Skubėdami į ligoninę – neužmirškite piniginės!

2015-04-12, Karolina KIRTIKLYTĖ
Šilutiškė mama piktinasi, kodėl VšĮ „Šilutės ligoninė
Šilutiškė mama piktinasi, kodėl VšĮ „Šilutės ligoninė" reikia mokėti už roto viruso tyrimą vaikams.
„Šilokarčemos“ redakcija sulaukė pasipiktinusios šilutiškės laiško. Moteris prašė pasidomėti, kodėl  VšĮ „Šilutės ligoninė“ Vaikų ligų skyriuje už tyrimus dėl rotavirusinės infekcijos reikia mokėti 5,10 Eur.

Laiške rašoma:

„Kreipiuosi į jus, kadangi pasidarė labai jau neaišku dėl VšĮ „Šilutės ligoninė“ Vaikų ligų skyriaus tyrimų apmokėjimo. Pirmadienį, dieną, atvežėme smarkiai viduriavusį ir vemiantį vaiką. Skyriaus gydytoja V. Intienė teigė, jog tai greičiausiai būsiąs roto virusas. Mums buvo pasakyta, jei norite sužinoti, ar tai tas virusas, jūs turite susimokėti 5,10 Eur. Klausimas: jei neturiu pinigų šitam tyrimui, tai kaip mano vaikui gydytojai diagnozuos ligą, ir kaip nustatys kokiais medikamentais gydys vaiką? Pasidarė keista dėl apmokėjimo, kodėl atvežus vaiką į priimamąjį nesulaukėme nemokamos pagalbos, ir dar teko susimokėti už tyrimą, kurį mums turėjo atlikti nemokamai. Palatoje buvo dar viena mamytė, kuri gulėjo ligoninėje kartu su taip pat negaluojančiu vaiku, ir medikai net neėmė vaikui kraujo tol, kol jo tėtis nenuvažiavo namo ir neatsivežė pinigų. Šiandien paskambinus į Klaipėdos teritorinę ligonių kasą man buvo pasakyta, kad jei vaikui pagal simptomus buvo reikalingas šitas tyrimas, jis turėjo būti atliktas nemokamai. Tad kodėl Šilutėje Vaikų ligų skyriuje yra visiškai kitaip? Telefonu kalbėjausi su VšĮ „Šilutės ligoninė“ vyr. gydytojo pavaduotoju Vytautu Žvirbliu. Jis taip pat patikino, kad paslauga turi būti suteikta nemokamai, jei yra reikalinga. Tad kyla dar vienas klausimas – ar Vaikų ligų skyriuje savivaliaujama, rašomi kvitai, imami pinigai, nors tyrimai turi būti atliekami nemokamai? Ar už surinktus pinigus gydytojos gauna kažkokius priedus?

Norėčiau, kad išsiaiškintumėte, kodėl šitaip vyksta? Kodėl Klaipėdoje nemokamai daro tyrimus, o kodėl Šilutėje jų nedaro tol, kol nepadedi pinigų? Ar mes esame kitokie žmonės? Jei ligoninės administracija sako, kad nemokami, o ligoninės personalas griežtai teigia, kad tai yra mokama paslauga.

Pasakiau pavaduotojui ir apie netvarkingą bei nevalytą palatą, kurioje vaikai ir vėmė, ir lašelinių visokių prilašinta buvo. Tikriausiai jos neplaunamos tol, kol valdžia nieko nepasako. Mokame visus mokesčius, esame Lietuvos piliečiai, bet net vaikai nebesulaukia nemokamo gydymo“.

VšĮ „Šilutės ligoninė“ yra pasiruošusi išbraukti tyrimą iš mokamų sąrašo

Išklausę moters suskubome pakalbinti šilutiškius, ar jie yra mokėję už vienokius ar kitokius tyrimus VšĮ „Šilutės ligoninė“. Ir sulaukėme nemažai teigiamų atsakymų. Šilutiškis Arūnas teigė: „Jau seniai ten už viską reikia mokėti. Nemokamai jie ten tik iš kavos tirščių paburia ir viskas. Turi tik vieną vaistą, kurį net ir nesant reikalui skiria apsidraudimui. Tai antibiotikai“. Kitas kalbintas šilutiškis Darius sarkastiškai pajuokavo, jog, matyt, sumokame per mažai mokesčių. Kalbinta Karolina teigė: „Ir aš mokėjau. Sakė šis tyrimas nėra pirmos būtinybės. Mano vaikas vėmė ir viduriavo. Aš ir gerąsias bakterijas pirkau, ir vaistus nuo viduriavimo. Ir pati vėmiau, bet man niekas jokios pagalbos nesuteikė, nors gydytojai apie tai buvo perspėti“.

