Tikro ar apkalbėto smurtautojo laikinas išvarymas iš namų...

2023-09-08, R. D. MAŽUTIS
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Valdantieji bando stabdyti smurtą artimoje aplinkoje pasitelkę policines priemones. Jau mėnuo, kai galioja apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderis, leidžiantis policijos pareigūnui pagal iš anksto nustatytus kriterijus pavojų keliančiam asmeniui skirti prevencinę priemonę: 15 dienų pašalinti iš namų ar buto.

Smurto artimoje aplinkoje problema egzistuoja. Tai jokia paslaptis. Fizinių susidorojimo atvejų gausu tiek mieste, tiek kaime. Konfliktuoja, mušasi dažniausiai neblaivūs, menkai išprusę asmenys. Panašiems terūpi išgertuvės, linksmybės, kol turi pinigų. Piniginei ir ištekliams subliuškus, subliūkšta ir nuotaika. Tuomet sugyventiniai ar giminaičiai neretai puola kivirčytis. Tai tarsi jų gyvenimo būdo užprogramuotas reikalas. Žodžiu, kuo aiškiausia socialinė problema, tapusi teisine.

Piniginėmis baudomis jos neišspręsi. Lietuvos Prezidento skelbiamas siekis kurti gerovės valstybę gražus, bet dar vizijos stadijoje. Kuri politinė jėga galėtų padėti gerovės valstybės pamatus, deja, mįslė, nes, kaip jau ne kartą buvo, skelbiami priešrinkiminiai pažadai apie visuotinį gėrį, sugriebus valdžios vadžias, ima ir išnyksta. Dominuojanti vertybė – pelno siekis bet kokia kaina. Suprantama, lygiava neįmanoma – vieniems visko užtenka kiek turi, bet kitiems niekada negana ir šie visomis galiomis kabinasi, kad gautų vis daugiau ir daugiau. Lenktynės, kurias laimi gudriausieji, įžūliausieji. Ne visiems tai duota, ne visi visais atžvilgiais gali būti laimingi. Bet grįžkime prie smurto artimoje aplinkoje temos.

Per liepą išduota 1 820 orderių, laikinai pašalinę iš gyvenamosios erdvės pavojų keliančius asmenis. Sutrumpintai jie įvardijami PKA. Nuo jų galimai nukentėjusiųjų asmenų trumpinys: PPA (pavojų patyrę asmenys). Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė yra pasirašiusi įsakymą, kaip nustatyti smurto atvejus artimoje aplinkoje. Nurodyta net 17 vertinimo kriterijų. Sąrašas ilgas, tačiau pakanka bent trijų kriterijų, kad įskųstas vyras ar moteris būtų išgrūstas iš namų 15 dienų laikotarpiui. Kam priklauso būstas, nesvarbu. Išvaromam asmeniui draudžiama lankytis PPA gyvenamojoje vietoje, nesiartinti prie jo ar jos nustatytu atstumu. Jei į įvykio vietą iškviestų policijos pareigūnų akivaizdoje įtariamasis elgiasi konfliktiškai, jei ten yra jo ar jos vaikai arba gyvena tik dviese, bet PPA bijo PKA smurto protrūkio, tai pakankamas pretekstas išduoti orderį.

Laikinai išvaromam asmeniui skiriami įpareigojimai, kurių privalo laikytis. Pažeidus įpareigojimus gresia piniginė bauda: už pirmą kartą nuo 80 iki 320 eurų, už antrą kartą – nuo 300 iki 780 eurų. Ar išvarymas iš būsto į nežinią ir gresiančios piniginės baudos stabdys pavojų keliančius asmenis? Kai kurie gal apmąstys savo poelgius, bet netrūks ir kerštaujančiųjų. Juk ne visi jie turės kur glaustis. Vasarą kaip nors, kur nors prastums tas dieneles, o rudenį, žiemą, anksti pavasarį? Kur dingti, jei neturi giminaičių, tikrų draugų. Viešbutis, vargu, ar jo, jos kišenei. Net užstalėje prie alkoholio butelio ne visi sugėrovai draugai, gal tik situacijos draugeliai. Būsto netekusiam gali kauptis apmaudo ir nuoskaudos nuosėdos. Sugrįžus į būstą jos gali tapti nauja trintimi su artimu asmeniu. Atskirai praleistos 15 dienų negarantuoja ramybės poros gyvenime ar artimųjų rate.

Dar vienas aspektas dėl išduodamų orderių. Smurto grėsmės gali ir nebūti, o policija bus iškviesta ir vienas iš bute gyvenančių melagingai teigs pabūgęs neblaivaus artimojo. Melui jį skatins prieš tai kilęs ginčas ar tvyrojusi vidinė įtampa. Paprastai pasakius, supykęs ar supykusi įsigeis pamokyti vaido dalyvį. Kapstykis, drauguži, įrodinėk policijos pareigūnui, kad lėkštės nesudaužei, kad aš ją trenkiau į grindis, bet esi girtas ir tvarkos sargybiniai tavimi nepatikės. Štai taip. Orderio mechanizmas iš vienos pusės lyg ir pasitarnauja pavojų patyrusiam asmeniui, laikinai pastarąjį apsaugo, o iš kitos pusės atveria Pandoros skrynią, pilną žmonių negandų, nelaimių, kaip byloja graikų mitas.

Orderio poveikio neužteks, kad žymiai sumažėtų smurto artimoje aplinkoje. Išsilavinę, šviesaus proto žmonės nesimuša, nedrabsto vienas kito keiksmų purvais. Žinome, socialinė atskirtis, dalies žmonių skurdi šiandiena - ne žurnalistų prasimanymas, o liūdna realybė. Draudimais, baudomis padėtis nepasitaisys. Tam būtinos didesnės valdžios bei nevyriausybinių organizacijų pastangos. Policinėmis priemonėmis socialinių žaizdų neišgydysime. Policininkai mato kai kurias įstatymo spragas, bet daro, kas liepta.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Kiek suplanavę išleisti vaiko pasiruošimui į mokyklą?