Laučių liuteronų kapinaitės – šešeri metai kančių ir laukimo

2023-05-18, Raimonda CANDERIENĖ

Laučių liuteronų kapinių byla prasidėjo seniai, dar 2018 metais. Priešistorė buvo dramatiška ir krikščionis piktinanti: Laučiuose esančios evangelikų liuteronų kapinaitės netikėtai atsirado privačios valdos teritorijoje. Jos buvo priskirtos privatininkams, įsikūrusiems greta.

Kadaise čia gyvenusieji tikino, jog iki prasidedant šiai dramai, o konkrečiai – iki atsikeliant dabartiniams savininkams, kapų teritorija buvo valstybinėje žemėje.

Keistu būdu netrukus ji tapo priskirta naujakuriams, kurie įnirtingai puolė joje šeimininkauti – o jei konkrečiai, visais būdais darė kliūtis patekti į kapinaites žmonėms, kurių artimieji čia buvo palaidoti. Ir tai nebuvo vien lengvas apsižodžiavimas, išties tai buvo agresyvus puolimas, kuomet netgi teko kviestis policiją. Švelninti situaciją bei tartis gražiuoju bandė ir kunigas, ir Tarybos nariai, ir muziejininkė lietuvininkė, tik be rezultato.

Nacionalinė žemės tarnyba sutiko, kad kapinės būtų atskirtos, o kelias į kapines būtų perduotas Šilutės savivaldybės žinion. Apie būtinumą kultinės paskirties objektą atskirti patvirtino ir Klaipėdos apygardos teismas. Savo teismo nutartimi 2023 m. vasario 28 dieną jis pakartotinai atsakė lietuvininkų „Mažosios Lietuvos“ bendrijai raštu, kad Savivaldybės administracija šių metų sausio 3 d. planuoja vykdyti nurodytas sąlygas per 20 dienų nuo įsipareigojimo, kad būtų užtikrintas viešasis interesas.

Vasario 2 dienos atsakyme tikino, kad organizuoja kapinių atidalinimą. Bet yra dar sklypo savininkė ir jos sutikimas. Šiaip ne taip ją pasiekus, gautas atsakymas, kad p. Vasiliauskienė ketina sklypą perrašyti kitam asmeniui.

Trukt už vadžių – vėl iš pradžių. Negavusi savininkės sutikimo, administracija negalinti rengti projekto. O gal tiesiog taip yra patogu? Lauki vis, lauki pernykščio sniego, ir taip iki begalybės.

Saulė kyla, saulė leidžiasi… Netrukus prasidės liuteronų kapinių šventės, ar liuteronams teks savo artimuosius lankyti apmirusiom širdim, baiminantis, kad neužsiundytų šunimis?

Ponia Vasiliauskienė miega ramiai, kaip matyti, juk galima būti ramiam, kai Savivaldybės klerkai rūpinasi vien kuro ir kanceliarinių išlaidų kompensavimu. Tai svarbiau, nei kažkokios kapinės, ir frau Hildos artimieji, jie gali ir palaukti.

O mums kyla klausimas – davėte priesaiką tarnauti žmonėms, ar tik biudžeto lėšų tratinimu užsiimate darbo metu, ponai Savivaldybės kunigaikščiai bei markizės?

Kaip parodė Andriaus Tapino projekto „Skaidrinam“ tyrimas, biudžeto lėšų švaistymo srityje savęs nestabdote…


Straipsnio komentarai

milda2023-05-21
arba dirbat , arba lauk Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Žinovas2023-05-21
Eilinis žemėtvarkininko pražiopsojimas tvarkant žemės sklypus

Kiek pamenu, dabartinis Šilutės žemėtvarkininkas Blčiūnas, kai buvo miškininku, BUVO sąžiningas ir tvarkingas žmogus. Kodėl įvėlė tokią klaidą, atstatant (perkeliant) žemės nuosavybė, sunkiai, o gal atvirkščiai, paaiškinti.

Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Vilija 2023-05-20
Valdžia pridarė klaidų, tačiau atitaisyti klaidas nenori...? Reikia baudas dėti valdžios klerkams, kodėl taip pridirbo...? "Svetimo skausmo nebūna"... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?