Miške gaujos bauginto vaiko prekybos byloje – Klaipėdos teismo akibrokštas

2024-06-21, V. TRAINYS, Lrytas.lt
Su organizuota nusikaltėlių gauja sietas L. Maksimavičius paleistas teismo salėje. Lrytas.lt koliažas
Su organizuota nusikaltėlių gauja sietas L. Maksimavičius paleistas teismo salėje. Lrytas.lt koliažas
Prekybos vaiku byloje kaltinamą 32 metų šilutiškį Luką Maksimavičių neabejotinai turėjo pradžiuginti trečiadienį paskelbtas verdiktas – bylą išnagrinėjusi teisėja Dalia Kursevičienė nusprendė išleisti jį į laisvę Klaipėdos apygardos teismo salėje, į kurią pareigūnai jį pristatė dar būnantį suimtą.

Su organizuota nusikaltėlių gauja sietas L. Maksimavičius teisiamųjų suole atsidūrė dėl labai sunkaus nusikaltimo, slapstėsi nuo teisingumo net 9 metus, o grupuotės auka tapęs 15-metis netgi buvo bauginamas miške.

Tačiau teismas L. Maksimavičiui itin švelnią 1 metų ir 6 mėnesių laisvės apribojimo bausmę, įpareigodamas jį per mėnesį nuo nuosprendžio įsiteisėjimo pradėti dirbti arba užsiregistruoti Užimtumo tarnyboje. Taip pat L. Maksimavičiui skirta baudžiamojo poveikio priemonė – jis privalės sumokėti 10 MGL dydžio sumą (550 eurų) į Nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą. Ši bausmė yra gerokai mažesnė nei minimalus 3 metus laisvės atėmimas, numatytas Baudžiamajame kodekse už tokio pobūdžio nusikaltimus. Sakydamas baigiamąją kalbą, uostamiesčio prokuroras Ruslanas Ušanskas pasiūlė skirti gerokai griežtesnę bausmę L. Maksimavičiui – realų 6 metų įkalinimą, tad verdiktas veikiausiai bus skundžiamas.

Metė gelbėjimosi ratą

L. Maksimavičius pripažintas kaltu už tai, kad verbavo 15-metį išnaudojimo tikslams – jis ir pats prisipažino žinojęs, kad auka dar nėra sulaukusi pilnametystės. Teismas įžvelgė lengvinančią aplinkybę, nes verbuotojas pripažino kaltę ir esą nuoširdžiai gailėjosi dėl savo veiksmų. „Įvertinus visas bausmės skyrimui reikšmingas aplinkybes, nusikaltimo pobūdį ir pavojingumą, nukentėjusioj išsakytą poziciją, kad praėjus tokiam ilgam laikotarpiui, jis kaltinamajam nebeturi jokių pretenzijų, galima išvada, kad kaltinamasis nėra tiek pavojingas, jog bausmės tikslai galėtų būti pasiekti tik paskyrus laisvės atėmimą“, – dėstė teisėja D. Kursevičienė.

Teismas pažymėjo, jog pats kaltinamasis nusikaltimo metu buvo jauno amžiaus – 21 metų, pats nusikaltimas neva pasekmių nesukėlė, apsiribota tiktai tokiais veiksmais, kaip nepilnamečio verbavimas. Pasak teisėjos, duomenų, kad L. Maksimavičius slėpė nusikalstamas veikas, nebuvo gauta. Tačiau 15-metis, patyręs grasinimus, pats kreipėsi į teisėsaugą, o pareigūnai jį iš grupuotės gniaužtų ištraukė tiktai surengę operaciją, kurios metu buvo sustabdytas mikroautobusas, jau vežant paauglį į Škotiją.

Slapstėsi 9 metus

Prokuratūros tvirtinimu, nusikalstamos grupuotės nariai socialiai pažeidžiamą, Šilutės rajone vaikų globos namuose augusį 15-metį siekė priversti nusikaltimus – auka buvo nuvežta į mišką, bauginama.

Klaipėdos apygardos teisme pagrindė byla dėl vaiko pirkimo arba pardavimo atsidūrė dar 2013 metų spalį, kurioje kaltinimai buvo pareikšti L. Maksimavičiui ir dar penkiems asmenims. Nagrinėjant bylą, laisvėje nuosprendžio laukęs L. Maksimavičius paspruko – 2015 metais buvo paskelbta jo paieška, išduotas Europos arešto orderis. Kol L. Maksimavičius slėpėsi, jo bendrininkai jau išgirdo nuosprendžius, o paties bėglio byla buvo atskirta. 2024 metų vasarį Norvegijos teisėsauga pranešė sulaikiusi bėglį, kuris netrukus buvo pristatytas į Lietuvą, iškart skiriant jam suėmimą.

Verbavo ir paauglį

Tyrėjų duomenimis, nusikalstama gauja siekė įtraukti socialiai pažeidžiamus asmenis į nusikaltimų liūną, verbuodama juos vogti užsienyje. L. Maksimavičiui buvo pareikšti kaltinimai, jog veikdamas organizuotoje grupėje, turėdamas tikslą gauti pajamas iš kitų asmenų nusikalstamų veikų – vagysčių, jis nurodė pažįstamam vyrui surasti tokius žmones, kurie galėtų vykti į užsienį ir ten vykdyti vagystes. Prokuratūros tvirtinimu, už tai minėtam vyriškiui, jis sumokėjo 1000 litų. Pasak pareigūnų, grupuotės dėmesio sulaukė ir Šilutės krašte įsikūrusiuose globos namuose gyvenęs paauglys. Nepilnametis tvirtino patyręs psichologinį smurtą, grasinimus, reikalaujant vogti Jungtinėje Karalystėje.

Vaikinas teigė buvęs įsodintas į automobilį ir nuvežtas į mišką Petrelių kaimo apylinkėse (Šilutės r.), kur taip pat sulaukė bauginimų.

Nuvežė 15-metį į mišką

Tačiau paauglys nusprendė netylėti – apie jam daromą brutalų spaudimą pranešė policijai. Pareigūnai netrukus surengė operaciją – 15-metis apsimetė, kad sutinka su gaujos reikalavimais ir sėdo į mikroautobusą, kurio vairuotojas turėjo išlaipinti paauglį Škotijoje. Kelione pasirūpino patys žmonių prekeiviai. 2013 metų balandį pareigūnai per pasalą sulaikė mikroautobusą su paaugliu netoli Gargždų, demaskuodami visą grupuotę. Belangėje praleido kelis mėnesius Teisiamųjų suole dėl inkriminuojamų nusikaltimų 2013 metais atsidūrė L. Maksimavičius su trimis bendrininkais, o dar du gaujai priskiriami asmenys tuo metu buvo ieškomi. Vykstant teismo procesui pasislėpė ir L. Maksimavičius, kurį tiktai 2024 metų pradžioje sučiupo Norvegijos teisėsauga. Bėglys byloje dėl labai sunkaus nusikaltimo buvo pristatytas į Lietuvą, tačiau belangėje išbuvo neilgai – vos po kelių mėnesių teisėja D. Kursevičienė išleido jį į laisvę, apsiribodama švelniu nuosprendžiu. Anksčiau L. Maksimavičius buvo teistas už vagystę ir svetimo turto sugadinimą.

Lrytas.lt


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!