Iš skurdo Šilutėje – į komfortišką gyvenimą Anglijoje

2015-03-29, Karolina KIRTIKLYTĖ
Visa šeima (iš kairės) Nojus, Beatričė, tėtis Nerijus, mama Kristina ir vyresnėlė Austėja. Trūksta tik mažojo Erikučio.
Visa šeima (iš kairės) Nojus, Beatričė, tėtis Nerijus, mama Kristina ir vyresnėlė Austėja. Trūksta tik mažojo Erikučio.
2011 m. rugsėjo 2-oji – diena, pakeitusi šilutiškės Kristinos šeimos gyvenimą. Nebegalėjusi gyventi skurde, kasdien mąstant, ką paduoti vaikams valgyti, straipsnio herojė Kristina su vaikais išvyko į Didžiąją Britaniją pas ten jau gyvenusią savo mamą ir patėvį. Nuo tos dienos šilutiškės ir jos šeimos gyvenimas kardinaliai pasikeitė.

Lietuvoje šeimą lydėjo skurdas

Šiais išmaniųjų technologijų laikais įmanoma viskas – net susisiekti su emigrantais. Per programą „Skype“ susisiekėme ir su mūsų pašnekove, emigrante Kristina.

- Papasakokite apie savo gyvenimą kol dar gyvenote Šilutėje? Koks jis buvo?

- Jei atvirai, Lietuvos laikų net nesinori prisiminti. Buvo be galo sunku. Būdavo netgi tokių dienų, kai pati nevalgydavau, kad kitą dieną turėčiau ką duoti savo vaikams pavalgyti. Kurį laiką buvome išsiskyrę su vyru, tačiau ši nelaimė mus vėl suartino ir tikrai daugiau niekada gyvenime net nepagalvočiau apie skyrybas.

- Kas jus pastūmėjo išvykti į užsienį?

- Šis nepriteklius. Pasakysiu atvirai – būdavo tokių momentų, kai pagalvodavau net apie savižudybę. Buvo per daug sunku likti be pajamų, be darbo, nes pačios vaikai buvo per maži. Man nereikėjo pašalpų, man reikėjo darbo. Būdama čia, Anglijoje, labiausiai pasiilgstu tik Lietuvoje turėtos laisvės, kai vaikai galėdavo laisvai lakstyti kieme. Anglijoje jie tai gali daryti tik prižiūrimi tėvų.

- Kaip pasikeitė jūsų gyvenimas išvykus į Angliją?

- Čia, Anglijoje, mums labai gera. Vyras dirba, turime didžiulį keturių kambarių namą. Mūsų šaldytuvas visada pilnas maisto, tad tikrai nebereikia sukti galvos, ką įsidėti į skrandį. Su vaikais galime papramogauti, pavyzdžiui, nueiti į kino teatrą, cirką ar tiesiog pasisukti karuselėse. Vaikai labai laimingi, tik trūksta tos, kaip jau minėjau, laisvės. Darome susitikimus su draugais. Tiesa, draugų lietuvių neturiu – tautiečiai atvykę čia dažniausiai pasikeičia – tampa arogantiški ir vaikšto aukštai iškėlę nosis.

- Ar ilgitės Lietuvos?

- Žinoma, ilgesys yra. Anglijoje gerai, bet čia vis tiek esi svetimšalis. Planuojame tikriausiai šiais metais rudeniop važiuoti atostogų į Lietuvą, nes labai noriu į mišką pagrybauti. To man labai trūksta būnant Didžiojoje Britanijoje.

- Ką veikiate Anglijoje?

- Prižiūriu vaikučius. Jų turiu porą. Kartais juos prižiūriu namuose, o šiaip auginu savo mažylį. Kitąmet jis išeina į darželį, o tada ir aš išeisiu į darbą. Planuoju pradėti lankyti anglų kalbos kursus, o po to darbintis į kokį prekybos centrą „Tesco“ ar „Sainsbury‘s“ kasininke. Jei ne ten, tuomet į mamos valymo įmonę.

- Papasakokite apie savo šeimą. Kiek joje narių? Kuo jie užsiima?

