Valdžią Šilutėje rinksime iš naujo!

2015-03-25, Stasys BIELSKIS

Nauji rinkimai kainuos ketvirtį milijono mokesčių mokėtojų pinigų

Dėl šiurkščių rinkimų įstatymo pažeidimų Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) posėdyje šeštadienį, kovo 21-ąją, balsų dauguma nuspręsta savivaldybės tarybos ir mero rinkimų rezultatus Šilutės rajono savivaldybėje paskelbti negaliojančiais ir organizuoti naujus rinkimus. Pakartotiniai rinkimai vyks birželio 21 dieną.

Praėjusiame „Šilokarčemos“ numeryje rašėme, kad kovo 19 dieną Tauragės apylinkės prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą pagal politikų bendrą pareiškimą ir VRK pateiktą papildomą informaciją apie rinkimų procedūrų pažeidimus Šilutės rajone. Pareiškimą Lietuvos Respublikos Prezidentei, Vyriausiajai rinkimų komisijai, LR Generalinei prokuratūrai ir LR Valstybės saugumo departamentui parašė TS-LKD Šilutės skyriaus pirmininkė Sandra Tamašauskienė, visuomeninio rinkimų komiteto „Už žmonių valdžią“ koordinatorė Daiva Žebelienė ir Lietuvos laisvės sąjungos (liberalai) Šilutės skyriaus pirmininkas Arvydas Jakas.

VRK posėdyje konstatuota, kad tikrinant gautus pranešimus ir skundus bei perskaičiavus balsavimo biuletenius, Šilutės rajone nustatyti rinkimų įstatymo pažeidimai vertintini kaip šiurkštūs.

Šilutės rajono savivaldybės rinkimų komisijos darbo grupė nustatė, kad trūksta 200 kvitų ir 499 halogramų, kurios klijuojamos ant išorinių vokų (balsuojant iš anksto). Įtariama, kad nesutampa dalis halogramų, klijuojamų ant vokų ir kvitų. Nustatytas nepanaudotų biuletenių trūkumas – 615 trūko vienmandatėje ir 650 - daugiamandatėje rinkimų apygardose. Maišai su dokumentais dar kartą buvo perskaičiuoti Vilniuje, VRK būstinėje. Bendras nepanaudotų biuletenių stygius sumažėjo iki 760. Tokių biuletenių trūkumas nustatytas ir Tilžės rinkimų apylinkėje. Dėl rinkėjų papirkimo per išankstinį balsavimą vasario 25 ir 26 dienomis Šilutės rajone pradėti du ikiteisminiai tyrimai.

Šilutės rajono savivaldybės meru buvo išrinktas partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovas, dabartinis Savivaldybės vadovas Vytautas Laurinaitis (55,32 proc. rinkėjų balsų), per pakartotinį balsavimą įveikęs savo oponentą iš Lietuvos laisvės sąjungos (liberalai) Arvydą Jaką (44,68 proc.).

Daugiausia, šeši, mandatai Taryboje buvo atitekę socialdemokratams, penki – „tvarkiečiams“, trys – konservatoriams, po du – Lietuvos laisvės sąjungai (liberalai), Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžiui, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai, Darbo partijai bei visuomeniniam rinkimų komitetui „Už žmonių valdžią“. Jau ir naujoji valdančioji koalicija Šilutėje buvo suformuota, bet VRK sprendimas viską apvertė aukštyn kojomis.

Iš VRK posėdyje šeštadienį dalyvavusių šešiolikos narių trylika balsavo už tai, kad Šilutės rajono savivaldybės tarybos ir mero rinkimai būtų pripažinti negaliojančiais. Pakartotiniai rinkimai šioje savivaldybėje bus surengti birželio 21-ąją, o pakartotinis balsavimas renkant merą – po dviejų savaičių, liepos 5-ąją. Šiuos rinkimus turėtų organizuoti VRK patvirtinta naujos sudėties Savivaldybės rinkimų komisija.

Vakar telefonu „Šilokarčema“ pakalbino mero rinkimuose antroje vietoje likusį Arvydą Jaką, kuris gavo apie 10 proc. mažiau balsų nei laimėtojas Vytautas Laurinaitis. „Kokia nuotaika po tokio VRK sprendimo panaikinti rinkimų rezultatus Šilutės rajone?“, - paklausėme. „Optimistinė“, - atsakė A. Jakas. O pasidomėjus, ar jis ko nors tikisi iš pakartotinų mero rinkimų, atsakė: „Ką reiškia „tikitės“? Aš laimėsiu, ir viskas“.

O viena pensinio amžiaus šilutiškė, vakar paskambinusi į redakciją, piktinosi, kad jeigu pakartotiniuose rinkimuose meru bus išrinktas vėl ne tas žmogus, ar nereikės trečių rinkimų. Moteris teigė, kad rinkimai kainuoja didžiulius mokesčių mokėtojų pinigus, jog Lietuva nėra tokia turtinga šalis, galinti švaistytis, ir už pakartotinius rinkimus turėtų atsakyti kalti asmenys.

Tai kiek gi kainuos pakartotiniai rinkimai? VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas į tokį „Šilokarčemos“ klausimą vakar telefonu atsakė: „Apie 250 tūkstančių, bet aš tai pasakiau litais. O kiek eurais, reikia skaičiuoti“. Taip, irgi nemaža suma išeina – daugiau nei 72 tūkstančiai eurų.

Ikiteisminis tyrimas dėl rinkimų Šilutės rajone vyksta, bet kad kalti asmenys turės papurtyti pinigines, mažai tikėtina.

 


Straipsnio komentarai

na taip2015-03-26
Kur nesidžiaugs kandidatas Jakas, Kaip ir kiti naudojosi neteisėtu būdu gautais balsais, o čia pralaimėjus dar šansas visa tai pakartoti. Komentaras patinka Komentaras nepatinka