Dvaro rekonstrukcija įgauna vis didesnį pagreitį

2012-06-12, Saulius SODONIS
Didžiausi darbai dabar vyksta prie buvusios sporto salės.
Didžiausi darbai dabar vyksta prie buvusios sporto salės.
Vėluojant bemaž keletą metų, šių metų kovo 27 dieną buvo sudaryta Šilutės Hugo Šojaus dvaro pastatų komplekso ir teritorijos sutvarkymo bei pritaikymo viešiems turizmo poreikiams rangos darbų sutartis. Ją laimėję skelbtą darbų konkursą pasirašė klaipėdiškės UAB „Konsolės“ vadovai. Sutartyje numatyta, kad darbus ši bendrovė rangos pagrindais taip pat patikės šilutiškei UAB „Statybų valdymo projektai“. Tad jau daugiau nei prieš porą mėnesių šios dvi bendrovės pradėjo statybinius ir restauravimo darbus.     
 
Europos Sąjungos remiamas projektas
 
Šis projektas finansuojamas pagal ES 2007-2013 metų Sanglaudos skatinimo programos priemonę „Viešųjų nekilnojamųjų kultūros paveldo objektų kompleksiškas pritaikymas turizmo reikmėms“. 2010 gegužės 21 dieną buvo sudaryta finansavimo ir administravimo sutartis tarp Lietuvos Respublikos ūkio ministerijos, viešosios įstaigos Lietuvos verslo paramos agentūros ir Šilutės rajono savivaldybės administracijos dėl Europos regioninės plėtros fondo, Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir Šilutės rajono savivaldybės biudžeto lėšomis finansuojamo projekto „Šilutės H.Šojaus dvaro komplekso ir teritorijos sutvarkymas bei pritaikymas viešiems turizmo poreikiams. I etapas“ įgyvendinimo. Nuo tada ir buvo pradėtas skaičiuoti šio komplekso rekonstrukcijos įgyvendinimui skirtas laikas. O jis pagal griežtus ES reikalavimus labai konkretus – darbai turi būti pabaigti iki 2013 metų balandžio 30 dienos.

Šiam projektui įgyvendinti yra skirta 7 milijonai 613 tūkstančių 676 litai. 6 milijonai 587 tūkstančiai 352 litų yra skiriama iš Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto. O 1 milijonas 26 tūkstančiai 324 litai turi būti iš Šilutės rajono savivaldybės biudžeto.

Suplanuoti darbai
 
Jei prisimintumėme Šilutės H.Šojaus dvaro restauravimo ir pritaikymo Šilutės muziejui pradžią – tai viskas prasidėjo dar 1991 metų pabaigoje. Maždaug po dešimtmečio vieną dalį dvaro pasisekė didelių pastangų dėka sutvarkyti ir Šilutės muziejaus administracija bei kai kurie padaliniai persikėlė iš miesto centre esančio muziejaus.

Visą laiką buvo stengiamasi dvaro restauraciją ir remontą išjudinti. Buvo rengiamos įvairios studijos, ieškoma galimų finansavimų šaltinių. Galiausiai 2005 metų gegužę visuomenei buvo pristatyta dvaro komplekso koncepcija, pavadinta „Mažosios Lietuvos regioninis kultūros ir turizmo centras“. Jame numatyta kaip galima po rekonstrukcijos pritaikyti visuomenei visą dvaro kompleksą. Ta koncepcija ir tapo pagrindu rengiant projektus ES struktūrinių fondų paramai gauti. Tačiau likimas nebuvo palankus, todėl, nors ir projektas būdavo pripažintas tinkamu, tačiau atsiradus svarbesnių objektų, jis vis būdavo perkeliamas į rezervinę eilutę...

Galiausiai ne kartą jau parengtą projektą perdarius ir perplanavus 2010 metais vis tik jam buvo skirta finansavimas. Tiesa, sumažintas ir nebe visą dvaro kompleksą tvarkant, o tik dalį jo. Todėl ir buvo pavadintas projektas „Šilutės H.Šojaus dvaro komplekso ir teritorijos sutvarkymas bei pritaikymas viešiems turizmo poreikiams. I etapas“. Šilutiškiai tikisi, kad turėtų būti ir antras šio projekto etapas, kuriame bus baigti kažkada suplanuoti darbai. O pirmajame etape iki 2013 metų balandžio pabaigos turės būti rekonstruoti H.Šojaus dvaro centriniai rūmai, pritaikant patalpas muziejinėms ekspozicijoms, parodoms, konferencijoms. Bus rekonstruotas dvaro tvartas (dar nesenai buvusi sporto salė), pritaikant patalpas koncertams ir Mažosios Lietuvos senųjų amatų centrui. Sutvarkytas vadinamasis tarnų namas – raudonas pastatas prie pagrindinio dvaro pastato, pritaikant jį muziejinėms ekspozicijoms, parodoms. O taip pat bus sutvarkyta dvaro sodybos teritorija iki buvusio rūsio bei įrengti lauko inžineriniai tinklai.
 
