Žaidė ir grožėjosi Italijos sostinėje Romoje

2024-08-07, Romualdas Danielius MAŽUTIS
Nuotrauka atminčiai (iš kairės): Prancūzijos atstovas, dvejetų varžybų antros vietos laimėtojai vokiečiai Graul Dretmar, Gunter Fraunheim, latvis Gunars Jakobsons, kinai Chang Ming, Chen Ju ir Jonas Piekautas.
Nuotrauka atminčiai (iš kairės): Prancūzijos atstovas, dvejetų varžybų antros vietos laimėtojai vokiečiai Graul Dretmar, Gunter Fraunheim, latvis Gunars Jakobsons, kinai Chang Ming, Chen Ju ir Jonas Piekautas.
Į pasaulio stalo teniso veteranų čempionatą Romoje suplūdo 6 100 dalyvių. Lietuvos atstovų – 35. Tarp jų buvo ir šilutiškis Jonas Piekautas (amžiaus gr. 80 m., 164 sportininkai) sužaidęs 12 partijų ir prasiveržęs į pajėgiausiųjų 32 senjorų gretas. Pritrūko vienos pergalės, kuri būtų kilstelėjusį jį į finalinį 16-tuką. Čempionatas paliko daug įspūdžių, o Roma sužavėjo istoriniais-architektūriniais šedevrais: Koliziejaus amfiteatru, Šv. Petro bazilika, Forumu su Triumfo arka.

Pasaulio stalo teniso čempionatas, vykęs liepos 7-14 dienomis Europoje, sutraukė minias mažosios raketės gerbėjų. Didžiausią delegaciją delegavo Vokietija: 1 148 žaidėjai. Švedų – 220, kinų – 200, japonų – 194, lenkų – 221, anglų – 169, čekų – 165, amerikiečių – 120, austrų – 100, vengrų – 100, danų – 80, australų – 60, turkų – 60, ukrainiečių – 40, estų – 34, latvių – 17. Žaidė belgai, italai,  indai, graikai, norvegai, korėjiečiai. Konkurentų bei žaidimo stilių įvairovė niekam neleido nuobodžiauti. Graži buvo ir čempionato atidarymo ceremonija: skambėjo melodijos iš itališkų operečių, kurias atliko keturios žavios solistės, bangavo ir stilizuoto sportinio šokio pobūdžio numeriai. Varžybų šeimininkai atsiskleidė kaip meniški, romantiški organizatoriai. Jau vien tai atsipirko, o kur dar turistinė kelionė autobusu po Roma. Įsivaizduokite, tebestovi milžiniško Koliziejaus kontūrai. Amfiteatras iškilo 80 metais po Kristaus mirties, Statyba truko dešimtmetį, architektas – Titas Vespasianas. Pastato aukštis – 48 metrai, plotis – 2 hektarai. Čia vyko mirtinos gladiatorių kovos. Kai pažiūri į tas sienas su daugybe langų, nukrečia šiurpuliukai. Tai verta pamatyti, prisiliesti prie senosios Romos praeities didybės.

Į Romą – keleiviniu lėktuvu

Šilutės stalo teniso klubo „Varmas“ vadovas J. Piekautas į Romą skrido iš Rygos kartu su Šiaulių ir Kėdainių žaidėjomis N. Bujauskiene ir A. Valatkiene. Bilieto kaina į ten ir atgal – 185 eurai. Skrydžio trukmė – 2 valandos. Anksčiau Jonas yra dalyvavęs keturiuose Europos veteranų čempionatuose Bratislavoje (Slovakija), Budapešte (Vengrija), Rimini (Ispanija) ir Stokholme (Švedija). Budapešte jėgas išmėgino nepabūgę iššūkių ir daugiau STK „Varmas“ narių: Sigita Jakubauskienė, Gražina Mikalauskienė, Jonas Čimkus, Algis Mykolas Šaulys, Zigmas Šikšnius. Visuose čempionatuose šilutiškiai buvo skirstomi į savo amžiaus grupes ketvirtais numeriais, tačiau visi pirmąjį barjerą įveikdavo aplenkdami varžovus ir iškopdavo į antrą ar net trečią etapą, tuo įrodydami, kad moka žaisti ne tik pingpongą, bet ir šiuolaikinį stalo tenisą. Tiesa, medalių laimėti nepavykdavo, tačiau kelionė į užsienio šalių sostines nevirsdavo tik turistiniu pasižmonėjimu, nes sportinė pusė pernelyg nenuvildavo. Pamariškiai senjorai yra aktyvūs ir Šiaurės šalių varžybose. J. Piekautas Taline (Estija) yra laimėjęs 60-mečių sidabro medalį ir 70 –mečių čempiono titulą. Atlygis – pelnyta kelionė kruiziniu laivu. Ne kartą šilutiškiai sėkmingai yra pasirodę ir turnyruose Latvijoje, Baltarusijoje, Ukrainoje, iš kur grįžo su įvairių spalvų iškovotais medaliais.

