Smūgis nelegaliems atliekų išvežėjams: pokytis, kuris atbaidys versti šiukšles pamiškėse

2023-03-20, aad.lrv.lt

Pastaruoju metu žiniasklaidoje plačiai nuskambėjo šokiruojančių naujienų apie metų metus vykdomus nelegalius šiukšlių išvežimo verslus: tonos šiukšlių išvežamos ir supilamos pamiškėse, pievose, nesaugiai deginamos arba užkasinėjamos. Tai – itin didelė žala gamtai, gyvūnijai ir, galiausiai, žmonėms, tačiau šioje srityje pradėti veiksmai žada teigiamų pokyčių.

Reaguodami į minėtą problemą, skelbimų portalas Skelbiu.lt ir Aplinkos apsaugos departamentas įgyvendino bendrą projektą – sukūrė naują atliekų tvarkymo paslaugų skelbimų kategoriją.

„Aplinkos apsaugos departamento iniciatyva peržiūrėjome šiukšlių ir atliekų paslaugų skelbimus Skelbiu.lt portale ir įgyvendinome kelis pasikeitimus, kurie prisidės prie atliekų išvežimo paslaugų skaidrumo. Nuo šiol Skelbiu.lt turi naują kategoriją „Šiukšlių, atliekų išvežimas“, – komentuoja portalą Skelbiu.lt valdančios UAB „Diginet LTU“ direktorius Simonas Orkinas.

Publikuojant skelbimą šioje kategorijoje, skelbimo autorius privalo nurodyti ATVR (Atliekų tvarkytojų valstybės registro) kodą. Čia perkelti skelbimai, kuriuose siūlomos šiukšlių ir atliekų išvežimo paslaugos. Nors anksčiau įdėti skelbimai buvo perkelti be kodo, tačiau norint juos redaguoti, pratęsti ar įdėti naują tokio pobūdžio skelbimą, ATVR kodą bus privaloma nurodyti.

„Tokiu būdu bėgant laikui visi šios kategorijos skelbimai privalomai turės ATVR kodą. Matome, kad didelė dalis atliekų išvežimo skelbimų autorių jau pateikė reikalingą informaciją ir galima pasitikrinti, ar paslauga teikiama legaliai“, – priduria Skelbiu.lt atstovas.

Skaidrumui užtikrinti įdiegta automatinė sistema, kuri skelbimo įvedimo metu patikrina, ar toks ATVR kodas egzistuoja Atliekų tvarkytojų valstybės registre: „Deja, bet ATVR kodas 100% tikslumo negarantuoja, nes neturime galimybės užtikrinti, kad skelbimo autorius nesinaudoja svetimu ATVR kodu. Rekomenduojame visuomet įsitikinti, ar atliekų išvežimo paslaugą teikiantis asmuo yra registruotas Atliekų tvarkytojų valstybės registre.“

Pokyčiai būtini ir neišvengiami

Aplinkos apsaugos departamentas taip pat planuoja prisidėti prie šių skelbimų tikrinimo: numatyti kontroliniai pirkimai iš skelbimuose pasiskelbusių paslaugų teikėjų, siūlančių ne tik šiukšlių išvežimo, bet ir kitas paslaugas (krovinių pervežimą ir kt.)

Bus raginama įsidėti skelbimą į naują Skelbiu.lt kategoriją ir nurodyti ATVR kodą. Jei skelbimo autorius nesutiks pateikti savo kodo, ši informacija bus perduodama atsakingiems skelbimų portalo asmenims – tokiu būdu skelbimai galės būti blokuojami.

„Interneto portalai sukuria palankią erdvę reklamuoti legalias, bet tuo pačiu ir nelegalias paslaugas. Atliekų vežėjų, kurie nesilaiko atliekų tvarkymo reikalavimų, deja, gausu internetiniuose skelbimų portaluose. Todėl atliekų vežėjų išskaidrinimas – svarbus uždavinys. Šie pokyčiai neišvengiami ir reikalingi tiek paslaugų užsakovams, tiek teikėjams. Skatiname visuomenę rinktis tik legalius atliekų vežėjus ir taip sumažinti tokių atliekų išmetimus mūsų pamiškėse ir pievose“, – ragina Aplinkos apsaugos departamento direktorius Giedrius Kadziauskas.