- Vyriausiajai dukrai Austėjai 9-eri metai, mokosi 4-oje klasėje. Mokykloje yra pirmūnė. Nojui  – 7-eri, mokosi 3-ioje klasėje. Mažajai Beatričei – 5-eri metukai, mokosi paruošiamojoje klasėje. Mokslai sekasi tikrai labai gerai, tačiau tuo pačiu ir labai sunkiai. Mažajam Erikui 2-eji metukai. Jis būna su manimi namuose.  Mano vyras Nerijus – statybininkas. Dirba labai daug, turi tik vieną laisvą dieną – sekmadienį. Man 31-eri, esu jauna mama su daug mažylių. Kai paskutinį kartą prieš dvejus metus gimdžiau, labai nusivyliau Anglijos medicina. Žmonės skundžiasi, kokie prasti gydytojai yra Lietuvoje. Mielieji, apsirinkate. Lietuvoje turime tikrai nuostabius medikus, o čia tokių nė su žiburiu nerasi.

- Gal galite papasakoti, kas konkrečiai nutiko, jog nusivylėte Anglijos medicinos darbuotojais?

- Gydytojų priežiūra šioje šalyje yra labai prasta. Aš penkias paras kentėjau didžiausius skausmus, ir tik praėjus šiam kankinančiam laikotarpiui man padarė Cezario pjūvį. Kitą dieną ramiausiai išleido namo. Po dviejų dienų į namus atėjo akušerė ir ištraukė siūlus. Po to atsivėrė žaizda ir keturis mėnesius vaikščiojau su atvira pūliuojančia žaizda. Kitas  atvejis – kai suserga vaikai, jie dažniausiai suserga tikrai stipriai ir gydytojai jiems paskiria tik paracetamolio. Čia visas ligas taip gydo.

- Kaip tokiu atveju gydotės pati ir gydote savo šeimą?

- Iš Lietuvos užsisakome antibiotikų ir pati gydau. Arba mokame pinigus ir vedame į lietuvių kliniką, esančią Londone.

- Grįžkime prie jūsų atvykimo į Didžiąją Britaniją dienos. Kaip viskas vyko?

- Atvykusi apsigyvenau pas mamą Virginiją ir patėvį Audrių kambariuke. Važiavau konkrečiai žinodama, kad viskas yra sutvarkyta: draudimas, vaikai užregistruoti į mokyklą. Tiesa, pirmas išvyko vyras, tačiau kai mamai pasakiau, jog šitaip gyventi daugiau nebegaliu, mama pasakė: „Atvažiuok, mes padėsime įsikurti“. Norėčiau tarti didelį ačiū savo mamai ir patėviui už jų didžiulę pagalbą man ir mano šeimai. Kai tik yra proga, visada jiems dovanoju dovanas. Mano mama ir patėvis – patys nuostabiausi žmonės pasaulyje.

- Kur dabar gyvenate? Vis dar su mama?

- Ne. Mes gyvename Londone, EastHam rajone. Mama su patėviu gyvena už valandos kelio nuo mūsų, taip pat Londone. Su vaikais iki mokyklos keliaujame apie 2 valandas. Labai laukiame mokyklos arčiau namų.

- Koks buvo jūsų pirmas darbas tik atvykus į Londoną?

- Vedžiojau vaikus į mokyklą, iš mokyklos, prižiūrėdavau juos namuose. Pačiai turint didelę šeimą nelabai išeina dirbti, nes samdyti auklę savo vaikams tikrai brangoka. Už vaikų priežiūrą man mokėdavo taip: nuvesti į mokyklą ir parvesti atgal kainuoja 10 svarų per dieną, jei dar reikia pabūti su vaikučiu papildomai už valandą dar po 5 svarus.

- Galima sakyti, visiškai kitoks gyvenimas nei Lietuvoje?

- Taip. Kol gyvenome Lietuvoje gaudavau 400 litų pašalpą. Vyras dirbo ligoninėje, valydavo aplinką. Gaudavo minimumą. Aš taip pat dirbau valytoja „Iki“ parduotuvėje. Gaudavau apie 300 litų. Bet tuo metu turėjome paskolą, tad į mėnesį turėdavome atiduoti 200 litų. Vaikai dažnai sirgdavo, o vaistai buvo tikrai brangūs. Mažoji sirgo astma, tad jos vaistukams per mėnesį turėdavome skirti 101 litą, nes Valstybė juos kompensuodavo tik 47 litais. Tad viską sudėjus ir atskaičiavus mums nieko nelikdavo, o gyventi tai kažkaip reikėjo. Pasiūlė vyrui darbą Vokietijoje, tačiau praėjus keliems mėnesiams viskas pasikeitė. Vyras nebedirbo, tad nei man, nei šeimai nebeturėdavo ko atsiųsti. Pačiam taip pat buvo striuka. Tokiu atveju man visas pašalpas atėmė iškart. Nebedirbau, nes turint 3 mažus vaikus to daryti tiesiog nebeišėjo. Išvykus mamai ir vyrui likau visiškai viena – dėkui geros valios žmonėms, kurie man kartais atveždavo rūbelių ir maisto. Tuo metu, kaip jau minėjau, stengdavausi pati valgyti kuo mažiau, kad vaikai galėtų sočiai pasimaitinti. Buvau visiškai praradusi viltį, net įpuoliau į alkoholio nasrus, bet dėkui Dievui greitai atsistačiau. Versdavausi kaip įmanydama. Pavyzdžiui, kasdavau bulves pas vieną vyriškį Rusnėje. Norėčiau padėkoti Tadui ir jo šeimai už suteiktą galimybę sunkiu metu užsidirbti duonai vaikams.   

