuratūrai ir LR Valstybės saugumo departamentui.

Pareiškime rašoma, kad Šilutės rajono savivaldybės ir VRK rinkimų komisijos narių grupė atskleidė gerai organizuotą, šiurkštų, įžūlų, didelio masto rinkėjų balsų klastojimą, pakertantį tikėjimą laisvais rinkimais, valstybe, griaunantį valstybės pamatus balsuojant iš anksto Šilutės rajono savivaldybėje vasario 25 ir 26 dienomis.

„Mums žinomi faktai, kad, - teigiama pareiškime, - rajono savivaldybės rinkimų komisijoje „dingo“ 459 specialūs numeruoti holograminiai lipdukai, užtikrinantys balsavimo iš anksto vokų su rinkėjų balsais apsaugą. Tai liudija specialios darbo grupės, kurios veikloje dalyvavo VRK atstovai, „Baltųjų pirštinių“ atstovas bei stebėtojai, aktas. Analizuojant panaudotų ir anuliuotų biuletenių informaciją nustatyta, kad „dingo“ apie 400 vienmandatės ir tiek pat daugiamandatės apygardos biuletenių. Darbo grupė savo akte, skaičiuodama anuliuotus ir panaudotus biuletenius, buvo pažymėjusi, kad rado apie 600 biuletenių perteklių“.

2015 metų kovo 15-ąją vienos Šilutės miesto rinkimų apylinkės pirmininkė prisipažino, kad jos apylinkė gavo ne po 2 000 (vienmandatės, daugiamandatės, kaip užfiksuota oficialiame apylinkės balsų skaičiavimo protokole), o tik po 1 000 biuletenių. Ši rinkimų apylinkės pirmininkė su Arvydu Gorodecku, Šilutės rajono savivaldybės rinkimų komisijos pirmininku, dirbo tame pačiame Savivaldybės administracijos skyriuje ir sėdėjo tame pačiame kabinete, kol administracijos direktorius Sigitas Šeputis (tiksliau – jo sudaryta komisija) A. Gorodecką vertinimo metu be konkurso paaukštino į skyriaus vedėjus nuo š. m. kovo 2 dienos.

Pareiškime taip pat teigiama, kad vasario 25 ir 26 dienomis balsavo 896 rinkėjai. Buvo suformuoti 896 vokai su rinkėjų balsais. Visi 896 vokai numeruoti naudojant griežtos apskaitos holograminius lipdukus, ant vokų užrašyta, į kurią apylinkę būtina juos pristatyti. Vokai (jų holograminiai numeriai) užregistruoti registracijos segtuve, nurodant hologramos numerį bei paskirties apylinkę.

Kilus įtarimui dėl dalies vokų su rinkėjų balsais sunaikinimo ir jų pakeitimo suklastotais, buvo sutikrinti registracijos segtuve užregistruotų vokų su rinkėjų balsais numeriai su vokų, pasiekusių apylinkes, numeriais. Patikrinimo rezultatai nustebino – Žalgirio Nr. 2 apylinkėje trūko 29, Pagrynių Nr. 10 – 24, Žemaitkiemio Nr. 19 – 4, M. Jankaus Nr. 3 – 42, Mokyklos Nr. 1 – net 84 vokų. Tad daugiau nei 53 proc. originalių vokų, t. y. 183 vienmandatės ir 183 daugiamandatės apygardos su rinkėjų balsais vokų nepasiekė paskirties apylinkių. Žinant, kad išankstiniame balsavime dalyvavo 896 rinkėjai, klastotės mastas galėjo viršyti 500 suklastotų rinkėjų balsų.

Be to, darbo grupės nariai aptiko žymius kiekius biuletenių, pažymėtų apygardos spaudu ir pildytus identiška rašysena, reitinguojant iš esmės tuos pačius kandidatus. Dalies „naujai sukonstruotų“ vokų užrašai padaryti skubotai, ta pačia kampuota rašysena.

Per pirmąjį ir antrąjį balsavimo turus Tauragės apskrities vyriausiajame policijos komisariate užregistruota 20 pranešimų apie Šilutės rajone padarytus galimus rinkimų pažeidimus ir nusikalstamas veikas, dėl šių pranešimų pradėti 4 ikiteisminiai tyrimai.

„Manome, kad paminėti faktai yra Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo 6 straipsnio 1 dalies nuostatų ir kitų šio įstatymo straipsnių šiurkštus pažeidimas. Prašome nuodugniai ištirti pateiktus faktus. Jiems pasitvirtinus, spręsti rinkimų galiojimo Šilutės rajono savivaldybėje klausimą, griežtai nubausti ųių klastojimų organizatorius ir vykdytojus“, - rašoma pareiškime.

Prokuratūra pranešė, kad ikiteisminis tyrimas pradėtas pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 175 straipsnį „Rinkimų ar referendumo dokumento sunaikinimas, sugadinimas, pagrobimas arba paslėpimas“. Asmenys, jeigu rinkimai būtų pripažinti negaliojančiais arba tai turėtų reikšmingos įtakos rinkimų rezultatams, baudžiami viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.

P. S. Pareiškimo autoriai nurodė ir konkrečią partiją, kurios naudai galimai buvo klastojami rinkėjų balsai, bet laikraštyje mes tai daryti negalime, nes būtų pažeista nekaltumo prezumpcija.

