Rinkimai Šilutėje: mandatus išsaugojo didžioji dalis politikų

2023-03-10, Sergėjus Gvildys
 2023 metų savivaldos rinkimuose dalyvavo ir savo valią išreiškė apie pusė Šilutės rinkėjų.
2023 metų savivaldos rinkimuose dalyvavo ir savo valią išreiškė apie pusė Šilutės rinkėjų.
Pamario krašte gyvenantys žmonės nepritaria valdžios permainoms. Savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose, kurie įvyko kovo 5-ąją, suskaičiavus rinkėjų balsus paaiškėjo, kad Šilutės taryboje bus tik nežymūs pakitimai, paliekantys valdžioje tuos pačius politikus. Merų rinkimuose daugiausia balsų gavo dabartinis meras Vytautas Laurinaitis, tačiau jų nepakanka tam, kad nugalėtų pirmajame ture.

Rinkėjų aktyvumas nepakito

Sekmadienį, kovo 5-ąją, visoje šalyje finišavo 2023 metų savivaldos rinkimų politinė kampanija. Pamario krašto gyventojai ir po ketverių metų išlaikė savotišką stabilumą, rinkdami vietos valdžią. Nors rinkėjų aktyvumo matavimas procentais rodo nežymų augimą, tačiau iš tikrųjų rinkėjų, atėjusių prie balsadėžių, skaičius praktiškai nekito. Procentinį augimą įtakojo rinkėjų sąrašo mažėjimas - nuo 36 140 iki 33 661 rinkimų teisę turinčių rajono gyventojų. Jei procentine išraiška pamėginsime paversti į realius skaičius, taps aišku, kad tiek 2019 metų rinkimuose, tiek šiemet prie balsadėžių atėjo panašus kiekis rinkėjų: atitinkamai 16 884 ir 16 615.

Jau ši aktyvumo analizė parodo, kad esminių pokyčių valdžioje tikėtis neverta, nes tikėtina, jog daugiausia rajono valdžią rinko tie patys rinkėjai, kaip ir prieš ketverius metus. Žinoma, tai nėra absoliuti tikimybė, čia visada bus skirtumų, tačiau jie tikrai nėra lemiantys.

Rezultatų pakilimai ir praradimai

Dar iki rinkimų buvo galima girdėti prognozių, kad mero V. Laurinaičio komanda bus 2023 metų savivaldos rinkimų favoritu ir iškovos daugiausia mandatų. Prognozės išsipildė ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ Šilutės rajono savivaldybės taryboje turės 10 mandatų. Tik prasidėjus politinei kampanijai, spalio mėnesį, apie būsimas batalijas dėl tarybos mandatų kalbėjome su aštuonių politinių partijų lyderiais, kurios dalyvavo ankstesniuose rinkimuose, ir klausėme jų prognozių. Tiksliausiai nuspėjo Lietuvos regionų partijos Šilutės skyriaus pirmininkė Lijana Jagintavičienė, kuri mero komandai prognozavo 10 mandatų, o savo partijai pasilikdama tik dvi vietas Taryboje. Taip pat ji teisingai nuspėjo ir partijos „Laisvė ir teisingumas“ iškovotų vietų skaičių – 2.

Dauguma partijų lyderių neapsiriko prognozuodami Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionims demokratams keturis mandatus. Socialdemokratų partija, vedama Tarybos nario ir skyriaus pirmininko T. Budrikio, šiemet sugebėjo iškovoti dvigubai daugiau mandatų, nei per praėjusius savivaldos rinkimus. Ši politinė jėga Savivaldybės taryboje pagal mandatų skaičių yra antroje vietoje ir turės 6 Tarybos narius. Šilutės liberalai, atstovaujantys „Liberalų sąjūdžiui“, prarado turimas pozicijas Taryboje ir iškovojo tik vienintelį mandatą. Darbo partija, Tautos ir teisingumo sąjūdis bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga savo atstovų Taryboje neturės.

