„Čekiukų“ skandalo herojus, Pagėgių meras, sprunka nuo žurnalistų klausimų

2023-11-23, Steponas ROKAS, 77.lt
Pagėgių meras V. Bendaravičius ir vicemerė L. Kazlauskienė. S. Gvildžio nuotr.
Pagėgių meras V. Bendaravičius ir vicemerė L. Kazlauskienė. S. Gvildžio nuotr.
Pavasarį prasidėjusi „čekiukų“ istorija vis dar tęsiasi.

Balandį visuomenėje žinomas veikėjas Andrius Tapinas paskelbė skandalingus duomenis iš Liberalų sąjūdžio atstovo valdomos Pagėgių savivaldybės. Pasak „Laisvės TV“ įkūrėjo, vietos politikai per praėjusią kadenciją degalams išleido 250 tūkst. eurų, o nuvažiavo daugiau nei 1,5 mln. kilometrų, nors savivaldybė yra ganėtinai maža. Tarp tokių keliautojų ir meras Vaidas Bendaravičius, išvažinėjęs daugiau nei 19 tūkst. eurų, pylęs į degalų baką tiek benziną, tiek dyzeliną. 

Pagėgių savivaldybė – administracinis-teritorinis vienetas Vakarų Lietuvoje. Centras – Pagėgiai.

Gyventojų (2021) 7 440;

Plotas 537 km²;

Tankumas (2021)14 žm./km².

Kilus skandalui dėl galimo lėšų švaistymo Pagėgių savivaldybės meras V. Bendaravičius, vicemerė Ligita Kazlauskienė, Tarybos narė Gražina Jankauskienė ir buvęs Tarybos narys Vladimiras Gorodeckis sustabdė narystę Liberalų sąjūdyje.

Tačiau partijos „apsivalymas“ nuo galimai korumpuotų partijos veikėjų, akivaizdu, tėra „žestas dėl akių“ Nepaisant to, kad Liberalų sąjūdžio valdybos teigimu, informacija apie galimai nepagrįstas Tarybų narių veiklos išlaidas Pagėgių savivaldybėje kelia abejones dėl apskaitos skaidrumo ir negali būti ignoruojama, portalo 77.lt duomenimis, tiek Pagėgių meras, tiek vicemerė sėkmingai toliau dalyvauja liberalų partijos veikloje ir neformaliai vadovauja skyriui.

Akivaizdus to įrodymas – šių liberalų aktyvus dalyvavimas partijos renginiuose ir bendros nuotraukos su aukščiausio lygio liberalų partijos asmenimis. O oficialiame partijos puslapyje šie „čekiukų“ skandalo herojai toliau sėkmingai puikuojasi tarp partijos lyderių sąrašo su prierašu „laikinai sustabdę narystę partijoje“.

Vaidas Bendaravičius atsakyti į pateiktus klausimus nepanoro

Spalio pabaigoje žurnalistus pasiekė informacija, kad „čekiukų“ skandalas Pagėgiuose verčia naują istorijos lapą – aukščiausi savivaldybės vadovai (meras, vicemerai) po Specialiųjų tyrimo tarnybos apklausos gavo „specialiaus lydytojo statusą“.

Specialusis liudytojas, kitaip nei liudytojas, duoda parodymus ne apie kito asmens galimai padarytą nusikalstamą veiką, tačiau apie savo galimai padarytą nusikalstamą veiką. Tai reiškia, kad tokiu atveju, kai asmuo yra apklausiamas specialiuoju liudytoju ikiteisminio tyrimo medžiagoje yra duomenų, kurie sudaro aplinkybę manyti, kad atitinkamas asmuo galimai galėjo įvykdyti nusikalstamą veiką. 

Žurnalistai bandė susisiekti su pačiu skandalo herojumi Pagėgių meru ir prieš dvi savaites pateikė užklausą raštu. V. Bendaravičiaus buvo teirautasi, ar jis vis dar yra sustabdęs savo narystę partijoje ir kada planuoja į ją grįžti?

Taip pat buvo prašoma patikslinti, kaip jį asmeniškai veikia ir ar einamų pareigų netrukdo užimti „čekiukų“ skandalo byloje gautas specialiojo liudininko statusas? Mero buvo pasiteirauta, ar jis galvoja apie atsistatydinimą?

Galiausiai buvo siekiama sužinoti, kokių priemonių savivaldybė ėmėsi, kad daugiau panašių istorijų nebepasikartotų.

Į raštu pateiktą užklausą taip ir neatsakęs V. Bendaravičius bendrauti nepanoro ir telefonu. Paskambinus jam, meras nurodė, kad šiuo metu kalbėti negali, nes vyksta posėdis, tačiau patikino, kad užklausą kažkam perdavė. Deja, bet atsakymo žurnalistai nesulaukė ir po skambučio. Belieka konstatuoti, kad ir taip žemumose buvusi politinė etika Lietuvoje toliau vieną po kito pramušinėja dugnus. Po „čekiukų“ skandalo atsistatydino tik buvusi švietimo, mokslo ir sporto ministrė, o visi kiti jo dalyviai toliau sėkmingai eina savo pareigas.

Pagėgių meras V. Bendaravičius nuo žurnalistų sprunka ne pirmą kartą

Apie tai, kad Pagėgių meras V. Bendaravičius bet kokia kaina išsisukinėja nuo žurnalistų klausimų, liudija ir regioninės žiniasklaidos patirtis.

