Nuosekliai ir tendencingai mažėja pamario krašto gyventojų skaičius

2024-01-31, Sergėjus GVILDYS
Per praėjusius penkerius metus mirčių skaičius viršija naujai pasaulį išvydusiųjų skaičių kone dvigubai. Asociatyvi nuotr.
Per praėjusius penkerius metus mirčių skaičius viršija naujai pasaulį išvydusiųjų skaičių kone dvigubai. Asociatyvi nuotr.
Šilutės rajono savivaldybės teisės ir civilinės metrikacijos skyrius skelbia bendrus 2023 metų demografinės padėties statistinius duomenis rajone. Lyginant su ankstesniais metais, mūsų rajone sumažėjo mirčių, tačiau jis žymiai nusileidžia naujagimių skaičiui.

Praėjusiais metasi gimė 323 kūdikiai, o šį pasaulį paliko 552 žmonės. Per praėjusius penkerius metus didžiausias mirčių skaičius rajone buvo 2021 metais: Anapilin išėjo 753 rajono gyventojai. O štai gimusių didžiausias skaičius buvo 2019 metais. Tuomet gimė 443 kūdikiai. Per praėjusius penkerius metus mirčių skaičius viršija naujai pasaulį išvydusiųjų skaičių kone dvigubai. Ar tai daro įtaką bendram rajono gyventojų skaičiui? Be abejonės - taip.

Įvairūs šaltiniai liudija gyventojų mažėjimą

Patvirtinimo informacijos ieškome kituose šaltiniuose. Šilutės rajono savivaldybės tinklapyje skelbiama, kad 2021 metais mūsų rajone fiksuoti 42 873 gyventojai, deklaravę gyvenamąją vietą. O štai internetinė laisvoji enciklopedija „Vikipedija“ turi kitokius duomenis. Anot šio šaltinio 2021 metais Šilutės rajone gyveno 39 067 gyventojai. Kuriuo šaltiniu tikėti?

Žinoma, pirmenybė visuomet teikiama oficialiems šaltiniams. Tad kreipkimės į dar vieną oficialų šaltinį, kuriame nerasime visų gyventojų skaičiaus, bet garantuotai būsime užtikrinti dėl rinkimų teisę turinčių gyventojų skaičiaus. Ir jei pasižvalgysime į šį skaičių nuo rinkimų iki rinkimų, realias tendencijas gyventojų pokyčiuose tikrai surasime. Kadangi mums rūpi mūsų rajono reikalai, tad ir duomenis rinkome iš Savivaldybių tarybų rinkimų. Rinkimai vyksta kas ketverius metus. Kokius gi pokyčius rinkėjų skaičiuje matome nuo momento, kai atgavome nepriklausomybę ir patys renkame sau valdžią? Deja, skaičiai nedžiugina. Rinkimų teisę turinčių gyventojų populiacija mažėja. 1997 metų kovo mėnesio 23 dieną savivaldybės tarybos rinkimuose teisę išreikšti rinkimų valią turėjo 48 290 asmenys. O štai 2023 metų kovo 5-ąją prie balsadėžių galėjo ateiti 33 661 rinkėjas. O tai 14 629 rinkėjais mažiau. Šis mažėjimas yra nuoseklus ir tendencingas pastarąjį dešimtmetį. Tiek pat laiko savivaldybės mero pareigose yra Vytautas Laurinaitis. Ar rinkėjų mažėjimas kas ketverius metus daugiau nei dviem tūkstančiais yra susijęs su tokiu faktu, nėra žinoma.

Uždarytos mokyklos - nebylūs liudininkai

Tačiau valdžios vieni ar kiti sprendimai ir veiksmai gali turėti įtakos gyventojų augimui ar mažėjimui, tai taip pat neginčijama tiesa bendrame valstybės kontekste. Pažvelkime į skaičius, kuriuos pateikia Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) apie rinkėjų skaičiaus pokyčius Šilutės rinkimų apygardoje: 2015 m. – 38 838 rinkėjai, 2019 metais jau 36 140 arba 2 698 rinkimų teisę turinčiu mažiau, 2023 m. kovo 5 dienos rinkimuose 33 661, o tai dar labiau sumažėjo 2 479 balso teisę turinčiais žmonėmis. Neturiu tikslo dabar analizuoti, kaip rinkėjų skaičiaus mažėjimas gali daryti įtaką rinkėjų aktyvumui ir pačių rinkimų rezultatams. Norisi sužinoti, kiek iš tikrųjų pamario krašte liko gyventojų.

Kad jų mažėja, rodo ir didėjantis uždarytų mokyklų skaičius: Pašyšių, Degučių, Katyčių mokyklos… Beje, praėjusių metų rugpjūtyje Taryboje buvo sprendžiamas leistinas mokinių skaičius klasėse. Aiškinamajame rašte teigiama, kad bendrojo ugdymo mokyklas 2023–2024 m. m. lankys 4 514 mokinių, o tai 43 mokiniais mažiau nei ankstesniais mokslo metais. Į priešmokyklinio ugdymo grupes įsiliejo 364 vaikai, sumažėjo 34-iais vaikais. Prie duomenų iš VRK pridėjus Savivaldybės duomenis apie mokinius ir vaikus, gausime beveik tikslų pamario krašto gyventojų skaičių: 38 539, kuris tik patvirtina neigiamus demografinius pokyčius rajone.


Straipsnio komentarai

Rinkimai Pagėgiuose2024-01-31
2023 -38.519 gyv . Jeigu jau rašote tokio pobūdžio straipsnius, tai rekomenduojame naudoti patikimą statistiką iš oficialios statistikos portalo. Laikas išaugti iš vaikiškų Vikipedijos kelnaičių. Naudokite į sveikatą: https://osp.stat.gov.lt/lietuvos-gyventojai-2023/salies-gyventojai/gyventoju-skaicius-ir-sudetis
P.S. Arba kopijuokite ,,Rinkimai Pagėgiuose'' FB publikacijas ;)
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Jokio stebuklo2024-01-31
Tai yra reformu pasekmes.Priimant kvailus sprendimus,svarbiausia galvoti, kokie mes protingi. Komentaras patinka Komentaras nepatinka