Naujas reikalavimas Pagėgių ir Šilutės ūkininkų planus verčia didžiuliu galvos skausmu

2024-01-09, R. LEKAVIČIUS
Sausros, vėliau ir nesibaigiantys lietūs neleidžia net minimaliai planuoti gyvulininkystės veiklos.
Sausros, vėliau ir nesibaigiantys lietūs neleidžia net minimaliai planuoti gyvulininkystės veiklos.
Lietuva, įstodama į Europos Sąjungą, įsipareigojo saugoti daugiametes pievas. Nuo 2023 m. daugiamečių žolynų plotų ir bendro žemės ūkio paskirties žemės ploto santykis negalėjo sumažėti daugiau kaip 5 proc., palyginti su 2018 m. referenciniu santykiu. Paaiškėjus, kad šiais metais šis santykis, palyginti su 2018 m. nustatytu referenciniu dydžiu Lietuvoje, sumažėjo 18,64 proc.. Todėl suartas pievas privaloma atkurti. Tai žemdirbių nedžiugina.

Daug suartų pievų

Teikdami paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei ūkinius gyvūnus paraiškas, ūkininkai įsipareigoja daugiamečių pievų nearti, o NMA pareikalavus – jas atkurti, jei visos Lietuvos mastu daugiamečiais žolynais užsėtų plotų ir bendro žemės ūkio paskirties žemės ploto santykis sumažės daugiau kaip 5 proc. Taip teigiama išplatintame NMA pranešime.

NMA paviešintame suartų daugiamečių pievų žemėlapyje Šilutės rajonas, Pagėgių savivaldybė pažymėtais plotais neatsilieka nuo Šilalės, kur suartų pievų daugiausia.

Šilutės rajono savivaldybės kaimo reikalų skyriaus vyresniojo specialisto Dariaus Liudžio duomenimis, rajone išarta daugiamečių pievų 5 642 hektarai, o ūkininkai privalo atsėti 3 872 hektarus.

Pagėgių savivaldybės žemės ūkio skyriaus vedėjas Algirdas Uselis dalinosi „kuklesniais“ skaičiais. Pagėgių savivaldybė yra daugiau kaip tris kartus mažesnė už Šilutės rajoną. Savivaldybėje išarta daugiamečių pievų – 2 435 hektarai, privaloma atstatyti 1 682 ha. Įsipareigoję atstatyti pievas Pagėgių savivaldybėje yra 359 pareiškėjai.

Pašnekovai, pasidomėjus apie ūkininkų nuotaikas, optimizmu netryško. Atsisakę gyvulininkystės  ūkininkai tikėjosi sėkmingai verstis augalininkyste.

NMA reikalavimas atkurti daugiametes pievas planus verčia didžiuliu galvos skausmu. Sausros, vėliau nesibaigiantys lietūs neleidžia net minimaliai planuoti gyvulininkystės veiklos. Kol kas ūkininkai tikisi netikėtų sprendimų iš valdžios ir atšaukimo atsėti pievas. 

Bus taikomos sankcijos

Toliau NMA pranešime rašoma apie gresiančius nemalonumus ūkininkams, nesutikusiems vykdyti prisiimtų įsipareigojimų, po kuriais yra pasirašę deklaruodami pasėlius paskutiniais dvejais metais.

Primename, kad jei pareiškėjas nevykdo pareigos atkurti suartų daugiamečių pievų ploto, jam taikomos sankcijos už GAAB reikalavimų nesilaikymą, kaip tai numatyta metodikoje. Taigi, pareiškėjui neatkūrus reikalaujamo atkurti daugiamečių pievų ploto, 2024 metais bus sumažintos visos išmokos, kurioms taikomi GAAB reikalavimai.

Sankcijos procentinis dydis gali sudaryti nuo 1 proc. iki 5 proc., įvertinus pažeidimą:

  • 1 proc., jei pažeidimo plotas iki 10 ha (imtinai);
  • 3 proc. sankcija, jei pažeidimo plotas nuo 10 ha iki 50 ha (imtinai);
  • 5 proc. sankcija, jei pažeidimo plotas nuo 50 ha.

Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!