Šilutės politikų turtai ir skolos

2014-10-07, Saulius SODONIS
S. Kazlauskas, V. Pozingis ir A. Jakas.
S. Kazlauskas, V. Pozingis ir A. Jakas.

Rugsėjo pabaigoje Valstybinė mokesčių inspekcija, vadovaudamasi teisės aktais, paskelbė visų lygių politikų, aukščiausių šalies pareigūnų, vadovaujančių teisėsaugos institucijų darbuotojų ir kitų privalomai turėjusių deklaruoti savo pajamas, turto deklaracijas. Buvo įdomu pasižiūrėti, kaip šiame sąraše atrodo Šilutės rajono savivaldybės tarybos nariai. Nežinia – gerai tai, ar blogai, bet labai turtingų Tarybos narių Šilutės savivaldybėje nėra daug. O juk sakoma, kad turtingas moka ne tik sau pinigus uždirbinėti. Vis dėlto milijonierius pas mus yra.       
 
Vertinama vienuolika pozicijų

Viešai pateikiama vienuolika pozicijų, kurias kiekvienais metais iki gegužės pradžios turi deklaruoti tai daryti įstatymais įpareigoti asmenys. Tai valdomas turtas, registruotas nekilnojamojo turto registre, turimų žemės sklypų bei kelių transporto priemonių vertė. Taip pat meno kūrinių ir juvelyrinių dirbinių, valdomų akcijų, turto dalių ar pajų vertė, gali būti Vyriausybės vertybinių popierių bei kitokių vertybinių popierių vertė. Svarbus rodiklis – kredito įstaigose ir ne jose turima piniginių lėšų suma. Daug apie asmenį kalba kažkam paskolintos bei iki deklaruojamo laiko nesusigrąžintos pinigų sumos, taip pat pačių pasiskolinti ir kreditoriams nesugrąžinti pinigai.   
 
Iš karto būtų galima pasakyti, kad nė vienas Šilutės politikas neturi Vyriausybės vertybinių popierių. Taip pat minimaliai yra turinčių pajus – tik du.

Veikliausias – Arvydas Jakas

Iš visų Šilutės Tarybos narių labai ryškiai išsiskiria Arvydas Jakas. Jis „pirmauja“ daugelyje pozicijų. Tai gali liudyti apie veiklumą ir apsukrumą, nes jo deklaracijoje jis pirmauja pozicijose ir tarp daugiausiai turto, ir tarp didžiausių skolininkų turinčių politikų. Jo privaloma registruoti nekilnojamo turto vertė gerokai viršija milijoną litų. Jis taip pat nurodo turintis didžiausią kiekį pajų, kurių vertė artėja prie 70 tūkstančių litų. Antrąją vietą užimanti Tarybos narė šioje kategorijoje deklaravo 100 litų pajų vertę. Ir tai viskas – daugiau niekas pajų Šilutėje, anot Valstybinės mokesčių inspekcijos, neturi.  
 
A. Jako deklaruota vertybinių popierių vertė – daugiau kaip 700 tūkstančių litų. Po minėto politiko vienu laipteliu žemiau esantis Steponas Kazlauskas deklaravo perpus mažesnę vertę. A. Jakas yra daugiausiai pinigų paskolinęs asmuo – suma viršija 600 tūkstančių litų. O gegužės pradžioje savo turtą deklaravęs bei birželio pradžioje deklaraciją patikslinęs A. Jakas nurodo turintis per 2 milijonus litų skolų.

Kalbant bendrai – šie finansiniai A. Jako rodikliai ir srautai rodo ryžtą, nes ne vienas vengia finansinių įsipareigojimų, kurie riboja įvairias galimybes. Šis politikas jau ir anksčiau pasižymėjo polinkiu rizikuoti ir išnaudoti to laiko teikiamas galimybes. Tačiau, kaip sakoma, viščiukus skaičiuoja rudenį, tad lieka palaukti naujų deklaracijų, kuriose bus galima įžiūrėti priimtų sprendimų tikslingumą.