 

 


Straipsnio komentarai

Senas rinkėjas Aleksas2015-05-13
Jo ,o kokiais laikais tie rinkimai buvo sąžiningi,bet jau šie peršoko visas ribas.Aš eidamas iš poliklinikos savo akimis mačiau,kai tokie vargšai kaip aš su lazdomis,su protezais ant kojų pakaitomis laukė tarp savivaldybės ir Šilutės prekybos na ten pardavinėja buitines prekes stovi žmogelis subintuota koja pasirėmęs į sieną kol sulaukia savų litukų už balsą.Pastovėjau pastebėjau ,iš priešais kampe įsikūrusio štabo išėjo vyrukas ir padavė,žmogelis pasišalino.Po nepavykusių rinkimų,tą žmopgelį mačiau internete prie apygardos durų einantį balsuoti.Aš ėjau pagal Vilguojos parduotuvę,o kitoje gatvės pusėje jau šlubavo močiutė su lazdele ir vėl tas kampas.Pavargau stovėti nuėjau namo,durnas,durnas ,kad niekam nepranešiau ,senas tremtinys,bijau keršto,tokiais dalykais turi užsiiminėti jauni. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Joo2015-03-23
Mano teiginius patvirtina VRK vaizdo įrašas http://www.penki.lt/ott/vrk_arch.aspx?stream=vrk_2015_03_21_high_4d.flv nuo
02:45:46. Visi duomenys yra. laikas, asmenys vieta data. Žmogau, nesiputok, nieko neleistino tu nematei, bet degi nesveiku pavydu, kad Laurinaitis sugebėjo užkirsti kelią tolimesniam rinkimų klastojimui. Jei būtum matęs praneštum policijai.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Papievis2015-03-23
Lai nejuokina tas cirkininkas su savo popieriukais. Tai tik gynyba bandant nukreipti dėmesį nuo savęs. Apsijuokė prieš visą rajoną skalambindamas kiekviename interviu arba spaudos konferencijoje apie neva "šmeižtus" jo atžvilgiu. Tai kas buvo išsakyta jo atžvilgiu- gyna TIESA. Tik nepatinka (o gal pavojingi jam) tie asmenys, kurie drįsta apie tai prabilti. Reikia didžiuotis tais žmonėmis, kurie nepasiduoda jo spaudimui ir įtakai. Lai vėdina su tais popieriukais nuo savęs skilndantį blogą kvapą... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Zmogus kuris viska mate,kas vyko rinkimu dienomis2015-03-23
anonime "Joo" parodykite kur Jakas pirko nors viena balsa fakta...TT labai garziai reke kokie saziningi!!!Prokuraturos popieriais mosikavosi,nu ir ka, gavo su tais paciais popieriais, sau per veida.Zmones prisipazino kad uz penkis eurus pardave laurinaiciui balsus,cia faktas...Lb garsiai ir negraziai visokiais smeizikiskais budais norejo laurinaitis susidoroti,sumenkinti Jaka.Zmones viska pamate kas cia daresi rinkimu dienom kokie is pagegiu desantai buvo metami,ka veike komskio sunus Siluteje (ruke ir spjaudesi)savo jega demonstravo,ir dar kazkokie juodais drabuziais vyrai, begales itartinu tamsintais langais masinu.....Kazlausko "Zibu"darbuotojai garsiai pasakoja ir juokiasi kokias pajegas mete ju bosas,kad laimetu mandata,galimai jis ir buvo tas kur duodavo 20 eu.Kreipiuosi i Laurinaiti,Kazlauska ir kitus, nu nevaidinkit ir neapsimeskit tokiais saziningais ir teisuoliais nejuodinkit kitu budami nekristolais,visais laikais darydavot siuos negrazius darbelius...Dievas yra!!! Komentaras patinka Komentaras nepatinka
gile2015-03-23
Kokie jus idomus esat... sitokie faktai, sitokie pazeidimai ir tipo reikia tyleti? Nes jeigu sakysi garsiai tai reiskia tu nemoki pralaimeti??? Viskas buvo renkama ir daroma dar nesulaukus antrojo turo, tad cia nevarykit, kad susgribo del to, kad pralaimejo. Ir isvis cia net pralaimejimu nepavadinsi. Kaip galima didziuotis ir rankom ploti, kad "laimejo"... rankom ploja, nes puikiai pavyko suvezti visus...
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
rinkeja2015-03-23
Tikrai nebalsuosim uz Laurinaiti ir jo sebrus ,nes viskas vyko nesaziningai pirko bomzus kad tik prabalsuotu uz ji ar tai toks tikras netikras meras turi buti geda geda.... tik uz Arvyda ,nes jis saziningas zmogus , Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Joo2015-03-23
Reikia į moralę atsižvelgti: Jakas, palaukė kovo 16 d, pamatė, kad Žiauriai pralaimėjo tai dabar apipylė skundais. Iki tol viskas buvo gerai, nes jis, VRK duomenimis pats pirmasis vežė autobusiuku ir pirko balsus. Tai kaip čia su tuo susitarimu dėl sąžiningų rinkimų.
Gobšūs lietuvaičiai esate ir nemokate išsilaikyti orūs ir po pralaimėjimo . Neturite šansų ponai ir ponios laimėti nors šimtą kartų vyktų rinkimai.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar namuose jau pasipuošėtė Kalėdų eglutę?