„Valstiečiai“ patyrė fiasko

Rinkimuose didžiausią nuosmukį patyrė „valstiečiai“, kurie prieš dvejus metus vidinių nesutarimų ir pertvarkų dėka patys nutraukė ryšius su išrinktais savo partijos atstovais Taryboje. Tokiu būdu Šilutės „valstiečiai“ visiškai pasitraukė iš valdžios. Kurdami naują skyrių ir pritraukdami naujus narius jie nesugebėjo „įšokti į valdžios traukinį“. Sakyčiau, tai yra didžiausias valdžios praradimas, nulemtas kardinalių pokyčių, kurių tikslai turėjo būti visiškai kitokie.

To nepasakysi apie jų buvusią narę L. Jagintavičienę, kuri kone per pusmetį sugebėjo suburti pakankamai stiprią komandą, sugebančią lygiaverčiai mesti pirštinę kai kuriems rajono politikos senbuviams ir tarsi įrodydama, kad „valstiečiai“ buvo neteisūs jos atžvilgiu. Beje, ir kiti buvę Taryboje „valstiečiai“ - Edgaras Padimanskas ir Sigitas Majus - taip pat iškovojo mandatus, nors jau skirtingose partijose. 

Kieno pozicija geresnė?

Politinių partijų iškovotų mandatų skaičius lemia politinius raumenis prie derybų stalo. Akivaizdu, kad nė viena partija neturi aiškios persvaros – daugiau nei pusės Tarybos mandatų, todėl derybos dėl postų ir jų rezultatai nulems valdančiosios daugumos sudėtį. Socialdemokratų ir Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ politinis junginys atrodytų realiausias. Juk pastarąją kadenciją šių partijų lyderiai jau dirbo koalicijoje.

Tačiau yra visokių „bet“. Vienas dalykas tai, kad abiejų lyderių laukia kova dėl mero posto ir T. Budrikis be kovos nepasiduos, tad akivaizdu, jei vertinsime šio politiko darbą ir augančius komandos rezultatus rinkimuose. Kitu esminiu aspektu galėtų būti socialdemokratų padidėjusios gretos, kurios leidžia jos lyderiui išsiderėti geresnių sąlygų. Sunku įsivaizduoti, bet jei jauno politiko ambicijos nebūtų patenkintos, jis galėtų mėginti suformuoti politinę daugumą kartu su buvusiais oponentais. Bet čia greičiausiai būtų didesni praradimai nei atradimai, nes reikėtų daugiau paaukoti. Vis dėlto T. Budrikis yra jaunas ir ambicingas politikas, kuris tikrai savojo šanso nepaleis iš rankų. 

Savivaldos rinkimuose dalyvavo pusė rinkėjų

Užvėrus rinkimų apylinkių duris ir pasibaigus balsavimui, paaiškėjo, kad 2023 metų savivaldos rinkimuose Šilutės rajono gyventojai buvo aktyvesni nei ankstesniuose savivaldos rinkimuose. Šiemet 33 661 rinkėją turinčioje Šilutės rajono savivaldybėje, Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, 20 val. rinkėjų aktyvumas rinkimų dieną buvo fiksuotas 39,21 procento. Iš anksto balsavo 10,15 procento rinkėjų ir bendras gyventojų aktyvumas rinkimuose sudarė 49,36 procento.

Beveik trimis procentais rinkėjai buvo aktyvesni nei prieš ketverius merus. 2019 metais rinkėjų aktyvumas sudarė 46,72 procento, o rinkėjų skaičius buvo didesnis daugiau nei trimis tūkstančiais. Iš viso prieš ketverius metus rajone buvo 36 140 rinkimų teisę turintys gyventojai.


