Kontrolierė: įmonėje „Jozita“ įsidarbinti norėjęs vyras diskriminuotas dėl lyties

2023-02-26, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos informacija

Lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė įspėjo UAB „Jozita“ dėl diskriminacijos organizuojant darbuotojų atranką. Pardavėju-operatoriumi įsidarbinti norėjusiam vyrui telefonu sudarytas įspūdis, kad į šią darbo vietą labiau pageidaujamos moterys.

Skundą kontrolierei pateikęs asmuo teigė, kad paskambinus dėl laisvos darbo vietos, jam buvo pasakyta, jog siūlomoms pareigoms pageidaujama įdarbinti moterį, o ne vyrą.

Pradėjus tyrimą, UAB „Jozita“ atstovas tvirtino, kad įvyko nesusikalbėjimas – esą jo žodžiai buvo ne taip suprasti. Padalinio, kuriame ieškota pardavėjo (s)-operatoriaus (-ės), vadovas teigė, jog „galbūt paminėjau, kad geriau būtų moteris, nes jos atsakingesnės ir kruopštesnės ir tikrai neteigiau, kad vyrai nereikalingi“. Pasak jo, įmonėje su kasos aparatais ir kitus darbus dirba tiek moterys, tiek vyrai.

B. Sabatauskaitė atkreipia dėmesį, kad darbuotojų atrankoje negali būti jokių dviprasmybių. „Kandidatams ir kandidatėms negalima kurti įspūdžio, jog vienos ar kitos lyties asmenys darbą atliktų geriau ar kruopščiau. Tokios replikos, šiuo atveju, galėjo tiesiogiai paveikti vyrų apsisprendimą dalyvauti konkurse ir yra laikytinos diskriminacinėmis. Priimant asmenis į darbą reikia vertinti jų kompetenciją, patirtį, gebėjimus atlikti konkrečias užduotis, o ne lytį“, – sako lygių galimybių kontrolierė.  

Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymas numato, kad darbdaviai (-ės) priimdami asmenis į darbą turi taikyti vienodus atrankos kriterijus ir sąlygas nepriklausomai nuo jų lyties. Išimtis gali būti taikoma tik tuomet, jei lytis yra būtinas ir lemiantis profesinis reikalavimas. Pavyzdžiui, ieškant patikrą atliekančių darbuotojų (keleivius apieškoti gali tik tos pačios lyties asmuo), aktorių konkrečiam vaidmeniui, modelių rūbams ir pan.


Straipsnio komentarai

Jurga2023-03-15
Kažkada teko ir man bendrauti dėl darbo su "Juozitos" savininku, turiu pripažinti, kad chamiškesnio darbdavio nesu sutikusi. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
☺️2023-03-02
Matomai daug pasirinkimo turi , norinčiūju eilę????????
Jozita iš vis gerai pakratyti reiktų, dėl juodosios buhalterijos????
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
To tiesiai2023-02-28
Darbas yra darbas… kiekvienas darbas yra garbingas, suskeli :) Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Jons2023-02-27
MSI tas pts Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Tiesiai - šviesiai2023-02-26
vyrams bobiški darbai tikrai garbės nedaro... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?