Naujas kvietimas gyventojams saulės elektrinių įsirengimui

2023-05-15, Sergėjus Gvildys
Asociatyvi nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Prieš savaitę gyventojai pakviesti teikti paraiškas kompensacijoms nuosavoms saulės elektrinėms iki  10 kW savo gyvenamajame būste įsirengti ir tapti gaminančiais vartotojais. Aplinkos projektų valdymo agentūra prie Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos informavo, kad skirta 40 mln. eurų iš Europos Sąjungos fondų investicijų programoje numatytų lėšų.

Atsinaujinančios energetikos plėtrai – 40 mln. eurų.

Sparti atsinaujinančios energetikos plėtra yra vienintelis tvarus kelias siekiant energetinės nepriklausomybės bei puoselėjant klimatui neutralią aplinką. Kartu su nauju kvietimu teikti paraiškas įsigaliojo keletas naujovių šiame procese. Pirmą kartą gyventojai paraiškas finansavimui gauti galės teikti tęstiniu būdu. Tai galės trukti šešis mėnesius arba kol paraiškose prašoma suma pasieks visą kvietimui numatytą sumą.

„Tikimės, kad susidomėjimas atsinaujinančia energetika išlieka, o skirto finansavimo pakaks dar 15 tūkstančių gyventojų, kurie įdarbins saulę savo elektros reikmėms ir taip susimažins elektros sąskaitas ir padidins savo energetinį savarankiškumą,“ – sako APVA Nacionalinių programų valdymo departamento direktorius Jonas Balkevičius.

Kartu su paraiška gyventojai turės pateikti Energijos skirstymo operatoriaus (ESO) prijungimo sąlygas, kurios užtikrins, kad įrengta saulės elektrinė galės būti prijungta prie elektros tinklų.

Dar viena naujovė – paramą galės gauti ir tie namų ūkiai, kurių elektros vartojimo objektuose registruota ne daugiau kaip vieno juridinio arba fizinio asmens vykdoma ekonominė veikla. Tuo atveju kartu su paraiška turės būti pateikta vienos įmonės deklaracija, kurioje reikės nurodyti visas elektros vartojimo objekte registruotas ir vykdomas juridinio asmens ir (arba) fizinio asmens ekonomines veiklas.

Augant paklausai įrengimas trunka ilgiau

Šilutėje saulės jėgainių projektavimo ir jų montavimo darbus atlieka UAB „Energetikos objektų statyba“. Daugiau nei trisdešimt vienerius metus egzistuojanti bendrovė jau užsitikrino neįkainojamą patirtį šioje srityje. Pasak įmonės vadovo Audriaus Endzino, pastaruoju metu gyventojų susidomėjimas galimybe gamintis patiems energiją tik auga. Jo teigiamu, sumontuotų saulės jėgainių skaičius 2022 metais išaugo dvigubai nei 2021 metais. Per pirmąjį 2023 metų ketvirtį skaičius dar padvigubėjo palyginti su praėjusiais metais.

Dalindamasis savo patirtimi A. Endzinas atkreipia dėmesį į keletą svarbių niuansų, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį, norint įsirengti saulės jėgainę. Visų pirma, kaip ir minėjome aukščiau, tai gauti prijungimo sąlygas iš ESO. Augant susidomėjimu saulės jėgainėmis, natūralu, kad šis procesas užtruks. Ir kuo daugiau interesantų, tuo ilgesnis šių sąlygų gavimo laukimas. A. Endzino teigimu, pastaruoju metu paprastai laukti reikia apie 1,5–2 mėnesius ir tendencija yra, kad šis terminas ilgės. Tad šį laiką reikia įsivertinti. Turinčius pajungimo sąlygas, UAB „Energetikos objektų statyba“ specialistai konsultuoja nemokamai. Pasirinkusiems įsirengti saulės jėgainę įmonės jėgomis yra parengiamas projektas nemokamai. Taip pat sutvarkomi visi reikalingi dokumentai kompensacijai gauti.

„Norintiems turėti savo pačių pasigamintą elektrą jau rudeniop, siūlyčiau nedelsti priimant reikalingus sprendimus“, - teigia A. Endzinas, atkreipdamas dėmesį į tai, jei dar vartotojas neturi elektros skirstymo operatoriaus sąlygų. Išsamesnės informacijos galima gauti konsultacijos metu įmonės būstinėje adresu: Nemuno g. 12A, Šilutėje.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar dalį sumokėto gyventojų pajamų mokesčio skiriate paramai?