Partijų pirmininkų rinkimų prognozės ir rezultatai gerokai skiriasi

2023-03-15, Sergėjus Gvildys
Kai kurių politikų prognozės rinkimuose buvo pernelyg optimistinės.
Kai kurių politikų prognozės rinkimuose buvo pernelyg optimistinės.
Vos prasidėjus 2023 metų savivaldybių rinkimų politinei kampanijai, aštuonių politinių partijų lyderiai išsakė savo prognozes dėl rinkimų baigties. Šios partijos tradiciškai dalyvauja renkant Šilutės rajono savivaldybės tarybą. Dėl suprantamų priežasčių nežinome vienintelės partijos vedlio nuomonės, nes apklausos metu dar nebuvo žinoma apie jos dalyvavimą rinkimuose.

Atspėjo daugiausia

Rinkimų nugalėtoją - Demokratų sąjungą „Vardan Lietuvos“ ir jos iškovotų mandatų skaičių - tiksliai nuspėjo Lietuvos regionų partijos (LRP) Šilutės skyriaus pirmininkė Lijana Jagintavičienė. Ši politikė vienintelė tiksliai prognozavo dešimties mandatų skaičių. Savo vedamo sąrašo galimybes ji taip pat gana tiksliai išpranašavo – du mandatus. Tiek pat mandatų ji išpranašavo partijai „Laisvė ir teisingumas“.

Kitos L. Jagintavičienės prognozės šiek tiek prasilenkė su jau paaiškėjusiu rezultatu. Lietuvos socialdemokratų partijai politikė prognozavo mažiau vietų: tik keturias (iškovojo 6), Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionims demokratams (TS-LKD) ji pranašavo tris vietas (4), Liberalų sąjūdžiui ­– dvi (1). Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai (LVŽS) bei Darbo partijai, jos manymu, pajėgu buvo iškovoti po vieną mandatą Taryboje, tačiau šios partijos liko be mandatų. Tad L. Jagintavičienė tiksliai atspėjo trijų rinkimų dalyvių rezultatus.

Mero spėjimai „pro šalį“

Nė vieno tikslaus mandatų skaičiaus atspėti nepavyko Šilutės rajono savivaldybės merui Vytautui Laurinaičiui. Jis savo partijos sąrašo pajėgumus prieš pusmetį iki rinkimų vertino kukliai ir prognozavo tik septynias vietas Taryboje. Taip pat meras neįvertino koalicijos partnerio socialdemokratų komandos galimo potencialo ir prognozavo jiems keturis mandatus (6). TS-LKD sąrašui V. Laurinaitis pranašavo tris vietas (4), LRP – 3 (2), liberalams: 2 (1), Darbo partijai: 2 (0), LVŽS – 1 (0). Nors prieš pusmetį pateiktos mero įžvalgos ir prognozės nepasitvirtino, tačiau tai nesutrukdė jo vedamam sąrašui iškovoti daugiausia mandatų Taryboje – dešimt.

Jei pavyks įtikinti tęsti pradėtus darbus socialdemokratus, tai valdančioji koalicija turės stiprią šešiolikos balsų daugumą Taryboje. O tai yra kur kas svarbiau, nei prognozės. Kur kas tiksliau atspėjo mandatų pasiskirstymą koalicijos partneris socialdemokratų lyderis Tomas Budrikis. Jis, kaip ir Lijana Jagintavičienė, tiksliai atspėjo tris pozicijas. Tiksli prognozė buvo TS-LKD atžvilgiu, išpranašavus jiems keturis mandatus. Taip pat Regionų partijos galimybes „susižvejoti“ du mandatus atspėjo tiksliai, kaip ir griežta prognozė Darbo partijos atžvilgiu, kuriai politikas vietų taryboje neprognozavo.

