Šilutės ir Pagėgių mokyklos sulaukė grasinimų susprogdinti

2023-10-20
Apie rengiamą teroro aktą pranešta ir pamario krašto mokykloms. Asociatyvi nuotr.
Apie rengiamą teroro aktą pranešta ir pamario krašto mokykloms. Asociatyvi nuotr.
Kai kuriose įstaigose trumpinamos pamokos

Spalio 16 d. vėl pasikartojo praėjusią savaitę suirutę pasėję masiniai grasinimai susprogdinti Lietuvos ugdymo įstaigas. Pirmadienio rytą daugybė mokyklų sulaukė grasinimų, kad jose yra padėti sprogmenys. Žinutėje nurodytas ir laikas, kada neva sprogmenys sprogs. Jų sulaukė ir Šilutės bei Pagėgių ugdymo įstaigos.

Nurodytas sprogimo laikas

Pranešimus apie sprogmenis gavusios Lietuvos įstaigos prieš vidurdienį turėjo palikti pastatus.

Kaip skelbė policija, nakties metu gauti 3 elektroniniai laiškai (tekstas identiškas), kuriuose teigiama, kad įvairiuose objektuose padėti sprogmenys, kurie sprogs 12 val. 12 min. Tokie laiškai išsiųsti 1500 adresatų. Prieš vidurdienį vien Vilniaus policijai jau buvo pranešta apie 430 tokių grasinimų, o Kauno apskrities policija iki 10 val. ryto gavo 121 pranešimus apie galimai užminuotas švietimo įstaigas.

Laiškuose nurodoma, kad sprogimai įvyks pirmadienį, 12 val. 12 min.

Duota rekomendacija prieš 12 valandą visus išvesti iš objektų, po 12 valandos 20 minučių grįžti. Pirmiausia mes dabar tikriname pastatus, kur fiziškai neįmanoma išvesti žmonių, pavyzdžiui, ligoninės, senelių namai“, – sakė Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis.

Pranešimai išsiųsti įvairiems objektams visoje Lietuvoje – tarp jų ir gimnazijos, darželiai, savivaldybės, akademijos, saugos įmonės, bibliotekos, žiniasklaida, galerijos, privatūs asmenys ir kiti.

Grasinančios žinutės ugdymo įstaigas praėjusią savaitę pasiekė dar ketvirtadienį – tuomet grasinimai buvo išsiųsti Klaipėdos ugdymo įstaigoms. Penktadienį grasinančias žinutes gavo daugybė visos Lietuvos ugdymo įstaigų.
Tuomet rusų ir lietuvių kalbomis buvo ne tik grasinama, bet ir nurodomas laikas, kuomet sprogimai įvyks. Netrukus dalis ugdymo įstaigų paskelbė, kad vykdo evakuaciją.

Sprendžia mokyklos

Spalio 16-osios rytą tėvus apie gautus grasinimus pirmadienį informavo Šilutės M. Jankaus pagrindinės mokyklos vadovas Audrius Astasevičius: „...mūsų mokykla, kaip ir dar keli šimtai Lietuvos mokyklų, gavo grasinantį laišką, pranešantį apie rengiamą teroro aktą mokykloje 12 val. 12 min. Apie tai informuotos specialiosios tarnybos. Mokykloje surengtas ekstremalių situacijų pasitarimas. Ugdymo procesą vykdome toliau, trumpinant pamokas, kurios (6 pamokos) baigsis 11 val. 30 min. Po to mokykloje pasiliks tik keli atsakingi darbuotojai. Prašau visus elgtis įprastai, ramiai, linkiu darbingos savaitės“.

Šilutės savivaldybės Švietimo, sporto ir kultūros skyriaus vedėja Dainora Butvydienė teigė, kad pranešimus apie planuojamus teroristinius aktus gavo ir mokyklos, ir darželiai.

Anot pašnekovės, vienos įstaigos trumpino pamokas, kitos – tiesiog išėjo nurodytu laiku iš pastatų ir po kurio laiko grįžo.

Sudėtinga tai ugdymo įstaigoms, kuriose yra itin didelis skaičius moksleivių. Tai apsunkina patalpų atlaisvinimą ir į jas sugrįžimą.

Vedėja sakė, kad kiekvienoje mokykloje yra ekstremalių situacijų komisijos ir būtent jos sprendžia, kaip bus elgiamasi – atlaisvins ir grįš į pamokas ar trumpins pamokas.

Reagavo operatyviai

Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyresnioji specialistė Lina Banienė informavo, kad iš viso penktadienį gauti 29 pranešimai, iš jų aštuoni Šilutės mieste ir rajone, du Pagėgių savivaldybėje.

Pasak pareigūnės, policija operatyviai reagavo į gautus pranešimus, važiavo į visus objektus, juos tikrino. Sprogmenų ar kitų pavojingų objektų nebuvo rasta. Tyrimai dėl šių atvejų nepradėti.

Spalio 16 d., iki 13 val. 32 min., gauta 13 pranešimų, iš jų Pagėgių savivaldybėje - du. Policijos pareigūnų rekomendacija - nesulaukus policijos pareigūnų, prieš 12 val. visus vaikus išvesti iš objektų, o 12 val. 20 min. grįžti.

„Mokyklos bendruomenė, gavusi tokio pobūdžio informaciją, nedelsiant informuoja policijos pareigūnus. Kokios ugdymo įstaigos gavo grasinančius laiškus, policijos pareigūnai nekomentuoja“, - teigė policijos atstovė.

Grasinimų sulaukė ir praėjusią savaitę

Praėjusią savaitę nuo penktadienio nakties grasinimų sulaukė daugiau nei 700 šalies įstaigų. Į grasinimus sureaguota rimtai – darželiuose ir mokyklose vykdytos evakuacijos, kruopščiai patikrintos visos patalpos.
Visi pranešimai buvo melagingi.

Tuomet policijos generalinis komisaras Renatas Požėla pabrėžė, kad tai – koordinuotos atakos.

Pataria nepanikuoti

Policija nurodė, kad gavus tokį pranešimą, būtina nedelsiant skambinti telefonu 112 ir iki pareigūnų atvykimo, prašoma išlaikyti rimtį ir suburti grupę sprendimus galinčių įgyvendinti žmonių.

Tik tada, jeigu paaiškėjo, kad įstaiga tapo masinės informacinės atakos taikiniu, patekimas į patalpas kontroliuojamas, pastarosiomis dienomis nebuvo jokių įtartinų asmenų ir (ar) incidentų, o gautas pranešimas yra vienintelė informacija apie sprogimo grėsmę, galima sulaukti atvykstančių policijos pareigūnų ir nepradėti evakuacijos.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!