Darbų pasidalinimas
 
Šiuos darbus yra pasidalijusios atlikti dvi bendrovės: UAB „Konsolė“ rekonstruos tarnų namą ir tvarkys aplinką bei įrenginės inžinerinius tinklus, o UAB „Statybų valdymo projektai“ rekonstruos pagrindinį dvaro pastatą bei tvartą.

 „Konsolės“ darbų vadovas Algimantas Cibutavičius pasakojo, kad darbai prasidėjo numatytu laiku ir iš esmės viskas vyksta pagal planą. Tačiau dabar jie truputį sulėtėjo, nes laukiama atvažiuojant projektuotojų ir konstruktorių, kurie turėtų galutinai nuspręsti, kaip reikia tvarkyti vadinamąjį tarnų namą. Jo pamatai tikriausiai yra paplauti, todėl vis labiau aižėja ir skyla sienos. Prieš keletą metų darytas projektas paseno, todėl reikia rasti naujų sprendimų. Šiuo metu, kad sienose esantys plyšiai nedidėtų, jie yra specialiomis sąsagomis suveržę pastato viršutinę dalį. Pasak A.Cibutavičiaus, šiais laikais yra pakankamai techninių priemonių pasikasus sutvirtinti pamatus. Tačiau tai paminklosauginis objektas, todėl prieš pradedant kasti, tą vietą turi ištyrinėti archeologai. Jų jau yra laukiama.     
 
O šiuo metu vyksta inžinerinių tinklų tvarkymas. „Konsolė“ rangos būdu yra pasamdžiusi UAB „Pajūrio komunikacijos“, kurių specialistai tvarko pagrindinio dvaro pastato drenažo ir lietaus kanalizacijos tinklus. Darbų vadovo teigimu, jų bendrovė neturi pakankamai patirties tokiuose darbuose, todėl šį darbą atlieka išmanantys specialistai iš minėtos bendrovės.
 
„Statybų valdymo sprendimų“ bendrovės darbuotojai jau atsiraitojo rankoves

Šios bendrovės darbų vadovas Juozas Strumskas sakė, kad jie dirba atsakingai ir rimtai. Dabar didžiausias dėmesys sugrąžinti sporto sale paverstam pastatui buvusią išvaizdą. Nukėlus stogą ir pradėjus nukalinėti nuo sienų tinką, pasirodė, kad daugelyje vietų yra nemažai kas perdaryta. Ir daugiau, nei buvo tikėtasi iš pradžių. Todėl reikės atkūrinėti buvusią išvaizdą. Reikės ieškoti ir senovinių raudonų plytų, ir pasitarus su projektuotojais spręsti, kaip ką daryti, nes tinkas slėpė kai kuriuos dalykus. Šio pastato sienos turės būti raudonų plytų, kaip ir H.Šojaus laikais.

Taip pat laukia rimtas darbas atkuriant iš kiemo pusės prie pagrindinio dvaro pastato buvusią medinę verandą. Tai bus kruopštus darbas, nes reikės viską iš naujo atkurti. J.Strumskas džiaugėsi, kad brėžiniai atlikti detaliai, todėl didesnių problemų neturėtų kilti. Šiuo metu jau atsikastas buvęs verandos pamatas ir netrukus jis bus papildomai tvirtinamas. O dvaro pagrindinių rūmų dalyje daugiau ketinama darbuotis, kai dėl oro sąlygų bus sunkiau dirbti lauke.

Abiejų bendrovių darbų vadovai supranta, kad laiko įgyvendinti planus jie turi labai nedaug, tačiau tikisi, kad numatytus darbu pavyks atlikti iki kitų metų balandžio pabaigos. 


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Kiek Jums tenka laukti vizito pas šeimos gydytoją?