Žemos savivertės požymiai ir 30 patarimų, kaip ją padidinti

2015-04-13, ji24.lt
Scanpix/Panthermedia nuotr. / Moteris.
Scanpix/Panthermedia nuotr. / Moteris.
Žema savivertė yra viena iš pagrindinių kliūčių, kuri neleidžia asmenybei tobulėti ir siekti tikslų. Žmogus, turintis žemą savivertę, nuvertina save daugelyje gyvenimo sričių. Jis negali džiaugtis gyvenimu ir kiekvieną akimirką gyvena nepasitenkinimu.

Savivertė turi nepaprastai didelį poveikį tam, kaip žmogus bendrauja su aplinkiniu pasauliu. Dėl žemos savivertės nukenčia tiek asmeniniai santykiai, tiek darbo reikalai, nes žema asmenybės savivertė formuoja iškreiptą ir klaidingą vaizdą apie save: „Aš negaliu/nemoku to padaryti“, „Nesu gabus, gražus, geras...“. Tokiam žmogui sunku palaikyti socialinius santykius, turėti darnią šeimą ar susirasti darbą.

Žemos savivertės požymiai

1. Gėdos ir kaltės jausmas

Žema savivertė skatina žmogų jausti gėdą ir kaltę. Žemą savivertę turintis žmogus sutelkia dėmesį į įsivaizduojamus savo trūkumus: jo išvaizda ne tokia, kokia turėtų būti (ne tokia nosis, plaukai, ūgis), jis elgiasi/kažką daro ne taip, kaip turėtų elgtis/daryti, ir dėl netinkamo savo elgesio nepateisina kitų žmonių lūkesčių.

Toks žmogus pradeda gėdytis savęs (savo išvaizdos, elgesio) ir laikosi nuošalyje. Atsiribodamas nuo kitų žmonių, žemos savivertės kamuojamas žmogus, dar labiau gilina izoliacijos jausmą ir laikui bėgant jam vis sunkiau palaikyti gerus santykius su žmonėmis.

2. Kritika

Žmonės, kurių žema savivertė, kritikuoja ne tik save, bet ir kitus. Kitų žmonių kritiką jie naudoja kaip apsauginį skydą – iš tiesų jie perkelia savo problemas ir trūkumus kitiems žmonėms. Jų kritika dažniausiai būna nukreipta į artimiausius žmones. Bene kiekvienas šeimos narių, draugų, kolegų veiksmas yra aršiai kritikuojamas. Žemos savivertės žmonės retai pastebi teigiamus situacijos aspektus.

3. Niūrios mintys apie ateitį

„Shutterstock“ nuotr./Sudegęs skrebutis

Žmonės su žema saviverte turi polinkį mąstyti, kad ateityje atsitiks kas nors blogo. Jie sutelkia visą dėmesį tik į negatyvą. Tokios mintys turi neigiamą poveikį ir sveikatai. Tokioje situacijoje yra labai sunku gyventi šiuo momentu, mėgautis dabartimi. Žmonės su žema saviverte bijo ateities ir būtent dėl negali rasti savyje jėgų keistis, pradėti kažką daryti ir siekti tikslų.
4. Mintys apie tobulumą

Vienas iš pagrindinių žemos savivertės požymių – poreikis nuolat siekti tobulumo. Dauguma perfekcionistų atkeipia dėmesį net į mažiausias ir neesmines detales, nes tikisi, kad kiti žmonės pastebės jų pastangas ir dėl to juos labiau mylės bei vertins.

Bet yra vienas „bet“ – pasaulyje nėra nieko tobulo. Nėra idealių žmonių. Visada yra kažkas tokio, kas daro žmogų šiek tiek netobulu. Nėra jokios prasmės laukti, kol tapsime tobuli ar darysime kažką tobulai. Kol lauksime, galime nespėti įgyvendinti savo svajonių ir tikslų.

5. Nesugebėjimas susidoroti su kritika

Žmonės su žema saviverte ir pasitikėjimo savimi stoka nesugeba priimti ir susidoroti su kritika. Jeigu kas nors sukritikuoja tokį žmogų, nesvarbu, dėl kokios priežasties, jis greitai įsižeidžia ir priima tai giliai į širdį. Neigiami jausmai tampa viršesni už realybę ir tampa prizme, per kurią žmogus su žema saviverte žvelgs į pasaulį.

