Atminties ir pagarbos diena Šilutėje
Šiemet minimos 80-osios Antrojo pasaulinio karo pabaigos Europoje metinės. Ta proga Macikuose vyko minėjimas karo pabaigos, kurio metu prisiminta skaudi istorija, liudijanti apie milijonų gyvybių netekimą šio baisaus istorijos laikotarpio metu.
Macikų lagerių kompleksas – skaudus istorinis simbolis, primenantis, kokias kančias žmonija patyrė dėl agresijos, neapykantos ir totalitarizmo. Čia kalinti žmonės, tiek karo belaisviai, tiek civiliai gyventojai, patyrė nežmoniškas sąlygas, o daugelis taip ir nebesulaukė laisvės.
Gegužės 8 d. čia atvyko Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, kiti valstybės vadovai, Šilutės savivaldybės vadovai, užsienio šalių ambasadoriai, diplomatai, visuomenės ir religinės bendruomenės atstovai, kad bendrai pagerbtų aukų atminimą.
„Antrojo pasaulinio karo pabaiga padalijo pasaulį į tuos, kuriems išaušo naujas laisvės rytas, ir tuos, kurie buvo pasmerkti toliau kęsti totalitarinę prievartą“, – sakė Prezidentas, primindamas, kad Lietuva tapo viena iš tiek nacizmo, tiek stalinizmo aukų.
Prezidentas pabrėžė, kad būtent Macikuose nacių ir sovietų bendrystė ypač ryški – čia vienas totalitarinis režimas be skrupulų tęsė kito pradėtus nusikaltimus. Macikuose veikė vienas iš daugelio sovietinės Gulago sistemos lagerių, į pragarišką katilą sumetęs Lietuvos pasipriešinimo dalyvius ir kitus režimui neįtikusius žmones.
Valstybės vadovas taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad ilgalaikis istorijos neigimas, klastojimas ir manipuliavimas ja atvedė į šiandienos Rusiją.
Prezidentas paragino įsipareigoti istorinei tiesai ir išsaugoti Macikų lagerių kompleksą.
„Tegul Macikų lagerių kompleksas – visapusiškai ištirtas, tinkamai sutvarkytas ir įamžintas – mus įkvepia priešintis tironijai, kad ir kokį pavidalą ji įgautų“, – sakė šalies vadovas.
Kalbėdamas apie istorinės atminties išsaugojimo svarbą, Seimo Pirmininkas S. Skvernelis teigė, kad atmintis yra mūsų skydas nuo istorijos pasikartojimo ir pažymėjo, jog būtina garsiai kalbėti apie tai, kas įvyko, apie tai, kaip tai įvyko ir apie tai, ką daryti, kad tai niekada daugiau nepasikartotų.
Atmintis gyva. Istorija svarbi. Taika – mūsų atsakomybė...