Kokios gyvenimo įgūdžių pamokos bus dėstomos Šilutės mokiniams?

2023-10-12
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Gyvenimo įgūdžių pamokos daug klausimų kėlė ir pamario krašto tėvams. Netrūko garsiai pasisakančių, kad jie yra visiškoje nežinomybėje ir nesupranta, kas iš tikrųjų bus „kišama“ į jų vaikų galvas. Šilutės politikai apie šias pamokas taip pat šiek tiek diskutavo. Bet garsiai pasisakyti, kelti klausimus išdrįso tik vos keli.

Uždraudė pamokas

Daugeliui diskutuojant apie rugsėjį pradėtas gyvenimo įgūdžių pamokas, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija buvo tiesiog užlieta klausimais, tačiau ne į visus juos atsakė. Specialistai žadėjo, kad masturbuotis vaikų nemokys, bet naujos pamokos bus privalomos.

Širvintų rajono merė Živilė Pinskuvienė LNK laidoje „Bučiuoju. Rūta“ tvirtino, kad naujausios lytinio švietimo pamokos nebus dėstomos, o pačią metodiką vadina LGBT propaganda. Be to, anot jos, šiuo metu pagrindinė problema, kad mokytojai nėra paruošti jos dėstyti.

„Praktinis gidas. Ar tai tikrai pagrindinis dalykas, ką reikia dėstyti, kaip pasidaryti „gumytes“ oraliniam seksui ir kad ta pati gumytė tinka kitam galui? Visoje Lietuvoje yra savivaldybių įkurti jaunimo centrai, kur įdarbinti jaunimo specialistai. Ten susirenka jaunimas nuo 13 metų, vykdo įvairius projektus, programas. Ir dabar, rugsėjo pirmomis dienomis, ši lytiškumo ugdymo, su prezervatyvais ir visais kitais dalykais, ir pagrindinis tekstas yra LGBT, yra atsiunčiamas jaunimo centrų specialistams. Specialistai nėra mokytojai. Per visus galus kišama LGBT. Ne vertybė yra tradicinė šeima, vyras ir moteris, o vertybe darosi visai kiti dalykai“, – piktinosi Ž. Pinskuvienė.

Širvintų rajono merė savo savivaldybėje uždraudė audras keliančias naująsias lytinio švietimo pamokas ir tvirtina, kad tėvai gali būti ramūs.

„Širvintų rajono tėvai yra ramūs. Tos įprastos, senojo modelio lytinio švietimo pamokos, kaip ir buvo, taip ir bus, bet tų naujų, kuriose mokoma kaip prezervatyvą užsidėti ant burnos ar išangės tai tikrai nebus“, – rėžė merė.

Nesidomima šia pamoka?

O kaip Šilutėje? Politikai šia tema diskutuoja nedrąsiai. Dar rugpjūtį vykusio Tarybos posėdžio metu Regionų frakcijos pirmininkė Lijana Lekavičienė merui teigė, kad ir pamario krašte tėvai gyvena neramiai.

„Gyvename laikmetyje, kada svarbiau skaičiai nei reali padėtis, kokybė. <...> Daug teko bendrauti su tėveliais. Visi žinome, kad nuo šių metų rugsėjo pradedamos Lietuvos mokyklose vesti gyvenimo įgūdžių pamokos. Kai kurie tėvai baiminasi, nes viešai skelbiama, kad tarp organizacijų, kurių atstovai galės vesti tokias pamokas, yra būtent LGBT temomis dirbančios įstaigos. O ministerija netgi rekomenduoja kreiptis būtent į šiuos specialistus. Kokia situacija mūsų rajone?“, - uždavė klausimą merui L. Lekavičienė.

Tačiau meras Vytautas Laurinaitis nieko aiškaus rugsėjo 1-osios išvakarėse negalėjo pasakyti.

„Nesidomėjome tuo vienu ugdomu dalyku. Tai čia yra, dar sykį pasikartosiu, švietimo įstaigų vadovų kompetencijoje. Ir tikrai, ne mero, ne vicemero. Na Tarybos nariai gali viskuo domėtis. Tai tikrai negalėčiau nieko pasakyti dėl šitų“, - atsakė meras.

Nesupranta, kas negerai

Drąsiau diskutuota šia tema rugsėjo pabaigoje vykusiamo Socialinių reikalų komiteto posėdyje.  Čia diskusiją sukėlė Regionų frakcijos narys Domantas Kairys. Jam du kartus paklausus, ar mokytojai dėstys Šilutės rajono mokiniams pagal naują programą, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Dainora Butvydienė atsakė, kad taip.

Tarybos narė Laimutė Uselienė neslėpė, kad nesupranta, kas čia tokio ir kuo bloga ši programa: „Kas negerai su ta pamoka, aš nesuprantu“. Tuomet D. Karys paaiškino: „Pati pamoka negerai. Juk aiškiai buvo pasakyta ir per žinias, kad tai yra verslo planas, atkeliavęs iš Amerikos, ir tai yra ideologija. Vien iš principo ta ideologija nėra gerai, jeigu mes skatiname tradicines šeimas. Ar mes skatiname...“

Tarybos narė Sandra Tamašauskienė davė labai stiprų argumentą, kad dvylikametės prieš pat gimdymą nežino, kad jos yra nėščios ir todėl nesupranta, dėl ko jaučia skausmus šlapinantis. Dėl šios priežasties lytiškumo pamokos ir yra reikalingos.

Kiti Tarybos nariai savo pozicijos nepareiškė.

Švietimo, kultūros ir sporto vedėja teigė, kad mokytojai yra kompetentingi ir žino, ką vaikams dėstyti. Taigi belieka tik pasitikėti jos žodžiu.

Po savaitės vyko Tarybos posėdis. Jo metu politikė L. Lekavičienė pateikė pasiūlymą, kad nekiltų klausimų ir būtų mažiau neaiškumo, Tarybai priimti sprendimą, kad gyvenimo įgūdžių programas kiekvienoje mokykloje patvirtintų tos mokyklos tėvų tarybos ir pagal jas būtų dėstoma. Meras padėkojo už pasiūlymą: „Gal ateičiai galėtume ir pagalvoti“.

Lieka tikėtis, kad ateityje nebus taip, kaip sakė Širvintų merė Ž. Pinskuvienė: „Po penkerių metų mes sėdėsime ir diskutuosime ne kaip berniukas myli berniuką, o apie tai, kad mūsų mokyklose į pamokas eina arklys ir karvė. Gyvas pavyzdys, nutikęs šią vasarą: mano pusseserė gyvena JAV ir jos dukra eina į gerą Bostono mokyklą. Klasės auklėtoja rašo žinutę klausdama, kuo bus mano pusseserės dukra? Aš nesupratau, ko ji klausia, o mano pusseserė atsakė, kad jos dukros klasėje yra keturios mergaitės, identifikuojančios save kumelėmis, viena – boruže. Esą mergaitės manančios, kad jos yra kumelės, mokykloje valgo maišeliuose atsineštas avižas ir koridoriuose ne vaikšto, o risnoja. Gal šiandien skamba juokingai, bet bijau, kad po penkerių metų kalbėsime apie tai Lietuvoje“.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!