Demokratų sąjungai „Vardan Lietuvos“ T. Budrikis pranašavo aštuonis mandatus (10), LVŽS, anot jo, buvo pajėgi iškovoti dvi vietas taryboje (0), kaip ir Liberalų sąjūdis 2 (1). Partijai „Laisvė ir teisingumas“ jis pranašavo tris vietas Taryboje (2), o savo komanda pasitikėjo mažiau, nei ji parodė galimybes – tik keturias vietas (6). Įdomus faktas dėl prognozių socialdemokratams toks, kad visi aštuonių partijų pirmininkai buvo linkę jiems skirti keturis mandatus.

„Darbiečiams“ nepavyko antrą kartą

Nė vieno tikslaus spėjimo pateikti nepavyko ir partijos „Laisvė ir teisingumas“ skyriaus pirmininkei Daivai Žebelienei. Su savo sąrašu politikė tikėjosi 3 (2) vietų Taryboje, demokratams „Vardan Lietuvos“ ji pranašavo 8 (10) mandatus, socialdemokratams 4 (6), TS-LKD – 3 (4), Regionų partijai – 3 (2), liberalams – 2 (1) ir nepatekusioms į Tarybą LVŽS bei Darbo partijai ji prognozavo po vieną mandatą.

Taip pat Darbo partijos skyriaus pirmininkės Vaidos Pocės prognozės „šovė“ pro šalį. „Darbietė“ savo komandai norėjo dviejų mandatų, bet antruose rinkimuose iš eilės liko prie „suskilusios geldos“ ir Tarybos veikloje šios partijos nematysime. Demokratams V. Pocė pranašavo 7 (10) vietas, socialdemokratams ir  konservatoriams po 4 (6) mandatus, nuspėdama tik pastarųjų rezultatą. Lietuvos regionų partijai darbietė „pranašavo“ vieną mandatą (2), liberalams dvi vietas (1). V. Pocės prognozės partijai „Laisvė ir teisingumas“ nebuvo tikslios, kuriai skyrė 3 (2) mandatus. Geresnės nuomonės „darbietė“ buvo ir apie „valstiečius“, kuriems pranašavo 3 (0) vietas.

„Valstiečių“ „skrydis“ iš valdžios

Galbūt nuobodžiai gali atrodyti šių prognozių ir aštuonių politikų nuomonės apie būsimus rinkimus pateikimas. Tačiau tai svarbu padaryti todėl, kad išsami prognozių analizė pateikia kiekvienos partijos lyderio savybių portretą. Tai leidžia susidaryti nuomonę apie partijos lyderį ir jo komandą. Ir ne tiek svarbus spėjimo rezultatas, kiek keliami tikslai ir siekiamybė juos įgyvendinti.

Iš pateiktų skaičių mes galime pakankamai tiksliai susidaryti nuomonę, dėl ko rinkimuose fiasko patyrė „valstiečiai“. Rodos, pakankamai toli iki rinkimų, atsinaujino partijos skyrius su vadovybe ir turėjo pakankamai laiko pasiruošti artėjantiems rinkimams. Tačiau „ištaškiusi“ Taryboje dirbančius politikus, „valstiečių“ partinė vadovybė prarado žymų skaičių rinkėjų, kurių ir pritrūko rinkimuose. O stiprūs politikai, likę už „valstiečių“ laivo borto, su savo rinkėju išsisklaidė „po svietą“ - kas pas socialdemokratus, kas pas demokratus ar į „regionus“. Ir jų rezultatai byloja, kad ne partija daro politiką populiariu, o politikas gali „prikelti“ partiją. Taigi, „valstiečiams“, kurių lyderis turi turtingą ir neišnaudotą patirtį, teks iš naujo išmokti elementarios politinės abėcėlės, kurioje didžiausias turtas yra žmonės, o ne ambicijos.

