5 patarimai, kurie padės kontroliuoti emocinį valgymą

2015-04-10, ji24.lt
Fotolia nuotr. / Šokoladas
Fotolia nuotr. / Šokoladas
Stresas, pyktis ar liūdesys skatina jus valgyti? Griebiate kokį saldų ir kaloringą skanėstą ir taip nusiraminate, o gal valgote dėl to, kad jums nuobodu? Tikriausiai esate vienas iš daugelio žmonių, kurie valgo vien dėl emocijų, o ne dėl to, kad yra fiziškai išalkę.

Jei pasiduosite tokiems poreikiams ir valgysite daugiau nei to reikia jūsų organizmui, papildomų kilogramų tikrai neišvengsite. Tai dar didesnė problema, jeigu jau turite antsvorio problemų, jei sergate diabetu ar turite aukštą kraujo spaudimą. 

Psichologė ir mokslų daktarė Leslie Becker tikina, jog emocinis valgymas gali rodyti, kad turite kokių nors psichologinių problemų. Ji siūlo ramiai apmąstyti ir išsiaiškinti, kas neduoda jums ramybės ir kodėl negalite suvaldyti savo emocijų. L. Becker pateikia 5 patarimus, kurie padės įveikti emocinį valgymą.

1. Būkite malonūs patys sau

Savigrauža ir savęs gailėjimasis – pirmoji priežastis, kodėl griebiatė užkandžių. Nustokite save kaltinti dėl įvairių problemų ir nesėkmių. Jei nuolat save barsite, patirsite tik dar didesnį stresą ir dar daugiau valgysite.

Prieš užkandžiaudami stebėkite save ir savo emocijas, pagalvokite, ar iš tikrųjų esate alkani. Psichologė L. Becker pataria būti atidiems, stebėti save ir tokiu būdu valdyti poreikį užkąsti.

2. Ieškokite sprendimų

Emocinis valgymas labiau susijęs su jūsų emocijomis, o ne su maistu, kurį valgote. Patricia Farrel, psichologė ir mokslų daktarė iš Niujorko, pataria pradėti pamažu: sudarykite sąrašą dalykų, kurie sukelia stresą, ir pamąstykite, kaip kontroliuoti šią situaciją.

Jei galite pakeisti esamą padėtį, taip ir padarykite. Jei negalite valdyti situacijos, tuomet pakeiskite požiūrį. Jei pastebėjote, jog tam tikri dalykai jus verčia pulti į paniką, tuomet pagalvokite, kaip galėtumėte pakeisti savo reakcijas. Galbūt pasikalbėkite su psichologu, kuris padės geriau save suprasti.

3. Pasakykite sau – stop!

Jei jaučiate, kad susinervinote ir tuoj griebsite grietinėle įdarytą pyragėlį, kuriame apstu tuščių kalorijų, akimirkai sustokite, giliai įkvėpkite ir pagalvokite.

Paklauskite savęs, ar iš tiesų esate alkani ir kodėl norite valgyti. Jei jums nuobodu ar liūdna, turbūt griebsite sausainį, net nepagalvoję, kam to reikia.

Patricia Farrell pataria pasakyti sau: „Suvalgysiu jį vėliau, kai būsiu tikrai išalkęs“. Bus lengviau save kontroliuoti ir nepersivalgyti.

Dar vienas patarimas – ant riešo dėvėkite guminę apyrankę ir jei pajusite, kad norite ko nors saldaus, pažaiskite su ja.

4. Judėkite, šokinėkite ir bėgiokite

Jei pajutote, kad tuoj griebsitės užkandžio, pajudėkite. Eikite ar bėkite vietoje 10 minučių. Net ir toks trumpas fizinis darbas padės nusiraminti ir suteiks žvalumo. Be to, reguliarus fizinis aktyvumas mažina stresą. Gal laikas nusipirkti abonementą į sporto klubą?

5. Būkite realistiški

Ne visada emocinis valgymas yra nesveikas. Visiškai normalu kartais pabūti su draugais ir leisti sau mėgautis gėrimais bei užkandžiais dėl to, kad yra puiki proga – draugo gimtadienis ar paaukštinimas darbe.

Leslie Becker sako, jog tai tampa problema tada, kai taip valgote nuolat, net jei ir žinote, jog turite rimtų sveikatos sutrikimų.

Prižiūrėkite save ir savo organizmą!


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Kiek suplanavę išleisti vaiko pasiruošimui į mokyklą?