- Kokios dabartinės jūsų pajamos?

- Vyras per savaitę uždirba 400 svarų. Aš už vaikiukus gaunu 150 per savaitę, ir 240 svarų per mėnesį pašalpų. Tačiau didžiąją dalį mūsų pajamų suryja išlaidos už namą. Sudėjus nuomą ir mokesčius per mėnesį mums išeina apie 1 550 svarų. Vien namo nuoma kainuoja 1 300 svarų, o dar komunaliniai mokesčiai – 250 svarų.

- Koks jūsų šeimos laisvalaikis? Ką galite sau leisti tokio, ko negalėjote būdami Lietuvoje?

- Leidžiame sau praktiškai viską. Žinoma, nesišvaistome, skaičiuojame. Tačiau šaldytuvas visada pilnas, vaikų įgeidžius taip pat stengiamės išpildyti. Rengiame jiems gimtadienių šventes. Vedamės vaikus į kino teatrą, cirką, karuseles. Gyvenant Lietuvoje vaikų gimtadieniai buvo paprasti – tortukas ir keli saldainiukai. O dabar galime net kavinę užsisakyti. Žinoma, pastebėjau, jog atvykus į Angliją pasikeitė ir vaikų poreikiai – nori telefonų, planšetinių kompiuterių dovanų. O Lietuvoje būdavo gerai, kai gaudavo lėlytę ar mašinėlę dovanų. Bet ko norėti – vaikai Lietuvoje laisvesni, o čia tik keturios sienos. Jie vieni niekur negali išeiti. Beje, šiais metais planuojame važiuoti atostogų į Ispaniją – paskaičiavome, jog tai pigiau nei atostogauti Lietuvoje.

- Ar planuojate grįžti gyventi į Lietuvą?

- Tokių minčių turiu, bet tikrai ne dabar. Mąstau grįžti tada, kai vaikai bus užauginti ir pabaigę mokslus.

- Kur grįšite – atgal į Šilutę, kur buvote nelaiminga?

- Mąstau ir apie Šilutę. Nusipirkčiau kokį sodo namelį ir gyventume su vyru ramiai. Arba grįžčiau į kokį kaimelį ar sodybą. Važiuočiau grybauti ir uogauti. To būdama Anglijoje labai pasiilgstu.

- Papasakokite, koks jūsų pačios laisvalaikis, kai randate laiko sau?

- Aš pati sau leidžiu kartais nueiti pasidaryti manikiūrą ar pasigražinti šukuoseną, o dažniausiai laiką leidžiu parke su vaikais, kino teatre ar atrakcionuose. Kai atšils orai planuojame važiuoti į zoologijos sodą Londone. Girdėjau ten labai gražu.

- Pabaigai, gal pati norėtumėte pasidalinti savo mintimis? Gal ką norėtumėte pasakyti apie mūsų valdžią?

- Ant valdžios nesu labai pikta. Tik jie galėtų labiau atsižvelgti į žmonių situacijas. Juk būna taip, kad vyrai išvažiuoja, po to nebesiunčia mamoms pinigų, o jie iškart ir atima iš tavęs tuos mažus pinigėlius. Jiems būna nusispjaut, kai jiems sakai, jog vyras tau nesiunčia pinigų. Mirk badu, bet mes tau nepadėsim. O sunkiausia būna, kai turi mažą vaiką ir darbo gauti neįmanoma. Tokių darbininkų su biuleteniais niekam nereikia. Tačiau niekas nepagalvoja apie mamas. Galbūt jos vienos, joms sunku, o darbas yra labai reikalingas. Aš labiausiai pykstu ant darbdavių, kurie taip elgiasi su mamomis ir nenori jų priimti dirbti vien dėl mažų vaikų. Didžiojoje Britanijoje darbdaviams visiškai neįdomu, kiek tu turi vaikų ir kokio jie amžiaus. Nori dirbti – prašom, eik ir dirbk.

