Iš emigracijos Vokietijoje – į kapo duobę Šilutėje

2015-04-15, Karolina KIRTIKLYTĖ
Česlovo mamai A. Gerulaitienei liko tik sūnaus nuotraukos bei šilti prisiminimai iš tų dienų, kai jis jai buvo didžiulis ramstis.
Česlovo mamai A. Gerulaitienei liko tik sūnaus nuotraukos bei šilti prisiminimai iš tų dienų, kai jis jai buvo didžiulis ramstis.
„Gyvenimas negailestingas,

Nežiūri amžiaus nei jausmų.

 Į amžinybę pasikviečia Brangiausius

Mums ir artimiausius iš visų.“

Šiomis jautriomis eilutėmis norėtume pradėti pasakojimą apie mūsų kraštietį – šilutiškį Česlovą Gerulaitį ir jį ištikusią nelaimę emigravus į Vokietiją. Pakėlęs sparnus iš Šilutės į Vokietiją ir turėjęs galybę ateities planų, Česlovas į gimtuosius namus, deja, grįžo karste.

Visada optimizmu trykšdavęs vyriškis imdavosi bet kokių darbų

2014 metų liepos mėnuo. Tai data, kuomet Česlovas nusprendė išvykti į Vokietiją. Tuomet jis mamai sakė: „Mama, noriu išvykti į Vokietiją. Ten tikrai daugiau uždirbsiu. Galėsiu tau padėti pagerinti buitį bei gyvenimo sąlygas. Viskas bus gerai, tu tik nepergyvenk. Niekada nenustok šypsotis, juk gyvenimas gražus“. Tačiau mamos širdis jautė, kad sūnaus nereikia išleisti į tolimą šalį. Bet Česlovas ją nuramino, patikino, kad jų ryšys tikrai nenutrūks, jie galės bendrauti programos „Skype“ pagalba. Deja, praėjus kelioms dienoms nuo vyriškio išvykimo, jų bendravimas vis tolo, tolo, kol vieną dieną jis visiškai dingo iš namiškių akiračio. Nuo to laiko iki pat 2015 m. sausio 21 d. Lietuvoje likę artimieji apie Česlovą neturėjo jokios žinios. Pareigūnai, atvykę į Česlovo mamos Alfos Gerulaitienės namus, pranešė šiurpią žinią: „Jūs nebeturite sūnaus“. Tą dieną mamos ir kitų namiškių gyvenimai apsivertė aukštyn kojomis – teko žaibiškai spręsti, kaip ir iš kokių lėšų pargabenti brangiausio sūnaus kūną į Lietuvą, į Šilutę. O tokios sumos, kuri buvo reikalinga pargabenimui, neturėjo niekas.

Ieškodami pagalbos kreipėsi į televiziją

Pasak velionio Česlovo mamos Alfos, visur, kur tik ji mėgino kreiptis dėl pagalbos pargabenant jos  sūnaus kūną iš Vokietijos – atsimušdavo kaip į sieną: „Skambinau merui Vytautui Laurinaičiui. Tą kartą sekretorė pasakė, kad meras yra posėdyje, ir kai tik jis atsilaisvins, jį informuos, kokiu klausimu į jį kreipiamės. Iš to streso net nebepamenu tikslaus laiko intervalo, praėjusio nuo mano skambučio, tačiau tą pačią dieną ji man paskambino ir tepasakė tiek, jog meras tokių klausimų nesprendžia. Tuomet kreipiausi į televizijos laidą „Bėdų turgus“. Ten manęs paprašė išsamiau papasakoti apie savo problemą. Aš nieko negalėjau daryti, mano rankos iš nervų drebėjo, buvau visą savaitę nemiegojusi, nes man bet kada galėjo paskambinti Sandrutė iš „TV pagalbos“ ir pranešti, jog jau yra parvežamas mano Česlovėlio kūnas. Parašiau jiems glaustai, kokios pagalbos man reikia, tačiau jokio skambučio iš „Bėdų turgaus“ aš nesulaukiau“, - negalėdama sulaikyti skausmo ašarų pasakojo Alfa. Česlovo mama norėtų tarti didžiulį ačiū Šilutės seniūnui Raimondui Steponkui bei kapinių sargei už visokeriopą ir besąlygišką pagalbą, taip pat UAB „Šilutės komunalininkas“ vadovui Audriui Benkunskui už pagalbą šarvojant ir palydint jos sūnų į paskutinę kelionę. Pačią didžiausią padėką A. Gerulaitienė nori tarti „TV pagalbos“ darbuotojai Sandrutei bei visam laidos kolektyvui už pačią didžiausią pagalbą. „Jei ne jie, aš neįsivaizduoju, kaip būtume parsigabenę Česiuko kūną. Dabar ramu, jog vaikas šalia mūsų“, – pasakojo mama. 