Nedelsdami susisiekėme su VšĮ „Šilutės ligoninė“ vadovu Dariumi Steponkumi. Vadovas jau buvo informuotas apie moters skundą. „Kaip tik šiandien ryte karštai diskutavome su pačia gydytoja apie šią situaciją ir jos sprendimo būdus. Suprantama, moteris piktinasi, jog reikėjo susimokėti už tyrimą, bet yra ir kita medalio pusė – šis tyrimas nėra privalomas. Šį papildomą tyrimą pasiūlo gydytojas, bet nesiūlo jo primygtinai, o ar juo pasinaudoti sprendžia, šiuo atveju, patys vaiko tėvai. Šis papildomas tyrimas realiai neparodo nieko naujo, ko nepamato daugybę metų su šia infekcija kasdien susiduriantys gydytojai. Tai yra kaip „priedas prie diagnozės“, – sakė D. Steponkus.

Apsilankėme ir VšĮ „Šilutės ligoninė“ Vaikų ligų skyriuje. Mums savo bėdą papasakojusi moteris teigė, kad skyriuje vyrauja nešvara, palatos yra nešvarios, privemtos. Vis dėlto mums apsilankius skyriuje radome idealią švarą. Pakalbinome skyriaus vedėją – vaikų ligų gydytoją, vaikų pulmonologę Vaidilutę Intienę. Medikė sakė: „Mes skyriuje nesijaučiame padarę kažką blogo. Aš, kaip gydytoja, tėvams pasiūliau, ar jie norėtų atlikti šį tyrimą. Jie sutiko. Tačiau, atvirai kalbant, šis tyrimas mums nieko išsamesnio ir neparodytų, tačiau tėvų prašymu mes jį atlikome. Esame paslaugų teikėjai, tad ir turime pildyti pacientų prašymus. Žinoma, ne visus, dažnai reikia paaiškinti pacientui, kad jo norimo tyrimo jam visiškai nereikia. Šiuo konkrečiu atveju dėl to tyrimo už 5 eurus, jis nebuvo būtinas, bet moteris pageidavo, kad jis būtų atliktas. Taip išeina, kad ji nežinojo, jog pas mus jis yra mokamas. Sėsime, kalbėsimės su administracija ir spręsime dėl šio tyrimo mokesčio panaikinimo bei jo įtraukimo į būtinųjų nemokamų tyrimų sąrašą“.

Po pokalbio su gydytoja V. Intiene grįžome į VšĮ „Šilutės ligoninė“ vadovo D. Steponkaus kabinetą, mat gydytoja mums prasitarė, kad be administracijos leidimo ji negalinti su mumis kalbėtis. „Viskas gydytojams galima. Ji turi leidimą ir gali laisvai kalbėtis, tačiau pati suprantate, ji yra didelėje įtampoje, kuri gali po to kliudyti jos tiesioginiam darbui. Noriu patikinti, kad roto virusas nėra mirtina liga. Šios infekcijos padariniai: viduriavimas, vėmimas, pykinimas, karščiavimas, išmatų pakitimai bei pilvo skausmai. Būtinybės iškart lėkti į ligoninę tikrai nėra. Tuo labiau mes visų atvykusiųjų net neguldome į stacionarą. Atsiranda ir pykstančių – neva, kodėl jų neguldome, o kitus paguldome. Ligoninėje net neužtektų vietos visiems norintiems – čia ne sanatorija, o gydymo įstaiga, tad jei nėra didelio pavojaus sveikatai, mes pacientus išleidžiame gydytis namo, - sakė D. Steponkus. – Kaip pavyzdį pasakysiu – ateina žmogus ir sako, jog jam reikia tyrimo kompiuteriniu tomografu. Mes jam bandome paaiškinti, jog be reikalo mes tokių tyrimų neatliekame, o ir tai kenkia žmogaus organizmui – žmogus gauna dozę spinduliuotės. Patikėkit, visokių žmonių yra. Vieniems mūsų ligoninėje viskas tinka ir patinka, giria mūsų gydytojus, o kiti – viskuo nepatenkinti ir peikia mus neva mes esame kyšininkai, mūsų gydytojai patys blogiausi visame regione, o apie medicininę priežiūrą jiems net pagalvoti baisu“.