Na, o šiuos žodžius patvirtina LVŽS Šilutės pirmininko prognozės, kuris geranoriškai dalino 29 mandatus. Šešis jis skyrė rinkimų nugalėtojams demokratams (10), po keturis konservatoriams, socialdemokratams bei partijai „Laisvė ir teisingumas“, po tris - Lietuvos regionų partijai, Darbo partijai ir „valstiečiams“, o liberalams pranašavo dvi vietas. Buvo apsirikta dėl bendro mandatų skaičiaus, bet ar tai nėra atsainaus požiūrio požymis?

Konservatorių apetitai didesni nei galimybės?

Po du teisingus spėjimus pateikė konservatorių lyderis Žygimantas Kurlianskas ir liberalė Daiva Plikšnienė. Šilutės liberalų lyderė teisingai išpranašavo konservatorių 4 mandatų skaičių ir „Laisvės ir teisingumo“ gautas dvi vietas Taryboje. Demokratams „Vardan Lietuvos“ ji pranašavo perpus mažiau vietų tik 5 (10). Valstiečiams, nepatekusiems į rajono valdžios elitą,  liberalė prognozavo tris vietas, Darbo partijai – vieną.

Socialdemokratams, anot D. Plikšnienės turėjo atitekti 4 (6) mandatai. Savo komandai politikė pranašavo tris vietas, tiek pat, kiek ir Lietuvos regionų partijai. O štai Ž. Kurlianskas tikėjosi, kad konservatoriams pavyks iškovoti šešis mandatus. Demokratams „Vardan Lietuvos“ jis prognozavo nedaug, tik penkias vietas. Regionų partija bei partija „Laisvė ir teisingumas“, anot konservatoriaus, pajėgios iškovoti po du mandatus. Liberalų sąjūdžiui pranašystė dėl trijų vietų Taryboje taip pat neišsipildė.

Neatspėjo Ž. Kurlianskas socialdemokratų rezultato, pranašaudamas 4 vietas, dosnus buvo „valstiečiams“, prognozuodamas du mandatus ir Darbo partijai, skirdamas vieną.

Norint laimėti, nebūtina atspėti?

Reziumuodami prieš pusmetį atliktą apklausą, darome išvadą, kad daugiausia teisingų rinkimų rezultatų atspėjo L. Jagintavičienė ir T. Budrikis – po tris.  Po du teisingai prognozavo D. Plikšnienė ir Ž. Kurlianskas. V. Pocė ir A. S. Nausėda išpranašavo po vieną tikslų rezultatą. O štai D. Žebelienė ir V. Laurinaitis neatspėjo nė vieno. Teisingumo dėlei nė vienas apklaustųjų nežinojo oponentų pateiktus spėjimus. Vienas iš pirmųjų prognozėmis dalinosi meras V. Laurinaitis, paskutinioji D. Plikšnienė. Eiliškumas nebuvo planuojamas, o susidėliojo pagal kiekvieno politiko suderintą laiką ir jo galimybes.

Džiugu, kad nė vienas neatsisakė nuo pasiūlymo sudalyvauti apklausoje. Apklausoje nedalyvavo Tautos ir teisingumo sąjunga, kuri spalio mėnesį dar nebuvo paviešinusi apie savo ketinimus dalyvauti Šilutės savivaldos rinkimuose. Ši politinė jėga pirmą kartą dalyvavo rinkimų batalijose. Pirmasis blynas gavosi šiek tiek prisvilęs, kuris paliko partiją be mandatų.