Kiti politikai, sugebėję sėkmingai tvarkyti savo pajamas
 
Kiek daugiau nei po 400 tūkstančių privalomo registruoti turto skelbiasi turintys Antanas Kubaitis ir Virgilijus Pozingis. Šiek tiek iki šios sumos trūksta Algimantui Čeponiui ir Stasei Skutulienei. Turinčių nekilnojamo turto per 300 tūkstančių litų stulpelį baigia Šarūnas Laužikas.

O žemės daugiausiai valdo Jonas Purlys – už 250 tūkstančių litų. Už jo – Vladas Kainovaitis, kurio žemės vertė siekia 180 tūkstančių litų. Saulius Stankevičius yra paskutinis šiame stulpelyje, kurio žemės vertė – daugiau nei 100 litų. Kiti tos ribos nepasiekia.

A. Čeponis turi autotechnikos, kurios vertė – beveik 250 tūkstančių litų. Jo įkandin seka A. Balčytis, kurio autoūkio vertė – 60 tūkstančių litų. Vincentos Bubilienės, V. Pozingio ir Darijaus Pundžiaus transporto deklaruota vertė – apie 50 tūkstančių litų. 
 
Vaidas Pavilonis yra pirmas tarp tų, kurie deklaruoja daugiausiai meno vertybių. Po jo kone perpus mažiau turintis šio turto Darius Soščeka. Šioje pozicijoje net 15 Tarybos narių nedeklaruoja turintys šio turto.

Peržiūrint turimas akcijas, arba, tiksliau, jų vertę – daugiausia deklaruoja Edvardas Vitkauskas. Turimų akcijų piniginė išraiška – kiek daugiau nei 300 tūkstančių litų. Jo įkandin seka Steponas Kazlauskas. A. Balčytis kiek atsilieka. Šimto tūkstančių litų vertės akcijų sąrašą baigia S. Stankevičius. Likusieji Šilutės politikai arba turi labai mažai šios rūšies turto, arba visai jo neturi. 
 
Toliau įvardijami turintys daugiausiai lėšų kredito įstaigose. Čia pirmauja A. Balčytis, S. Kazlauskas, G. Kimbrienė, S. Stankevičius. 15 Tarybos narių turimos lėšos neviršija 100 tūkstančių litų.

Šeši politikai yra paskolinę ir iki deklaruoti privalomo laiko nesusigrąžinę pinigų. Bendrai paėmus, tai nėra labai daug pinigų – beveik du milijonai litų.
 
Skaičiuojant bendrai Šilutės politikai turi bemaž 4 milijonus litų skolų. Pusė šios sumos, kaip jau buvo rašyta, priklauso A. Jakui. Likusią dalį turi pasiskolinę septyni Tarybos nariai. Trijų jų skolos yra dviženklės, kitos – didesnės.

Antra pusė
 
Aukščiau išvardinti politikai deklaruodami savo turtą liudija apie sėkmę, mokėjimą naudotis esamomis galimybėmis bei gebėjimą kaupti, o ne švaistyti savo jėgas. Vis dėlto yra ir tokių, kurie dirbdami kasdienius reikalingus darbus didesnių turtų nesukaupė. Tokių yra nemažai – keturi nedeklaravo jokio nekilnojamo turto, penki politikai nevaldo žemės, aštuoni neturi automobilių ar prilygintos registruoti būtinos autotechnikos. Dauguma neturi deklaruotinų meno kūrinių, daugiau kaip pusė neturi jokių akcijų, penki neturi santaupų kredito įstaigose. Tik šeši politikai yra kažkam paskolinę pinigų, o devyniolika Šilutės rajono savivaldybės tarybos narių neturi jokių skolų.

Visą tai aprašant dar galima atkreipti dėmesį, kad nemažai politikų sutuoktinių savo vardu taip pat turi įvairaus deklaruoti būtino turto. Jis taip pat yra paskelbtas viešai. Tačiau analizuojant aukščiau paskelbtus duomenis jau galima daryti išvadas apie politikoje dalyvaujančių žmonių sugebėjimus ir galimybes.


Straipsnio komentarai

valdas cikanas 2014-10-15
Aš valdas cikanas. Tavo žmonos pusbrolis Vilma ar Irma Žilvinas ir Haris pusbroliai
Komentaras patinka Komentaras nepatinka