Taigi galima daryti išvadą, jog visuomenei labai trūksta informacijos apie mokamas paslaugas ligoninėje, apie ligoninės vidaus taisykles. „Jei žmonės moka naudotis internetu, bendrauti socialiniuose tinkluose, tai, manau, turėtų ir mokėti naudotis mūsų ligoninės internetine svetaine. O ten viskas labai aiškiai išdėstyta. Vos atsidarius mūsų tinklapį aiškiai matosi skyrelis „Informacija pacientams“, o ten jau belieka pasirinkti pačią pirmąją skiltį – „Mokamos paslaugos“, ir ten viskas bus labai aiškiai išdėstyta. Visuose skyriuose, žinoma, tokios gausybės lapų neiškabiname, bet skyrių vedėjams yra pasakyta, kad pačius svarbiausius, dažniausiai atliekamus tyrimus, atrinktų ir atspausdinę pasikabintų informacinėse lentose“.

Apsilankius VšĮ „Šilutės ligoninė“ internetinėje svetainėje perskaitėme „Mokamų paslaugų teikimo ir apmokėjimo VšĮ Šilutės ligoninėje tvarkos“ aprašą. Ten juodu ant balto aprašo II punkte 8 dalyje parašyta: „ Gydytojas, informuodamas pacientą ar jo įstatyminį atstovą apie susirgimą, tyrimų ir gydymo planą, informuoja ir apie galimybę pasirinkti brangiau kainuojančius ir efektyvesnius medikamentus, medicinos pagalbos priemones, negu numatyta gydymo įstaigos metodikose. <...> Taip pat gydytojas informuoja pacientą apie galimybę savo iniciatyva pasirinkti papildomas paslaugas (tyrimus, medicinines procedūras, gydytojų specialistų konsultacijas), nesusijusias su jo pagrindinės ligos gydymu. Tokiu atveju pacientas ar jo įstatyminis atstovas už šias paslaugas apmoka visą kainą“. Atsivertėme mokamų laboratorinių tyrimų ir paslaugų kainų sąrašą. Jame, mikrobiologinių tyrimų skiltyje, 155 numeriu sąraše pažymėta: „Roto viruso nustatymo imunochromatografiniu metodu (išmatos) tyrimas“. Šio tyrimo kaina 5,10 Eur (17,60 Lt). Tad drąsiai teigti, jog šį mokestį išsigalvojo medikai, tikrai nėra prasmės. Kyla kitas klausimas – kodėl išvis yra imamas mokestis už tokį tyrimą? Pasak paties D. Steponkaus, tiek tyrimą dėl roto viruso, tiek dar keletą tyrimų reikėtų išbraukti iš mokamų tyrimų sąrašo. 

 


Foto galerija

VšĮ „Šilutės ligoninėŠilutiškė mama piktinasi, kodėl VšĮ „Šilutės ligoninė

Straipsnio komentarai

taip2015-04-15
tegu pasiskaito ponia intiene kokia gerbiama yra.kaip buvo infekcinis taip ir liko.geda kad ne vienas zmogus negali pasakyti gero zodzio. jeigu su zmonemis dirbat neuztenka buti geram specialistui bet reikia buti geru zmogumi. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
mama 4vaiku2015-04-15
tikrai ten seseles uzkrauna savo darba valytojom.o Intiene turetu halata su didesnem kisenem apsimauti pas ja jei nori asmeniskai parodyti vaika sumokek jai y kisene 50 lt.VA MATOT MOKESCEI SLEPEMI ,nes ne per kasa mokama o kaina ji pati nustate ,palatos tikrai nesvarios su ta 1pasluoste visas palatas valo su tuo skuduru 1grindis plauna.o ten uz viska reik moketi net ir uz virduli 5 lt.taip ir mes mokejom uz roto virusa nes kitaip ant durniaus gydys tavo vaika.O INTIENE GERA LAPE IS SIVARTE ZURNALISTAMS.zurnalistai neispeje lai patikrina kokios baisios palatos tyrimai mokami o remonto nera