Galų gale tokia būsena gali išprovokuoti liūdesį ir prislėgtą nuotaiką, o šie jausmai savo ruožtu gali sukelti depresiją. Nemažai depresijos atveju yra susiję su žema saviverte.

6. Nesugebėjimas priimti sprendimų

Žemos savivertės aukos dažnai nesugeba priimti sprendimų. Jie negali dirbti vadovaujamo darbo, o jei ir dirba, tai jiems (beje, ir kitiems kolegoms)  suteikia didelių sunkumų. Kai tokie žmonės susiduria su problema, jie pradeda ją ilgai ir kruopščiai analizuoti. Tais atvejais, kai reikia greitai priimti sprendimą, žemos savivertės žmonės išsigąsta atsakomybės ir tokiu būdu dar labiau stumia save į neviltį.

Kaip padidinti savivertę?

Iš pradžių reikia suvokti, kad savivertės kėlimas yra ilgalaikis procesas, reikalaujantis pastangų ir kantrybės. Bet stengtis iš tiesų verta, nes gyvenimas pasikeistų tik į gerąją pusę.

1. Rašykite dienoraštį, kuriame kiekvieną dieną įrašykite ką nors teigiamo apie save, ir/arba parašykite, koks bus jūsų gyvenimas po 5 ar 10 metų.

2. Skirkite laiko šeimai, gerai praleiskite laisvalaikį su vaikais ir artimaisiais.

3. Parašykite, ką padarėte šiuo metu, kad įgyvendintumėte savo svajones.

4. Neįsižeiskite, kai kas nors kritikuoja. Padėkokite už patarimus, patirtį ir galimybę tobulėti.

5. Bendraukite su tais, kurie jus įkvėpia, ir/arba susipažinkite su naujais žmonėmis, kurie jums yra įdomūs.

6. Raskite laiko sau ir savo poilsiui.

7. Sudarykite sąrašą dalykų, kuriuos gerai atliekate.

8. Du kartus per savaitę ką nors sau padovanokite.

9. Nelyginkite savęs su kitais. Lyginkite save tik su savimi.

10. Išmokite kontroliuoti savo balso toną ir/arba išmokite bendradarbiauti.

11. Parašykite, kokiais gyvenimo pasiekimais labiausiai didžiuojatės, ir/arba savo vertybių sąrašą.

12. Užsiimkite kūryba (tapyba, mezgimas, šokiai) ir/arba sportuokite (baseinas, tenisas, slidinėjimas, bėgimas).

13. Atleiskite tiems, kurie jus įžeidė ar nuskriaudė.

14. Pagalvokite, ko norėtumėte dabar, ir tuoj pat tai padarykite.

15. Pasirūpinkite savo tėvais (paskambinkinkite, aplankykite, pakvieskite į svečius).

16. Išvykite į kelionę.

17. Pakalbėkite su darbdaviu dėl algos padidinimo.

18. Pagirkite artimuosius už jų pasiekimus.

19. Kiekvienam tikslui nustatykite konkrečius veiksmus.

20. Skaitykite įkvepiančias knygas ir/arba žiūrėkite įkvepiančius filmus.

21. Negailestingai atsikratykite daiktų, kurie primena jums apie patirtas nesėkmes.

22. Fiksuokite dėmesį į sėkmę, o ne į nesėkmę.

23. Griausmingai atšvęskite didžiausią savo nesėkmę.

24. Išeikite iš komforto zonos.

25. Nežiūrėkite/neskaitykite blogų naujienų.

26. Atsikratykite žalingo įpročio/-ių.

27. Išmokite valdyti emocijas.

28. Leiskite kitiems žmonėms būti savimi.

29. Įgvendinkite savo vaikystės svajonę ir/arba pagaliau padarykite tai, ką seniai atidėliojote.

30. Įsivaizduokite, kad aplinkiniai žmonės apie jus galvoja tik teigiamai.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!