Aplinkos ministras S. Gentvilas į susitikimą su Šilutės ūkininkais atvyko be atsakymų

2024-01-31, Ričardas LEKAVIČIUS
Diskusijos vyko konferencijų salėje.
Diskusijos vyko konferencijų salėje.
Sausio 25 d. vykusio susitikimo su pamario ūkininkais metu  dažniausiai skambantis aplinkos ministro Simono Gentvilo atsakymas buvo „aš neturiu atsakymo“. Po susitikimo ūkininkai svarstė, ko atvažiuoja ministrai, jei neturi aiškių ir konkrečių atsakymų, nieko nesprendžia, o tik žada. Ūkininkams nesuprantama, kaip Lietuvos Vyriausybės ministrai pataikauja Europos Sąjungai (toliau - ES), o negina Lietuvos interesų.

Konkrečių sprendimų nesiūlė

Sausio 23-26 dienomis Vilniuje vykusio ūkininkų protesto fone aplinkos ministras nepakeitė savo darbotvarkės ir atvyko į Šilutę susitikti su krašto ūkininkais. Šie ministrą pasitiko prie H. Šojaus muziejaus konferencijų salės surikiavę tvarkingai savo traktorius ir garsiniais signalais signalizuodami.

Diskusija prasidėjo nuo klausimo dėl žymėto dyzelino žemės ūkiui naudojimo taisyklių pakeitimo. Ministras konkrečių sprendimų nesiūlė, žadėjo tik pasikalbėti Vyriausybėje, Seime.

Kitas ministro pažadas - dėl akcizo dujoms mažinimo. Nuo šių metų sausio pirmos dienos Lietuvoje pradėtas taikyti taip vadinamas „žaliasis“ akcizas suskystintoms naftos dujoms. Lietuvoje akcizas – 304 eurai už toną. O štai Latvijoje – 0 eurų. Kitose šalyse: Lenkijoje – 13 eurų, Estijoje – 55 eurai, Vokietijoje – 45 eurai už toną. Jei ūkininkams pavyks pasiekti savo tikslų protestuose, akcizas naftos dujoms, skirtoms šildymui, gali būti mažinamas iki 41 euro už toną.

Privelta klaidų

Ūkininkams ministrui S. Gentvilui „pakrovus malkų“ (jas įteikė ūkininkai), diskusija tęsėsi apie šlapynes ir saugomas teritorijas. Svečias pripažino, kad šlapynių, šaltinynų ir saugomų teritorijų žemėlapis priveltas klaidų ir jau yra taisomas. Per 24 metus pavesta Žemės ūkio konsultavimo tarnybai surinkti informaciją ir ištaisyti žemėlapiuose klaidas. Ministras pasigyrė, kad trijuose šimtuose hektarų klaidos jau ištaisytos ir pažadus tęsė, kad Šilutės ir Pagėgių savivaldybėse išimtinai bus didinamos išmokos už paukščiams svarbias teritorijas.

Ūkininkams pasidomėjus, kas bus, jei išars šlapynę, ministro padėjėjai atsakė, jog tai netoleruotina, bet baudos nenumatytos. S. Gentvilas pripažino, kad yra žinoma apie Nemuno deltos regioninio parko direkcijos negebėjimą bendrauti bei konsultuoti ir žadėjo rasti sprendimus.

Pažadėjo pagalvoti

Ministras, paklaustas apie mėšlo ir srutų paskleidimo termino pratesimą lapkričio mėnesį, neturėjo atsakymų. Ūkininkai buvo prašę pratęsti terminą bent 10 dienų, bet dangstantis ES direktyvomis atsakymo iš ministerijų nesulaukė. Ūkininkai klausė, ką daryti šiandien, nes srutų rezervuarai pilnutėliai, o pavasaris dar tik už poros mėnesių. Ministras ir čia neturėjo, ką atsakyti. Dėl tiršto mėšlo pažadėjo pagalvoti ir galbūt rasti sprendimą.

Netrukus aplinkos ministras ūkininkų buvo apdovanotas dar kartą, už „sklandų“ mėšlo ir srutų problemos sprendimą – įteiktas supakuotas srutų indas.

Įvardino kaip vertybę

Svečias gyvulininkystę įvardijo kaip Lietuvos vertybę, mat drastiškai mažėja gyvulių skaičius. Tik akivaizdu, kad noras įsiteikti ūkininkams prasilenkia su realiais darbais. Gyvulininkystės ūkiai stambėja arba naikinami apskritai.

Dar pažadėta šiais metais peržiūrėti vandens apsaugos juostų žemėlapį ir taisyti klaidas.

Ūkininkai klausė ir dėl polderių sistemos bei nupumpuojamo vandens - kodėl rudenį per liūtis nebuvo išpumpuojamas vanduo, kodėl nesilaikoma vandens lygio palaikymo tvarkos. Šiais klausimais aiškių atsakymų irgi nesulaukta.

Buvo pastebėta bloga užtvankų situacija. Šiuo klausimu visi atsakymai atsirėmė į trūkstamas pinigines lėšas.

Atsisakė patvirtinti savo parašu

Ministras kalbėjo apie Nacionalinės žemės tarnybos reformą - miestų ir miestelių teritorijose žemės valdymas nuo sausio pirmos perduotas savivaldybėms, visa kita žemė valdoma kaip ir anksčiau, tik kol darbuotojai pripras prie naujos tvarkos, ministras atsiprašė už nepatogumus.

Dėl įsigaliojusios naujos transporto priemonių patikros gatvėje, tikrinant išmetamųjų dujų koncentraciją, ministras bandė patikinti, kad patikros bus atliekamos tik didmiesčiuose, o regionams tai negresia. Paprašytas patvirtinti savo žodžius parašu, t. y. inicijuotų įstatymų papildymą, atsisakė.

Po susitikimo ūkininkai svarstė, dėl ko atvažiuoja ministrai, jei neturi aiškių ir konkrečių atsakymų, nieko nesprendžia, o tik žada. Ūkininkams nesuprantama, kaip Lietuvos Vyriausybės ministrai pataikauja ES, o negina Lietuvos interesų. Su tokiomis mintimis ūkininkai išskubėjo prie savo kasdienių darbų.


Straipsnio komentarai

Joo2024-02-05
Gera idėja, po ministro pažadu pareikalauti kad prie jo ir pasirašytų. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Kodel2024-02-03
Pries leidziant istatyma,negalvoja, nesitaria ne su kuo ,is vis,net loginio mastymo neijungia. Komentaras patinka Komentaras nepatinka