Komentaras patinka Komentaras nepatinka
taigi taigi2015-04-15
pone vilma jum pasiseke kad jus galit nuvykti geresniom saligom pasigyditi o ka daryti kaimo zmogui kai jis gyvena kapeika prie kapeikos ir atstumas iki ligonines 14 kilometru ir daktarai laiko varineja nuo vieno prie kito susirasti sveikatos korteles o prie daktaro prieini paskutinis o autobusas ziurek ir nuvazeves o kaip parsigabent i namus sitoki kelia o kai vaikus reikia prie daktaru atvest tai ir kokios eiles seseles kultura zodiu truksta Komentaras patinka Komentaras nepatinka
vilma2015-04-14
Nesuprantu as tu zmoniu.Patys nesa kysius ispaikina tuos gydytojus paskui verkia.as jau 20 metu neinu i silutes poliklinika ir neiciau.vaziuoju i klaipeda. Patys isivaizduokit klaipedoj visi zmones apziuri maloniai o ne kaip silutej zmogus paskutinej vietoj Komentaras patinka Komentaras nepatinka
sgeras2015-04-14
jai seseles isiviespatavusios kaip tikros daktares o daktarai kaip popiezius jai talonelis 10 val prieini 1 val tai cia normalu sesele isejusi tu palauk daktare uzsiemusi dabar kava gerem arba isskyriaus nera gryzusi prieit prie tokiu daktaru siluteja geriau vazuot i klaipeda ten zymiai greiciau sukasi daktarai ir malonesni yra Komentaras patinka Komentaras nepatinka
jojojo2015-04-14
man ligonine antri namai bet tokiu daktaru kaip silutes nemaciau prie duru sedziu iki pabaigos darbo o per ta laika ponia apsikarsciusi auksinukais ikisa po 30 litu ar daugiau ir ieina be eiles o tu durneli sedek ir i tave nei demesio niekas nekreipia tai va tokios poniutes ir ipratina kisininkauti o kaune ar klaipedoi visai kitokia sistema ziuri kaip i zmogu ir elgiasi kaip su zmogum o silute isvis normalaus daktaro nebera tik ziuri ka atnesei kaip benamei Komentaras patinka Komentaras nepatinka
you2015-04-14
mes patys ligoniai jiems nesam kysius o nereiketu tegu atpranta gal ir kitaip elgtis pradetu suprastu paprasta zmogu kai is algos pradetu gyventi.dabar namus statosi is kysiu.o ir yra siluteje dar daktaru kurie kiurkso nuo tarybiniu laiku taip jie ir dirba tarybiskai ir grama nesigedi darbe padaryti tai ka cia kalbeti apie ju elgesi. tegu atsiliepia daugiau zmoniu kas toj ligoninej tik buvo taip be kapso pinigu nera ten ko eiti. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
you2015-04-14
mes patys ligoniai jiems nesam kysius o nereiketu tegu atpranta gal ir kitaip elgtis pradetu suprastu paprasta zmogu kai is algos pradetu gyventi.dabar namus statosi is kysiu.o ir yra siluteje dar daktaru kurie kiurkso nuo tarybiniu laiku taip jie ir dirba tarybiskai ir grama nesigedi darbe padaryti tai ka cia kalbeti apie ju elgesi. tegu atsiliepia daugiau zmoniu kas toj ligoninej tik buvo taip be kapso pinigu nera ten ko eiti. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
nanana2015-04-14
jai is visu daktaru vienas ir taspats ziuri i kisene ka atnesei kaip kokie benamei kaip neturetu ka valgyti lygtai algu negauna ir dar kiek kysiu prisirenka ir gaunas viso metu alga uztai tarp pinigu pinigu nebemato ir nesiskaito su zmogum jei vetrinorius prie gyvuno atvaxiaves kad ir nakti elgias svelniai ir maloniai nei zmogus su zmogum ir dar skaitosi daktaras Komentaras patinka Komentaras nepatinka
vasa2015-04-13
yra ir geru gydytoju aciu jiems.na o intiene garseja arogantiskumu ir ziurejimu i zmogu is auksto.del tvarkos ir svaros tai tiesa tos vargses valytojos nesuspeja sutvarkyt nes yra apkrautos ne savo darbais jos ten prinesejos ir vaistukus ir skalbinius ir maista ir ligoniukus nuvesti pas specelistus juk med seserys per lauka nelakstys.zodziu jei kiekvienas dirbtu savo darba ir tvarka butu. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
seipsau2015-04-13
tai kam daktarai prieme priesaika zmones gyditi ar kysius imti tai koks cia daktaro gydimas uz ka jis gauna alga ir uz savo specelybe ir uz kysius uztat jam ir mebeuztenka nei pinigu nei namo kd perkasi lektuvus Komentaras patinka Komentaras nepatinka
as2015-04-13
be pinigeliu gali net neiti pas gydytoja dabar tokie laikai be kysiuko tau bus amen Komentaras patinka Komentaras nepatinka
vietinis2015-04-12
cia nebe naujiena su musu silutes ligonine jai zmogus pas gyditoja vaiksto puse metu o zmogui 39 temperatura o nakti 40 ir jam nekrenta ir jis vaiksto puse metu o daktare raso tik citramona ir arbatikes na atsiprasau ar cia daktare kai truko kantrybe uosviu ir isveze i klaipeda o ten padare tyrimus ir pamate pasake kad via ta laika sirgo tuperkulioze o musu gyditoja petrosiene gyde nuo gripo o geri da ktarai kad ir dabar jai i kisene neikisi 20 euru i kabineta pas daktares neieisi ir sedesi iki kol baiksis darbo laikas Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Per kiek laiko gaunate šeimos gydytojo konsultaciją?