Straipsnio komentarai

T2023-03-19

Tai mūsų ,mūsų vaikų gyvenimas. Labai gaila ką išdarinėja konservatoria 33 metus su Lietuvos žmonėmis.
Perėmę iš rusų galingą ekonominį potencialą,
konservai viską ištaškė .Ar mes blogiau dirbame už vokietį ,prancūzą, ispaną ..? Kodėl 33 metai darbo užmokestis ir pensijos 2- 3 kartus mažesnės už Europą?
Tik dėl konservatorių nusikalstamo vadovavimo. Mažeikių nafta ,Ignalinos elektrinė ,sugriauta ekonomika 2008 m, Snoro bankas, sugriauta prekyba su Kinija - tai nusikalstamo konservatorių susitarus su grybauskaite vadovavimo pasekmės.Dabar dar bruka narkotikus ir gėjus.
Konservatoriai naikina Lietuvos ateitį.
Tauta atsibuskite.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Doras2023-03-19
Ačiū Viešpačiui,
apsigynėme nuo
konservatorių.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
T2023-03-17
Vidutinė pensija Ispanijoje -1370€.
Lietuvoje – 550€
Konservatoriai brutaliai tyčiojasi iš pensininkų.
Pinigų yra. Pernai gavo 1,5 Milijardo €. Viršpelnį.
Tik juos taško visur,bet ne uždirbtoms pensijoms.
Taip daro konservatoriai.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Lietuvis2023-03-16
Kurlianskai, parodyk istorinį Demokratijos pavyzdį- išeik iš konservatorių , būsi laisvas, tada dirbsi Šilutės žmonėms .
Tavo istorinis šansas.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
to J2023-03-16
Nu juo, prieš tai buvo geriau. Parduotuvėse nebuvo nieko , bet ir kaimyns nieka neturėja, ne tu viens. O dabar, blyn, kaimyns turi. O prieš trisdešimt metų mano žiguliuks buva krūtas. Ir aš toks buvau. O dabar vien dantys kiek kainuoja. O jei nuor kur išvažiuoti tai irgi mokėt reik. Ne taip kaip anksčiau – anei važiuot reikėja, anei galėjai. Bet ir kaimyns ne. O dabar tai jis po Turkijas ir Egiptus varinėja. O ir mano žmonikė nuor. Nors tu ką. Visko nuor. Ale kada ir sustos norėjusi. Ir vis per tuos konservus. Būtai viens mers ir gerai. Tai ne . Dabar reik dar rinkti eit. Ir pinigų nebeduoda. O gal? Nueitau tada, žinoma. Ale kad nežinai ar duos iš tikro., o gal apgaus. Ir prapuola taip viltis dėlei geresnio gyvenima. Šūds, vien žo… Komentaras patinka Komentaras nepatinka
G2023-03-16
.

Kurlianski – jei esi už Šilutės žmones ,atsižadėk konservatorių ir būsi meru.
Dar gali tai padaryti.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
J2023-03-16
Priima tik konservatorius. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
to J2023-03-16
Macikai - psichikos ligonių globos namai Komentaras patinka Komentaras nepatinka
J2023-03-16
kovo 11d., 16:0884.15.183.83
Kurlianskis vykdys konservatorių nurodymus .Konservatoriai nesugeba valdyti .Bet kuris konservatorius vykdys kenkėjiškus nurodymus.
33 metai esame Europoje ,bet gyvename ne europietiškai ( darbo užmokestis ,vargšų pensijos) dėl blogo konservatorių vadovavimo. Ar mes blogiau dirbame už vokietį ,prancūzą ,graiką ,ispaną…?
Kurlianskis – konservatorius , griežtai NE
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
J2023-03-16
Ką gero padarė konservatoriai Lietuvai :
1.Išvarė 200 tūkst. jaunų žmonių į užsienį negrįžtamai.
2.Pasiskolino auksinėmis palūkanomis (2008 m.)
3.Apvogė pensininkus ( 2008m.) ir toliau apvaginėja.
4.Uždarė Ignalinos Elektrinę.
5.Padovanojo už 1€ Mažeikių naftą.
6. Legalizuoja narkotikus.
7. Legalizuoja gėjų santuokas ,leidžiant jis imti vaikus.
Sąrašas didžiulis. Galima pildyti.
Ką gero konservatoriai padarė Lietuvai ? – 0.
Kurlianskis - konservatirius.
Tauta atsibuskite.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?