Vaikus į medikų rankas perduoda iš mokyklų „plaukiojančius“ ir nebekalbančius

2023-10-16, „Šilokarčemos“ informacija
Tėvai, pamatę neadekvačiai besielgiančius savo vaikus, dažnai sutrinka, nežino, ką daryti. Asociatyvi nuotr.
Tėvai, pamatę neadekvačiai besielgiančius savo vaikus, dažnai sutrinka, nežino, ką daryti. Asociatyvi nuotr.
Nebėra nei miesto, nei kaimo, kurio įvairiais pavidalais nebūtų pasiekusios narkotinės medžiagos ir su jomis susijusios nelaimės, laužančios žmonių gyvenimus, informuojama pareigūnų išplatintame pranešime. Policijos pareigūnai, siekdami atgrasyti žmones nuo priklausomybės kvaišalams ir tragiškų jos pasekmių, naudoja jiems suteiktus teisinius instrumentus – administracinį ir baudžiamąjį kodeksą bei edukacinius pokalbius. O kokia situacija Šilutės ir Pagėgių savivaldybėse?

Apie narkotikų vartojimą tarp vaikų

Šilutės ligoninės Vaikų ligų skyriaus vedėja Vaidilutė Intienė pasakojo, kad įtarimų, jog stacionare gydomas vaikas gali būti apsinuodijęs narkotikais, būna, tačiau per šiuos metus nepasitvirtino nė vienas. Pasak gydytojos, šiuo metu yra daug naujų sintetinių narkotinių medžiagų, kurioms nustatyti netinka dažniausiai naudojami testai.

Narkotikų vartojimas Šilutės rajone, pasak V. Intienės, nėra vaikų ligų gydytojų problema. Kur kas didesnė problema – elektroninės cigaretės. Atvejų, kai nepilnamečiai kreipiasi į ligoninę dėl galimo apsinuodijimo, parūkius elektroninę cigaretę, būna vienas ar du per mėnesį. Dažnai vaikus atveža greitosios medicinos pagalbos darbuotojai tiesiai iš mokyklų. Pamokų metu pedagogai pastebi, kad vaikas „plaukioja“, nekalba, žiūri į vieną tašką arba jam svaigsta galva, pasidaro labai bloga. Dažniausiai tai yra paaugliai, nuo 10 iki 15 metų amžiaus.

Siekiant suvaldyti šią problemą, pasak vaikų ligų gydytojos, reikalinga kontrolė, švietimas ir vaikų užimtumas. Paaugliai turi žinoti apie galimą žalą sveikatai, juk parūkius elektroninę cigaretę psichotropinės medžiagos nuodijami gyvybiškai svarbūs organai – smegenys, kepenys, širdis, inkstai.

Atvejų pasitaiko po keletą per mėnesį

Šilutės ligoninės Priėmimo–skubios pagalbos skyriuje atvejai, kai pacientams tenka teikti skubią pagalbą narkotikais apsinuodijusiems žmonėms, yra labai reti, pavieniai. Dažniau skyriaus darbuotojams tenka matyti asmenis, kurie policijos pareigūnų atvežami ištyrimui dėl įtariamo narkotikų vartojimo. Dažniausiai jie būna stabilios sveikatos būklės ir būtinoji medicinos pagalba jiems nereikalinga. Paėmus mėginius, įtariami narkotikų vartojimu asmenys yra grąžinami policijos pareigūnams, kurie vykdo tolesnį tyrimą. Tokių atvejų per mėnesį Priėmimo–skubios pagalbos skyriuje būna keletas.

Jauniausiam pažeidėjui – 12 metų

Linos Banienės, Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyresniosios specialistės, duomenimis, nuo 2023 m. pradžios iki rugsėjo 20 d. Pagėgių savivaldybėje užfiksuota 17 teisės pažeidimų, kuriuos padarė nepilnamečiai.

Šilutės mieste ir rajone užfiksuota 112 teisės pažeidimų, iš kurių 6 pažeidimus padarė neblaivūs nepilnamečiai, 4 pažeidimus padarė nepilnamečiai apsvaigę nuo narkotinių medžiagų. Jauniausio pažeidėjo amžius - 12 metų.

Dėl narkotinių medžiagų vartojimo, platinimo Pagėgių sav. nebuvo pradėta ikiteisminių tyrimų, Šilutėje pradėti 9 ikiteisminiai tyrimai. Šiuose ikiteisminiuose tyrimuose nepilnamečiai nedalyvavo.

Daugiausia nepilnamečiai rūko elektronines cigaretes, į kurias pila įvairius skysčius su narkotinėmis medžiagomis. Jaunimą dažniausiai domina ir marihuana, dar kitaip vadinama „žolė“.

Policijos pareigūnai ugdymo įstaigose vykdo prevencines priemones dėl narkotinių ar psichotropinių medžiagų, tačiau pasitaiko, jog mokyklų vadovai, saugodami mokyklos gerą vardą, apie narkotikų platinimą nutyli.

Kvaišalai neapsieina be padarinių

Administracinis kodeksas už narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimą be gydytojo paskyrimo numato baudą nuo trisdešimt iki vieno šimto penkiasdešimt eurų. Šis administracinis nusižengimas, padarytas pakartotinai, jau užtraukia baudą nuo vieno šimto penkiasdešimt iki dviejų šimtų trisdešimt eurų.

Štai kokie yra kvaišalų vartojimo padariniai. Tad labai svarbu jauną žmogų laiku sustabdyti. Tėvai, pamatę neadekvačiai besielgiančius savo vaikus, dažnai sutrinka, nežino, ką daryti.

Pareigūnų patarimas vienas – kreiptis į Priklausomybių ligų centrą. Asmuo, kuris savanoriškai kreipėsi į sveikatos priežiūros įstaigą dėl asmens sveikatos priežiūros paslaugų suteikimo dėl narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimo be gydytojo paskyrimo, atleidžiamas nuo administracinės atsakomybės. Tais atvejais, kai pas apsvaigusį arba ir pas neapsvaigusį asmenį randama narkotinių medžiagų, jam gresia jau baudžiamoji atsakomybė, nes pradedamas ikiteisminis tyrimas. Žmogaus biografijoje atsiranda įrašas – „teistas“. Ir tai reiškia ne tik baudą, ne tik laisvės atėmimą. Šis įrašas žmogui gali tapti trukdžiu trokštamai profesijai įsigyti, jo profesinės karjeros sėkmei.


Straipsnio komentarai

šilutiškė2023-10-17
turi vienytis Mokytojai ,savivaldybių atstovai,Tėvai visos Lietuvos ir reikalauti valdžios atstovų ,kad vaikams būtų priėinama nemokama sporto ,meno, turizmo ir kiti užsiėmimai NEMOKAMAI,kad vaikai turėtų veiklos,tadajie neturės ir nenorės užsiimti kitais nevertingais užsiėmimais.Organizuoti mokyklose visuomenėje jų darbų parodas,organizuoti lenktynes,sudominti tom veiklom vaikus.Kiek skiriama lėšų mokyklų tvoromsir visokioms kitoms priemonėms ,tikrai tų lėšų turėtų užtekti ,bet su tvorom ir stebėjimo kamerom narkotikų problemos neišspręs . Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Kiek suplanavę išleisti vaiko pasiruošimui į mokyklą?