Pasaulinę medijų ir informacinio raštingumo savaitę bibliotekos kvietė atnaujinti savo žinias ir mokė kritiškai vertinti informaciją

2023-11-20
Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekos informacija
Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekos informacija
Pasaulinę medijų ir informacinio raštingumo savaitę, vykusią spalio 24–21 d., Lietuvos viešosios bibliotekos kvietė gyventojus į įvairius mokymus, kuriuose kalbėta, kaip nepasiklysti  interneto ir socialinių tinklų platybėse, kaip atskirti patikimą informaciją nuo melagienų. Šiandieninėje visuomenėje dėl didžiulės informacijos gausos būtina mokėti atsirinkti teisingą informaciją bei ją kritiškai įvertinti.

Daugelyje Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų, tarp jų ir Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje, spalio 21 d. vyko orientacinis žygis „Taigi viską žinau“. Žygyje dalyviai turėjo galimybę išbandyti jėgas ir atsakyti į įvairius klausimus, susijusius ne tik su medijų ir ir informaciniu raštingumu, bet ir su Šilutės miesto žymiais kultūros paveldo objektais, bei laimėti rėmėjų prizų.

Spalio 24 dieną viešojoje bibliotekoje vyko susitikimas su finansų ekspertu iš MB „iFuture investments“ Edvardu Judženčiu. Renginio metu finansų konsultantas kalbėjo apie finansinę laisvę, kuri prasideda nuo finansinio raštingumo ir plano, aptarė pakopinę pensijų sistemą, gyvybės ir sveikatos draudimus bei jų naudą, atsakinėjo į dalyvių klausimus.

Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Grabupių filialo lankytojai spalio 24 d. dalyvavo mokymuose „Informacijos paieškos ir strategijos“.  Mokymų metu dalyviai sužinojo, kodėl sunku rasti patikimos informacijos, kaip neįsitraukti į aido kambarius, apie informacijos paiešką „Google“ ir „Youtube“ svetainėse.

Netradicinės pamokos – mokymai „Interneto troliai ir botai. Kaip juos atpažinti ir neužkibti ant jų kabliuko?“ spalio 24–26 d. vyko Kintų filiale. Jose dalyvavę Kintų pagrindinės mokyklos 6–10 klasių moksleiviai suskirstė į darbo grupes: vienos grupės nagrinėjo trolių, kitos grupės – botų sampratą. Kartu aiškintasi, kas tai yra, kokios jų ypatybės, kas būdinga, kaip juos atpažinti, kokia žala asmeniui ir visuomenei, kam ir kokia nauda, kokie pasipriešinimo būdai ir t. t. Dalyviai sužinojo, kas yra  elfai. Lietuvos elfai – ne mitologinės ar fantastinės būtybės, o realūs, pilietiški ir patriotiškai nusiteikę žmonės, kurių neriboja valstybių sienos. Juos vienija bendras tikslas –  savanoriškai, įvairiomis priemonėmis prisidėti prie kovos su priešiška Lietuvai dezinformacija. Elfai yra sąmoningumo, pilietinių, kultūrinių, istorinių ir kitų vertybių saugotojai, stiprinantys  visuomenės atsparumą informacinėms grėsmėms ir rodo pavyzdį sąjungininkams. Susirinkusieji Žiūrėjo filmuką „Kaip atpažinti botą?“ ir  „Kaip kovoti su troliais?“.

Inkaklių filiale spalio 25 d. surengti mokymai suaugusiems. Mokymų tema – informacijos vertinimas ir atranka. Mokymų dalyviai sužinojo, kokie yra informacijos atrankos ir vertinimo kriterijai, kas yra kritinis mąstymas, kaip juo naudotis, kaip atskirti melagienas nuo tikrų žinių, kaip sužinoti, ar žiniasklaidos teikiamos naujienos yra teisingos, kaip patikrinti, ar vaizdai, vaizdo įrašai yra nesuklastoti.

Katyčių filialo lankytojai spalio 25 d. nuotoliniu būdu klausėsi paskaitos  „MIRKT ir aišku: apie sveikatos raštingumą kartu su Lietuvos medicinos biblioteka“, kurios metu įvairių sričių  medicinos specialistai diskutavo ir davė patarimų, kaip surasti reikiamą informaciją ir tinkamai ją suprasti bei pritaikyti. Neretai iš įvairių šaltinių sužinome apie sveikatos stiprinimą, sveikos gyvensenos taisykles, mitybą ir pan., tačiau ar ši informacija yra teisinga? Būtent visuomenės sveikatos raštingumas, visuomenės įsitraukimas į gydymo procesą yra vienas iš veiksnių, lemiančių sveikatos sistemos efektyvumą.

Spalio 25 d. Traksėdžių filiale diskutuota apie socialinių medijų neigiamą poveikį emocinei sveikatai. Vis dažniau susirgę pirma skubame sužinoti negalavimo priežastį internete, o tik vėliau registruojamės pas gydytoją. Gebėjimui suprasti informaciją apie sveikatą, norint priimti palankius sveikatai sprendimus, reikalingas sveikatos raštingumas. Susitikimo metu kalbėta, kaip pasirinkti patikimus šaltinius ir kritiškai įvertinti informaciją. Dalyviai mokėsi registruotis vizitui pas gydytoją naudodamiesi portalu „E.sveikata“.

Savaitės metu Šilutės F.  Bajoraičio viešojoje bibliotekoje veikė virtualus pabėgimo kambarys, kuriame kviečiame apsilankyti ir dabar. Jėgas visi norintys galėjo išbandyti spręsdami kryžiažodį. Lankytojams buvo dalinami informaciniai lankstinukai ir Go3 televizijos 1 mėn. nemokama prenumerata.

Tikimės, kad įgytos medijų ir informacinio raštingumo žinios pravers bibliotekų lankytojams, besinaudojantiems šiuolaikinėmis informacijos technologijomis, ir jie nepasiklys gausiame informacijos sraute.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!