Nugalėti negaluojant...

Čempionato dienomis oro temperatūra laukė siekė 38 laipsnius. Nors galingi kondicionieriai gaivino didžiulę sporto areną vėjo srautais, ne visiems tai išėjo į gerą. Nemažai senjorų pasigavo gerklės uždegimus, lydimus kūno temperatūros šuolių. Dėl to kentėjo ir J. Piekautas. Jo amžiaus grupėje konkuravo 164 dalyviai. Preliminarinis varžybų etapas – kovos grupėse. Buvo sudarytos 41 grupė po 4 stalo tenisininkus. Grupėje žaista ratų sistema iki trijų laimėtų setų. J. Piekautas, paskirtas į grupę trečiu numeriu, pirmą susitikimą žaidė su vokiečiu Hans Schniedecke (Nr.1). Pergalę pelnė galingiau žaidęs Jonas – 3:1. Po to nesunkiai įveikė ir čeką Josef Rychlik – 3:0. Nepavyko Jonui partija su kairiarankiu japonu Yamato Kichinošude, laikančiu raketę „plunksna“ (vertikaliai), tai yra žaidžiančiu azijietišku stiliumi. Varžovas atakavo tiksliau, Jonas pralaimėjo – 0:3. Į antrą čempionato etapą Jonas iškopė antru numeriu. Šiame etape kovą tęsė 82 veteranai. Ketvirtas J. Piekauto varžovas – italas Antonio Russo. Italas neatlaikė Jono topsų, prakišo susitikimą rezultatu 0:3 (6,5,7). Pergalė švystelėjo Joną turnyrinėje lentelėje aukštyn tarp 64 žaidėjų. Kas bandys jam perbėgti kelią? Žinoma, Vokietijos atstovas. Juk vokiečių daugiausia. Jonas apšoko ir šią kliūtį, nepalikęs varžovui jokių šansų – 3:0. Taip žingsnis po žingsnio J. Piekautas prasibrovė į savo amžiaus grupės (80 m.) 32-tuką. Beliko laimėti penktą pergalę, kad atsidurtų finalinio etapo viršūnėje tarp 16-os stipriausiųjų stalo tenisininkų. Varžovas – kroatas Glad Želko. Jonas pralaimėjo – 1:3. Susitikimas buvo įtemptas, bet sėkmė labiau šypsojosi konkurentui iš Kroatijos. Jonas į 16-uką neprasprūdo, gavo tenkintis vieta tarp 32-iejų sporto mėgėjų.

Vyrų dvejetų varžybose (32 poros) J. Piekautas kartu su latviu Gunaru Jakabson pirmame rate neturėjo varžovų, o antrame rate neatsilaikė prieš vokiečius Josef Mark ir Reinhart Horst – 1:3. Vokiečiai labai džiaugėsi įveikę baltų barjerą. Finale jie užėmė trečią vietą ir iškovojo bronzos medalius. Mišrių dvejetų varžybose Jono partnere buvo Aneta Valatkienė (Kėdainiai). Pirmą pergalę jie gavo be žaidimo, o sekančią partiją pralaimėjo 16-tuke. Jonas jau žaidė šlubuodamas. Vienetų varžybose A. Valatkienė (amžiaus gr. 75 m.) geriausiai pasirodė tarp lietuvių: liko penkta.

Kokios išvados po pasaulio stalo teniso veteranų čempionato Romoje? Anot J. Piekauto, tarp jo amžiaus grupės senjorų praktiškai dominavo kombinacinis žaidimo stilius, kai vieną raketės pusę dengia trumpi ar ilgi dantukai. Topsininkų, kaip jis, nesutiko. Jaunesnio amžiaus grupėse, aišku, tokių buvo. Žaisti aukšto lygio stalo tenisą kažkiek nesveikuojant – įmanoma, bet sunku. Sumenkus judėjimui, judesiui sunku išvengti paprastų klaidų. Bent jau neprasta sportinė forma būtina ir veteranams. Šilutės stalo teniso klubas „Varmas“ visada palaiko savo narių siekius dalyvauti varžybose Lietuvoje bei užsienyje.          


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Kiek suplanavę išleisti vaiko pasiruošimui į mokyklą?