„Tai, kad Pagėgių valdžia jautri įvairioms publikacijoms žiniasklaidoje, teko įsitikinti ne kartą. Tačiau jautrumo laipsniui kaistant atsiranda vietos įvairioms interpretacijoms, kurias galite palyginti su skęstančiuoju, nusitvėrusiu už plauko. Kitaip nepavadinsi mero V. Bendaravičiaus sprendimo atsisakyti pateikti žiniasklaidai Savivaldybės aukščiausių valdžios atstovų atlyginimų detalizavimą“, - spalio pradžioje rašė leidinys „Šilokarčema“. 

Dėl „čekiukų“ skandalo iš Tauragės politikų prokurorai reikalauja atsakomybės ir grąžinti dešimtis tūkstančių

Tauragės politikų „čekiukai“ jau pasiekė ir teismo salę. Prokuratūra kreipėsi į teismą, prašydama Tauragės rajono savivaldybei iš buvusio Tarybos nario Vilmanto Liorančo priteisti beveik 29 tūkst. eurų, kuriuos sudaro jo, kaip manoma, neteisėtai panaudotos išmokos. Reikia pastebėti, kad V. Liorančas taip pat yra Liberalų sąjūdžio keltas politikas, kaip ir pagėgiškiai V. Bendaravičius bei L. Kazlauskienė.

Klaipėdos apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorė ieškiniu teismui prašo pripažinti negaliojančia sutartį, pagal kurią politikas neteisėtai panaudojo jo kaip Tarybos nario veiklai skirtas lėšas.

Kaip pranešė prokuratūra, įtarus, kad nemažai šalies savivaldybių tarybos narių jiems skirtas išmokas naudoja neteisėtai, Klaipėdos apygardos prokuratūra pradėjo tyrimą dėl tokių išmokų panaudojimo Tauragės rajono savivaldybėje teisėtumo.

Jo metu siekiama įvertinti, ar minėtos savivaldybės tarybos nariams mokamos išmokos, skirtos su jų, kaip Tarybos narių, veikla susijusioms išlaidoms apmokėti, yra naudojamos racionaliai, tikslingai ir teisėtai, ar nėra pažeidžiamas viešasis interesas. Dėl kitų Tarybos narių veiklai skirtų išmokų panaudojimo tyrimas tęsiamas.

Prokuratūros ieškinyje atkreiptas dėmesys į tai, jog karantino metu 2020 metų lapkričio–2021 metų balandžio mėnesiais, kai Tarybos ir komitetų posėdžiai vyko nuotoliniu būdu ir bendravimas buvo apribotas, V. Liorančas savivaldybei teikė dokumentus dėl maksimalaus dydžio išlaidų už automobilio nuomą.

Turimais duomenimis, karantino metu V. Liorančui iš viso buvo pervesta 2 580 eurų.

Ieškinyje pažymima, jog V. Liorančo teiktose sąskaitose-faktūrose automobilio nuomos suma buvo nurodoma artima arba lygiai tokia pati kaip Tauragės rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamente tarybos nariui numatyta galima maksimali išmokos suma. Pabrėžtina, kad ši suma atitinkamai kito pagal reglamente numatytą išmokos dydį.

Prokuratūra pažymi, kad konstatavus, jog buvęs Tarybos narys sudarė niekinius ir negaliojančius sandorius, laikytina, kad jis nepagrindė savo kaip Tarybos nario veikloje patirtų išlaidų – nepagrįstai praturtėjo.

Tai jau antra panaši byla. Spalio pabaigoje skelbta, jog Klaipėdos apygardos prokuratūra 17 tūkst. eurų galbūt neskaidriai panaudotų lėšų siekia prisiteisti iš Tauragės rajono savivaldybės tarybos nario Tomo Alijošiaus.

Paslydusių „ant degalų“ Lietuvos savivaldoje buvo ne vienas

Primename, kad kilus skandalui dėl galimo politikų piktnaudžiavimo kanceliarinėmis lėšomis, į teisėsaugos akiratį pakliuvo eilė savivaldybių. STT pradėjo ikiteisminius tyrimus Neringos, Mažeikių, Šilutės, Pagėgių, Šiaulių, Kauno miesto, Kauno rajono, Ignalinos, Jonavos, Vilniaus miesto, Lazdijų, Alytaus rajono, Ukmergės bei Marijampolės savivaldybėse.

77.lt


Straipsnio komentarai

dalia:2023-11-23
būdamas dalinis "chalopas" dalinas=dauginas otkatinuojas vor at/in klyne zekonai. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
To jo2023-11-23
Todel ir gera gyventi Pagegiuose Komentaras patinka Komentaras nepatinka
jo2023-11-23
Gyventojų (2021) 7 440;

Plotas 537 km²;

Vienam gyventojui 7,21 ha teritorijos...arba 120 sklypų po 6 arus...
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
keista2023-11-23
Koks skirtumas, kokiai partijai jis priklauso, vogė iš valstybės būdamas valstybės chalopas (samdinys)? Ir nieko - vien tik pliurpalai, visokios rašliavos, o jie ir toliau "vadovauja". Yra toks geras rusiškas pasakymas .- ( vory v zakonie) Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?