Iškilo abejonių, ar televizijos laidoje viskas išsamiai parodyta

Iškart po mūsų pokalbio susisiekėme su Šilutės rajono savivaldybės meru Vytautu Laurinaičiu. Apie šią situaciją jis mums sakė: „Taip, šią šeimą ir jos istoriją prisimenu labai gerai. Noriu pasakyti tik tiek, kad pinigų mes neišmokame tol, kol nematome sutarčių su laidojimo įmonėmis. Tokia yra tvarka ir mes tikrai negalime bei neturime teisės jos pažeidinėti. O dėl televizijos laidos – nesmagu, kad ne viskas parodyta iki galo, tad žiūrint iš šono gali susidaryti įspūdis, jog viską įmanoma gauti nemokamai. Net ir tokias brangias paslaugas“.

Susisiekę su Šilutės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėju Alvidu Šimelioniu išgirdome tik tiek, kad Tarybos posėdyje buvo pritarta pinigų skyrimui, ir jog visą informaciją mums išsamiau gali pateikti jo pavaduotoja Virginija Paulauskienė. Pakalbinę pastarąją sužinojome, kad visais su šia istorija susijusiais klausimais nuo šiol turime bendrauti su Komunikacijos skyriaus vedėju Romualdu Eglinsku. Pats Komunikacijos skyriaus vedėjas tepasakė: „Šią istoriją pamačiau tik sekmadienį. Dabar priešais save turiu surinkęs visą reikiamą informaciją ir popiet ketinu išplatinti pranešimą“. Ir iš tiesų – popiet gavome Komunikacijos skyriaus vedėjo R. Eglinsko pranešimą spaudai „Dėl Tv3 programos „TV pagalba“ pateiktos informacijos patikslinimo“. Pranešime rašoma:

„Informuojame, kad TV3 televizijos programos „TV pagalba“ 2015-04-09 (67 serijoje) parodytame siužete pateikta informacija yra neišsami ir neatitinka tikrovės. Laidos vedėja Sandra žiūrovus jautriai supažindino su p. Alfos skaudžia sūnaus netektimi ir padėjo organizuoti parvežti jo palaikus iš Vokietijos į Šilutę bei vėliau jį palaidoti. Laidos metu padėkota bendrovėms „Paskutinė kelionė“ iš Vilniaus už palaikų parvežimą ir „Šilutės komunalininkui“ už palaikų palaidojimą. Iš siužetų susidaro įspūdis, kad minėtos bendrovės paslaugas atliko nemokamai. Tačiau taip nėra.