Pastaruoju metu žiniasklaidoje pasirodė ne viena publikacija apie metų metus veikiančius nelegalius šiukšlių išvežimo verslus, kurių veikla – itin žalinga gamtai bei žmogui. Skelbimų portale Skelbiu.lt bus galima pasitikrinti, ar atliekas surenkantis juridinis ar fizinis asmuo šia veikla užsiima legaliai, t.y. jis privalo būti užsiregistravęs Atliekų tvarkytojų valstybės registre.

Jei paslaugas užsakantis asmuo su įmone sudarys rašytinę sutartį, joje turi būti nurodyta ne tik atliekų surinkimo, bet ir sutvarkymo paslauga. Net jei sutartis ir nesudaroma, atliekų tvarkytojas privalo pateikti atliekų sutvarkymą patvirtinantį dokumentą (pvz., perdavimo-priėmimo aktą, sąskaitą faktūrą, atliekų vežimo lydraštį), kuriame turi būti nurodyta: perduotų atliekų pavadinimas, atliekų kodas pagal atliekų sąrašą, svoris, jų perdavimo data.

„Aplinkos teršimas atliekomis ir nelegalūs sąvartynai išlieka didžiule problema, tačiau mes tikime, kad kiekvienam iš mūsų norisi gyventi švarioje aplinkoje. Siekiame sukurti kuo daugiau patogių įrankių, kurie padėtų žmonėms neapsigauti, kadangi paslaugas užsakęs žmogus tikisi, kad jos teikiamos legaliai“, – sako G.Kadziauskas.

Atsakingi esame visi

Skelbiu.lt ir Aplinkos apsaugos departamento naujojo projekto tikslas – švarūs miškai ir pievos, taip pat atsakomybė už visuomenės žinojimą, kaip pasirinkti legalias paslaugas ir prisidėti prie bendro tikslo.

„Tikrai yra daug legalių atliekų vežėjų, tačiau, deja, turime didelę problemą su nelegaliais atliekų vežėjais. Dauguma jų slepiasi po internetiniais skelbimais tiek socialiniuose tinkluose, tiek skelbimų portaluose. Bendradarbiavimas su portalu Skelbiu.lt – didelis žingsnis tokiai veiklai užkirsti kelią“, – įsitikinęs G.Kadziauskas.

Aplinkos apsaugos departamentas stiprina ir savo pajėgumus: pradėjo veikti mobili atliekų priežiūros komanda, kurios prioritetas – nelegalių atliekų vežėjų veikla. Ši komanda organizuoja kontrolinius pirkimus atliekų vežimo ir tvarkymo srityje visoje Lietuvoje.

Šiais metais stiprinamas ir virtualios erdvės stebėjimas: jau pernai pradėtas kurti interneto robotas (web crawler). Jo dėka nelegalius atliekų vežėjus bus galima aptikti skenuojant internetinę erdvę.

Šiemet taip pat bus sukurtas viešas atliekomis užterštų teritorijų interaktyvus žemėlapis, kuriame visuomenė galės stebėti Lietuvoje užterštų teritorijų tvarkymą. Jame bus atskleisti ir pažeidėjai.

„Imamės priemonių, kad užsiimti nelegalia veikla būtų sudėtinga ir nepatogu, taip pat viešiname kuo daugiau informacijos, kad žmogus būtų pasiruošęs ir žinotų, ko reikalauti iš pasirinktų paslaugų teikėjų“, – teigia Aplinkos apsaugos departamento direktorius G.Kadziauskas. 

15min informacija


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar dalį sumokėto gyventojų pajamų mokesčio skiriate paramai?