Straipsnio komentarai

to Eee2023-03-16
Nu juo, prieš tai buvo geriau. Parduotuvėse nebuvo nieko , bet ir kaimyns nieka neturėja, ne tu viens. O dabar, blyn, kaimyns turi. O prieš trisdešimt metų mano žiguliuks buva krūtas. Ir aš toks buvau. O dabar vien dantys kiek kainuoja. O jei nuor kur išvažiuoti tai irgi mokėt reik. Ne taip kaip anksčiau – anei važiuot reikėja, anei galėjai. Bet ir kaimyns ne. O dabar tai jis po Turkijas ir Egiptus varinėja. O ir mano žmonikė nuor. Nors tu ką. Visko nuor. Ale kada ir sustos norėjusi. Ir vis per tuos konservus. Būtai viens mers ir gerai. Tai ne . Dabar reik dar rinkti eit. Ir pinigų nebeduoda. O gal? Nueitau tada, žinoma. Ale kad nežinai ar duos iš tikro., o gal apgaus. Ir prapuola taip viltis dėlei geresnio gyvenima. Šūds, vien žo… Komentaras patinka Komentaras nepatinka
to Eee ir Jj2023-03-16
o ką pats gero esi nuveikęs gyvenime, ar nenusibodo rašyti ta pati per ta pati, gal ką naujo parašyk pvz. kodėl savivaldybėje dažnai lankosi STT. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Matas tai Mortai apačioje2023-03-15
Nes, matyt, jau vieną kartą balsavai. Šilokarčema leidžia tik vieną kartą prabalsuoti. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Morta2023-03-14
Šilokarčema vis dar vykdo apklausą dėl mero rinkimo reitingų ,skaičiai keičiasi kasdien , bet balsuoti neina,nes neliko grafos balsuoti,tai iš kur atsiranda pasikeitimai?

Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Eee2023-03-14
Ką gero padarė konservatoriai Lietuvai :
1.Išvarė 200 tūkst. jaunų žmonių į užsienį negrįžtamai.
2.Pasiskolino auksinėmis palūkanomis (2008 m.)
3.Apvogė pensininkus ( 2008m.) ir toliau apvaginėja.
4.Uždarė Ignalinos Elektrinę.
5.Padovanojo už 1€ Mažeikių naftą.
6. Legalizuoja narkotikus ir gėjų su vaikais šeimas.
7.Uždarė prekybą su Kinija (nuostoliai milijardiniai ).
Sąrašas didžiulis.Galima pildyti.
Ką gero konservatoriai padarė Lietuvai ? – 0
Kurlianskis- konservatorius.
Tauta atsibuskite
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
to po 2023 03 19 antro turo2023-03-14
administracijos direktoriaus pavaduotojo pareigybės pagal naują įstatymą nėra, vietoj mero pavaduotojo - vicemeras. Ar socdemai eis į koalicija su naujai išrinktu meru. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Ei,2023-03-13
melo pažastėn supuolę Visokie/Kokos-moos...na... ir patys žinot Kokie/K-vos (Urin/Urvin€santys) Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Tiesa2023-03-13
Tokia, kad nebėra už ką balsuoti Šilutėje savivaldos rinkimuose, protingi, mąstantys, išsilavinę ,kultūringi, sugebantys nuosekliai vystyti savo verslą, ne vagys atėję į rinkimus be savo švarių rankų komandos nepajėgs pakeisti išsikerojusią partijose kyšininkavimo, "atkato",grobstymo... nekandidatuoja nes bus "suėsti" be galimybės apsiginti, nes reikia turėti tam tikslui sukauptą "atkatų" kiekį...čia tik mano subjektyvi nuomonė susidariusi iš vykstančių įvykių savivaldybėje metai iš metų, niekam neperšu...kaip sakoma "žuvis genda nuo galvos...'' Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Jjj2023-03-13
Ką gero padarė konservatoriai Lietuvai :
1.Išvarė 200 tūkst. jaunų žmonių į užsienį negrįžtamai.
2.Pasiskolino auksinėmis palūkanomis (2008 m.)
3.Apvogė pensininkus ( 2008m.) ir toliau apvaginėja.
4.Uždarė Ignalinos Elektrinę.
5.Padovanojo už 1€ Mažeikių naftą.
Sąrašas didžiulis.Galima pildyti.
Ką gero konservatoriai padarė Lietuvai ? – 0
Kurlianskis- konservatorius.
Tauta atsibuskite
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Romas2023-03-13
Aplinkui vien mužikynas ir beraščiai kaimiečiai....tokia ta Šilutės dabar.... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
iadaToT'ai,2023-03-13
įtupeSŠrexasbusKATpatupdytasBauKoSTRa2anparašoS Komentaras patinka Komentaras nepatinka
pareigybės, gal būt...2023-03-12
svarbu neduoti valdžios konservatoriams ar likęs kažkoks DUmblas. Koalicija 18, opozicija 7, galės net neiti į Tarybos posėdžius. Net kuro, popieriaus ar trintukų nereikėtų duoti, Savivaldybė sutaupytų Komentaras patinka Komentaras nepatinka
to po 2023 03 19 antro turo2023-03-12
administracijos direktoriaus pareigybė pagal naują įstatymą nėra, vietoj mero pavaduotojo - vicemeras. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Juozas2023-03-12
Dar šiandien ryte stebėjau apklausą "už ką balsuotume antrame ture į merus" tiksliai neatsimenu,bet ar tai 6 procentais pirmavo VYTAUTAS LAURINAITIS ,bet labai greitai pastebėjo koservatoriai ir davė įspėjimą Šilokarčemai pakeisti rezultatus,nepasikeitė tik punkte nebalsuosiu kaip buvo 13 procentų taip ir liko. Neišdegs konservatoriams mus mulkinti balsuosim tik už VYTAUTĄ LAURINAITĮ . Labai gerai prisimenu prieš beveik tris metus kai reikėjo balsuoti į seimą už A.Balčytį prieš konservatorę TAMAŠAUSKIENĘ ,nelabai norėjo nei vieno nei kito , bet nebalsavom už TAMAŠAUSKIENĘ , nes ji konservatorė,o būtų buvusi kitoje partijoje būtų laimėjusi. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
E2023-03-12
Kurlianskis - konservatorius.
Darys taip pat.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
E2023-03-12
Ką gero padarė konservatoriai Lietuvai :
1.Išvarė 200 tūkst. jaunų žmonių į užsienį negrįžtamai.
2.Pasiskolino auksinėmis palūkanomis (2008 m.)
3.Apvogė pensininkus ( 2008m.) ir toliau apvaginėja.
4.Uždarė Ignalinos Elektrinę.
5.Padovanojo už 1€ Mažeikių naftą.
Sąrašas didžiulis.Galima pildyti.
Ką gero konservatoriai padarė Lietuvai ? – 0
Tauta atsibuskite
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
DUmblas2023-03-12
Iš komentarų aišku, kad visas dumblas čia susirinko. Išsirinksit seną bebrą, tai patys ir būsit kalti, kad šūdinai gyvenat ir niekas nesikeičia. Sėkmės Komentaras patinka Komentaras nepatinka
po 2023 03 19 antro turo2023-03-12
Meras - Vytautas Laurinaitis, Pavaduotojas - Vygantas Kamarauskas arba Andrius Jurkus, Administracijos direktorius - Tomas Budrikis, Pavaduotoja - Daiva Žebelienė. Derinys puikus - politinė ir valdymo patirtis + jaunystė. Iš Jų galėsime pareikalauti dar geresnės gyvenimo kokybės.
Kuo toliau nuo konservatorių, matote, kas vyko ir vyksta Lietuvoje, kai jie ir kiti (Laisvės partija, liberalai) buvo ir yra dabar valdžioje: pedofilai, korupcija, KGB Seime, naikinama tradicinės šeimos samprata, narkotikų liberalizavimas, verslo naikinimas.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
iš kur2023-03-11
tokia antipatija veterinarui? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
manau,2023-03-11
užteks proto Šilutės raj. gyventojams, nerinkti šito degradavusios konservatorių partijos chalopo Ž. Kurliansko į merus. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Juozas2023-03-11
To Tadai. Geriausias kanditas į aukšiausią postą po mero TOMAS BUDRIKIS ,jaunas ,veržlus ,nepasiduodantis ,turintis savo nuomonę politikas,
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Juozas2023-03-11
Skiltyje "Kieno pozicija geresnė" įsivėlusi klaida,kad lyderių laukia kova dėl mero posto ir T.Budrikis be kovos nepasiduos,ibet jis jau nedalyvauja mero rinkimuose, tai labai gaila,kagi balsuosim už VYTAUTĄ LAURINAITĮ ,kad tik ne už konservatorių statytinį KURLIANSKĮ. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Pilietis 2023-03-11
Mane labiausiai stebina tie ,kurie neina balsuoti ir tie ,kurie balsuoja už senus bezdalius Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Eee2023-03-11
Ką gero padarė konservatoriai Lietuvai :
1.Išvarė 200 tūkst. jaunų žmonių į užsienį negrįžtamai.
2.Pasiskolino auksinėmis palūkanomis (2008 m.)
3.Apvogė pensininkus ( 2008m.) ir toliau apvaginėja.
4.Uždarė Ignalinos Elektrinę.
5.Padovanojo už 1€ Mažeikių naftą.
Sąrašas didžiulis.
Ką gero konservatoriai padarė Lietuvai ? – 0
Tauta atsibuskite.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Jjj2023-03-11
.