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003-05-20 nutarimu Nr.618 patvirtintomis Valstybės finansinės paramos užsienyje mirusių (žuvusių) Lietuvos Respublikos piliečių palaikams parvežti į Lietuvos Respubliką teikimo taisyklėmis, valstybės finansinę paramą užsienyje mirusiųjų (žuvusiųjų) piliečių palaikams parvežti į Lietuvos Respubliką mirusio artimiesiems pagal pateiktus dokumentus, įrodančius mirusiųjų (žuvusiųjų) piliečių palaikų pervežimo į Lietuvos Respubliką išlaidas, teikia jų gyvenamosios vietos savivaldybė iš savo biudžeto. Tai reiškia, kad mirusiojo (žuvusiojo) artimieji patys organizuoja palaikų parvežimą ir tik po to, kai savivaldybei yra pateikiami dokumentai, susiję su palaikų parvežimu, Savivaldybės tarybos sprendimu yra skiriamos lėšos. Suma, skiriama piliečių palaikų parvežimo į Lietuvos Respubliką išlaidoms padengti, neturi viršyti 54 minimalių gyvenimo lygio dydžių, t. y. šiandien ta suma sudaro 2 052 eurus. Mirusiojo sūnaus mama p. Alfa Savivaldybei pristatė visus dokumentus, susijusius su palaikų parvežimu, todėl Šilutės rajono savivaldybės tarybos 2015-04-09 sprendimu Nr. T1-2460 skyrė 2 050 eurų, kad būtų apmokėta bendrovei „Paskutinė kelionė“.

Be to, vadovaujantis Lietuvos Respublikos paramos mirties įstatymo nuostatomis, mirusiojo (žuvusiojo) sūnaus mamai Savivaldybės administracija paskyrė ir išmokėjo 304 eurus laidojimo pašalpą.

Taip pat informuojame, kad 2014 metais parvežti 3 mirusių (žuvusių) užsienyje asmenų palaikai. Šilutės rajono savivaldybė jų artimiesiems giminaičiams išmokėjo 5 861,91 Eur arba 20 240 litų.

Administracijos direktorius Sigitas Šeputis, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Visuomenės informavimo įstatymo 15, 16 ir 44 (atsakymo teisė, nuomonių įvairovės visuomenės informavimo priemonėse užtikrinimas ir paskelbtos informacijos paneigimas) straipsnių nuostatomis, paprašė TV3 televizijos, kad papildytų informaciją dėl skirtų lėšų palaikams parvežti ir jo palaidojimui bei apie tai informuotų visuomenę per TV3 programą „TV pagalba“.

 


Foto galerija

Česlovas Gerulaitis dabar artimiesiems šypsosi tik nuotraukose primindamas, kad jis visiems buvo kaip saulės spindulys.Česlovo mamai A. Gerulaitienei liko tik sūnaus nuotraukos bei šilti prisiminimai iš tų dienų, kai jis jai buvo didžiulis ramstis.Česlovas Gerulaitis dabar artimiesiems šypsosi tik nuotraukose primindamas, kad jis visiems buvo kaip saulės spindulys.

Straipsnio komentarai

ponulis2015-04-27
kol zurnalistai nepasirodo tol valdininkai uzpakalio nepajudina Komentaras patinka Komentaras nepatinka
okupantai2015-04-27
oi oi oi tik nejudinkit valdzios jie tokie trapus ir nelieciami tik ant paprasto zmgaus galima visas kaltes ir nuoskaudas varyti o valdininkai jug jiems viskas galima Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Taibentui2015-04-27
O 304 euru pasalpa- ne pagalba galba? O ismoketi pernai per 20.000 litu- ne pagalba? Kada nustosite keikti valdzia, o normaliai isigyti draudima? Kada pradesite mastyti kaip vakarieciai gyventojai? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
TAIBENT 2015-04-22
O NUO KADA VALDININKAM RUPI PAPRASTAS ZMOGUS KAI UZLIPA VELNIAS ANT BAZNYCIOS TAI UZLIPS IR ANT ALTORIAUS SVARBIAUSIA KAD VALDININKUI GERAI O KAD MOTINAI SKAUSMAS JIEM NUSISPJAUT GERAI KAD YRA NUOSTABIU ZMONIU IR ZURNALISTU JIE VISKA ISKAPSTO IR PADEDA BEDOI TIK NE VALDZIA Komentaras patinka Komentaras nepatinka