Gausinamos aplinkosaugos kontrolės pareigūnų gretos

2015-04-11, Saulė Marcinkevičiūtė, 15min.lt
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr. / Aplinkos apsaugos kontrolė.
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr. / Aplinkos apsaugos kontrolė.

Mažesnis valdymo aparatas ir sustiprinta aplinkos apsaugos kontrolė – tokie pokyčiai artimiausiu metu laukia Vilniaus regionų aplinkos apsaugos departamentų (RAAD). Šia pertvarka Aplinkos ministerija siekia pagausinti kontrolę vykdančių pareigūnų skaičių ir taip užtikrinti efektyvesnę aplinkos apsaugą.

„Aplinkos apsaugos kontrolę vykdyti turintys pareigūnai turi būti visų sričių specialistai ir neretai paskęsta atliekamose bendrose funkcijose. Analizė rodo, kad tam skiriamas net trečdalis jų darbo laiko, o tokias funkcijas regionuose atlieka per 100 žmonių. Išanalizavę situaciją matome, kad 70 pareigūnų galime nukreipti į inspektavimą, kuo ir turi užsiimti aplinkos apsaugos departamentai. Sustiprinti aplinkosaugos kontrolę galime turimais ištekliais ir tikimės, kad nuo šių metų rudens jau veiks visiškai nauja, efektyvesnė sistema“, – sako aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas.

Šiuo metu aplinkos apsaugos pareigūnų funkcijų – devynios galybės: sukontroliuoti priskirtus ūkio subjektus, nagrinėti gaunamus skundus ir pranešimus apie įvairių sričių aplinkosaugos pažeidimus, vykti į iškvietimus, tikrinti informaciją ir teikti konsultacijas. Nestovi vietoje ir teisinė bei ūkio subjektų aplinka – pastaraisiais metais pasikeitė per 4 tūkst. aplinkosaugos srities teisės aktų, atsirado naujų ūkio subjektų, kurių veiklą reikia prižiūrėti.

Kaip sako Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės politikos skyriaus vedėjas Vaidas Jusis, dėl didelio krūvio ir įvairių pareigų bendrąsias funkcijas vykdantiems pareigūnams sunku viską aprėpti.

„Matome, kad pareigūnų tiek gamtos pažeidimams patikrinti, tiek įmonių kontrolei vykdyti nepakanka. Vien Vilniaus ir Kauno departamentuose vienas inspektorius kontroliuoja apie 450 įmonių per metus, todėl sunku užtikrinti tos kontrolės kokybę. Neretai pritrūkstama laiko patikrinti visiems ūkio subjektams, ne visada nustatomi pažeidimai“, – sako jis.

Ministro teigimu, augant kontrolės specialistų krūviui ir sudėtingėjant pažeidimams pertvarkyti regionų aplinkos apsaugos departamentų struktūrą būtina ir tai tikslingiausia padaryti iš esamų resursų. Neįvykdžius pokyčių ir įdarbinant naujų aplinkosaugos kontrolę atliekančių darbuotojų, jų išlaikymas papildomai kainuotų apie 1,7 mln. Eur kasmet.

Po pertvarkos bendrąsias funkcijas atliekančių pareigūnų RAAD liktų maždaug trečdalis. Tuo tarpu likę inspektoriai atliktų tiesiogines savo funkcijas ir specializuotųsi pagal skirtingas aplinkosaugos sritis, dalis jų galėtų dirbti RAAD planuojamuose įsteigti Mokesčių ir atliekų kontrolės bei Administracinių bylų nagrinėjimo skyriuose.

„Anksčiau rajono agentūrose dirbo kokie 3 inspektoriai, vienas inspektorius turėjo būti visų galų meistras. Jis galėjo gauti pranešimą važiuoti tikrinti medžioklės pažeidimų, lygiai taip pat jis turėjo išmanyti visus įmonėms taikomus gamtosauginius reikalavimus, o jų yra begalė. Pertvarka leis specializuoti darbuotojus pagal sritis. Pavyzdžiui, jei inspektoriaus specializacija bus gyvosios gamtos kontrolė, jis važiuos tikrinti brakonieriavimo atvejų, medžioklės, žvejybos pažeidimų ir pan., jam nereikės užsiimti, pavyzdžiui, atliekų kontrole, nes tą darys kitas specialistas“, – pasakoja V. Jusis. 

V. Jusio teigimu, pokyčiais turėtų apsidžiaugti ir ūkio subjektai. Jų nuogąstavimai, kad skirtinguose regionuose jie susiduria su skirtingais reikalavimais netrukus turėtų būti išsklaidyti. Visuose RAAD ketinama suvienodinti teisės aktų reikalavimų traktavimą ir subjektų konsultavimą, todėl visi ūkio subjektai nepriklausomai nuo regiono, kuriame yra įsikūrę, bus vertinami pagal tokias pačias taisykles.

Planuojama, kad pertvarkius regionų aplinkos apsaugos departamentų struktūrą šoktels kai kurių specialistų atlyginimai. 50-80 Eur turėtų didėti vyresniųjų ir vyriausiųjų specialistų ir 90-105 Eur skyriaus vedėjų pavaduotojų ir vedėjų atlyginimai. Pasikeitus darbo krūviui ir atsakomybėms, regionų departamentų direktorių ir pavaduotojų atlyginimai turėtų kiek sumažėti.

Parengta bendradarbiaujant su LR Aplinkos ministerija


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Kiek per mėnesį išleidžiate degalams?