 

 


Straipsnio komentarai

ko cia pavydi pikti2015-04-19
ne viska cia duoda valstybe, kaip kazkas bande sakyti. nieko nedirbantiems emigrantams nedaug padeda, o siuo metu isvis ruosiasi nukarpyti daug pasalpu (benefitu). o ir gyventi Londone yra brangu. baikit sprogti is pavydo ir lieti blogi. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
pazystanti p. Kristina2015-04-16
Kaip jum ne geda?? koks skirtumas nuo ko pasigimde? ka veike ir kaip gyveno ? Svarbiausia kad dabar gyvena ir dziaugiasi!!!! komentuot tai patys pirmi o tiesa suzinot kam reik
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
to as2015-03-30
Tai viskas tvarkoj kad susitvarke gyvenima ... juk cia niekad nepavydi kiekvienas mes tvarkomes savo gyvenimus , bet neteikia meluot ... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Romualdas Silutes ligonines buves bendradarbis2015-03-30
Neriau Kristina dziaugiuosiu kad jum pagaliau baigesi vargai,ir toliau jums visokeriopos sekmes :) Komentaras patinka Komentaras nepatinka
as2015-03-30
Moteris pasidziauge, kad pakilo is skurdo ir alkoholio liuno...is stai koks piktumas apeme tautiecius...po kauleli narstyt eme...visas nuodemes viesinti...bjauru Komentaras patinka Komentaras nepatinka
....2015-03-30
Nera sventu , bet kam taip apsimeluot , lygtai ji vienintele isvykus I uk id niekas nezino kaip ir kas ten .... kai kazka savo rankom uzsidirbsi va tada ir dziaukis , o ne dabar kai viska valstybe duoda ... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Deima2015-03-30
to apgailėtina. Ar gali papasakoti ka tu dirbai antra diena po gimdymo? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
deima2015-03-30
To: apgailetiba
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
z2015-03-30
Na musu lietuviai ir te moka smerkti atrodo jus visi sventi Komentaras patinka Komentaras nepatinka
ne tingine.2015-03-30
vargu ar galima pasakyti tai laime kai sedi ant benefitu ir dar uzdarbiauja nelegaliai nemokedama mokesciu. tokiu anglijoje niekas nenori dykaduoniu.geda geda geda Komentaras patinka Komentaras nepatinka
drauge2015-03-30
Kas cia per nesamones?kaip galit rasyt tokius straipsnius nezinodami tiesos?Kaip ji drista tiek meluoti?Jokiam darbe nedirbo,vaikai palaidi lakstydavo vasara,mazajai tik 2m tebuvo,gerdavo,triuksmai pastoviai namie.Paskutini vaika pasidare nuo kito ir isvare i UK.Lai dziaugias kad vyras tokia prieme dar su svetimu vaiku.Kaimynai skusdavosi,kad vaiku nepriziuri,mazoji nuoga po koridoriu lakstydavo niekieno nepriziurima.Kaip tau negeda viesai meluoti?Geda bus i LT gristi. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
to sara2015-03-30
p.Sara speju ar nebusite jus ta P. Kristina. Mieloji pasidariai giedos, siluteje visi pirstais badys. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
people2015-03-30
speju turi hause benefitus ir visko iki galo nepasako. Gerai skaiciuojam : 4x400 = 1600 ji i savaite gauna 150 uz vaikus 4x150 =600 ir dar plius 240 i men pasalpu.tai is viso gaunasi 2440 svaru. nuomai sake moka 1300 svaru. Liko 1140 pinigu ir kitu mokesciu -250 lieka 890 svaru (nuo kada tokie mazi mokesciai,jei top op elektra/ dujos i savaite po 20 svaru ) counculai,vanduo kas men, londone kitos kainos as skaiciuoju pagal northamton. Zodziu moteriske tingine,gyvenanti si tiek laiko anglijoj negalejo iseiti dirbti? kas ja priims i tesco ir sainsburys turi buti ideali anglu kalba. :D juokdare Komentaras patinka Komentaras nepatinka
people 2015-03-30
As sakau kad cia blefa paleido. melas konkretus Komentaras patinka Komentaras nepatinka
vvv2015-03-30