Kurlianskis vykdys konservatorių nurodymus -kenkti Lietuvai. Konservatoriai nesugeba valdyti .Bet kuris konservatorius vykdys kenkėjiškus nurodymus.
32 metai esame Europoje ,bet gyvename ne europietiškai ( darbo užmokestis ,pensijos) dėl blogo konservatorių vadovavimo. Ar mes blogiau dirbame už vokietį ,prancūzą ,graiką ,ispaną…?
Pinigų Lietuvoje yra ,tik jie paskirstomi klaidingai. Tereikia atleisti pusę valdininkų ( visokie Vši ,socialinių darbuotojų tuntai -UŽDUOTIS Laurinaičiui ,sumažinti mokesčius ir gyvensim kaip šveicarai.
Kurlianskis – konservatorius , griežtai NE
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Joo2023-03-10
Nausėda kaip socdemų atstovas nuėjo pas valstiečius tam kad juos visiškai sunaikintų. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
To Tadas2023-03-10
Galimai nepakeičiama S.Šeputį. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Amerika pirtyje2023-03-10
komedija su rinkimine potekste Šiluteje, kai partijų lyderiams likusieji komandos nariai tik dėl "svorio". T.y. naudingi tik vajaus finansavimui. Vėliau kaip vantos lapai ant šiknos, kurie niekam nereikalingi ir gali dingti iš akių. Prie valdzios lovio užteks pirmų penkių... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
BET TIEK LYST Į AKIS , VISUR SAVO IŠBALINTŲ DANTŲ PRIKABINĖTA 2023-03-10
LYG ŽMONĖS ANTIEK BUKI IR NEMIKA PASIRINKT UŽ KĄ BALSUOT TIK VIEN UŽ KONCERVUS IR TIK UŽ JEGINTAVIČIENĖS ŠAIKĄ , O AR BENT KAS PASIDOMĖJA KĄ TIE VAIKELIAI DAVĖ GERO ŠILUTĖJ , TIK VIEN MES UŽ JAUNYSTE TIK JAUNUS ŽMONIAS , IŠSIRINKOT POPOPOKYČIUS DAR MAŽĄ KĄ PRIDIRBO , DAR MAŽĄ KIEK MOKESČIŲ IR KAINAS PAKĖLĖ , DAR MAŽAI UBAGAIS IŠĖJO SENOLIŲ IR NE TIK , DAR MAŽAI PRIE CARITO STOVI SRIUBOS LĖKŠTĖS LAUKIA , DAR JUM KAŽKOKIŲ POPOPOKYČIŲ REIKIA Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Tadas2023-03-10
Įdomu ką socdemai pasiūlys į vicemero ar administracijos direktoriaus kėdę ? Komentaras patinka Komentaras nepatinka