tikrai apsimelavusi yra nes uk tikrai nerasineja vien tik parecatamolio , bet jau man kiek vaikai sirgo da nei karto nera israse paracetamolio , raso ir antibijotiku visko , draudimo mokyklu pasalpu bunant dar lt ir planuojant atvazioti taipogi negalima , jau tiek melo man siame straipsnyje baisu , kad pavalgo tikrai gerai matosi , beje dar del to kai cezario pjuvi dare netikiu kad atejo siulus istraukti y namus nes jie deda tirpstancius ir del gimdymo ir visa kita jie labai atsakingai daro vaika ateina tikrina kruopsiai priziuri ateina paziureti net pries gimdyma kaip vaiko laukimo lauki bei ka jam suruosi . ir atsistoje daktarai neziuri kaip isalke kysio kaip kad lietuvoje , o uk daktarai viska kruopsiai gerai atlieka ir be kysiu prasymo , beje vaikai negali vieni iseiti y parka pazaisti nuo kada ??? matau vaikai dideli tikrai gali iseiti pazaisti nera taip kaip sako , baisus melas moteriskes . Komentaras patinka Komentaras nepatinka
apgailetina2015-03-29
Kaskokia pasimetusi boba. Londone buvau ne karta.jei ten tos dezutes 4kambariu yra dideli namai tai poniai tikrai reiketu pavaiksciot po silute pvz darbininku kvartala, pagrynius, macikus. Londone turet dideli nama su ju pajamom niekaip neimanoma. Dar nesupratau pasieme lt paskola nors neturejo pajamu isgyvent. Kas jiems neturint pinigu paskolino?turbut greitieji kreditai is kuriu normalus zmones net nesiskolina. Moteris gyveno is pasalpu nu ka cia ir bepridursi...bet anglijoj taip pat gyvena is pasalpu jokio normalaus darbo nedirbusi... sako rudeni grys i lt pagrybaut o veliau jau pasiskaiciavo kad per brangu lietuvoj atostogaut ispanijoj pigiau...tai blyn sake netaupo viska sau gali leist... neapsiprendus kaskokia...as taip pat esu daugiavaike mama, turiu 6kambariu nama, atostogauju du kartus per metus siltuose krastuose esu tokio pat amziaus ir vaikai panasiu metu. Viska uzsidirbau savo galva neturejau nei turtingu tevu nei draugu. Zodziu kas kaip nori taip gyvena. As antra diena po gimdymo dirbau issijuosusi. O cia per tiek laiko net anglu kalbos neismokus... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
apgailetina2015-03-29
Kaskokia pasimetusi boba. Londone buvau ne karta.jei ten tos dezutes 4kambariu yra dideli namai tai poniai tikrai reiketu pavaiksciot po silute pvz darbininku kvartala, pagrynius, macikus. Londone turet dideli nama su ju pajamom niekaip neimanoma. Dar nesupratau pasieme lt paskola nors neturejo pajamu isgyvent. Kas jiems neturint pinigu paskolino?turbut greitieji kreditai is kuriu normalus zmones net nesiskolina. Moteris gyveno is pasalpu nu ka cia ir bepridursi...bet anglijoj taip pat gyvena is pasalpu jokio normalaus darbo nedirbusi... sako rudeni grys i lt pagrybaut o veliau jau pasiskaiciavo kad per brangu lietuvoj atostogaut ispanijoj pigiau...tai blyn sake netaupo viska sau gali leist... neapsiprendus kaskokia...as taip pat esu daugiavaike mama, turiu 6kambariu nama, atostogauju du kartus per metus siltuose krastuose esu tokio pat amziaus ir vaikai panasiu metu. Viska uzsidirbau savo galva neturejau nei turtingu tevu nei draugu. Zodziu kas kaip nori taip gyvena. As antra diena po gimdymo dirbau issijuosusi. O cia per tiek laiko net anglu kalbos neismokus... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
sara2015-03-29
Koks skirtumas kaip ir kada israso draudima ar i mokyklas registruoja...Saunuole straipsnio heroje...apie seima galvojo ir geresnio gyvenimo vaikams siekia...palaikau simtu ir daugiau procentu...uz pilnaverti gyvenima...o ne egzistavyma!!! Komentaras patinka Komentaras nepatinka
people 2015-03-29
Deje i mokykla ir draudima issimti galima atvaziavus tik i anglija ir vaikus cia atsivezus. Medikamentu ligonineje netik paricetamolio israso ar pasiulo,israso ir antibijotiku, Taip kad P. Kristina apsimelavote ant svieto. Geda Geda. Labai dauk melo sitam straipsni.
Mieli zurnalistai ne toki zmogu pasirinkote interviu! :)
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar dalį sumokėto gyventojų pajamų mokesčio skiriate paramai?